Бгайниця

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Бгайниця, -ці, ж. Женщина, дѣлающая изъ тѣста свадебные хлѣбы. МУЕ. І. 116. (Полт.). См. Бгати.

Сучасні словники

БГАЙНИЦЯ, -і, ж. Жінка, яка готує з тіста весільний хліб, пиріг, коровай.Коровайниця Тлумачення слова у сучасних словниках Бгання короваю — один із найпоширеніших весільних обрядів, який символізував освячення громадою новоствореної родини. Українці пекли багато видів весільного хліба: коровай, дивень, лежень, полюбовники, шишки, гуски, калачики, кожен з яких виконував специфічну обрядову функцію.

Головним весільним хлібом був коровай, який виготовлявся з дотриманням певного сценарію. Бгали його у п'ятницю або суботу в домі молодої (у східних районах), у родичів (Поділля та Волинь) або ж в обох молодих. Нерідко у цьому ритуалі брали участь родичі з обох боків, символізуючи поріднення сімей.

Бгали коровай спеціально запрошені заміжні жінки, які приносили з собою борошно, яйця та сало. Весь процес Б. к. обставлявся ритуальними та магічними діями. Вважалося доброю ознакою, коли коровайниць була непарна кількість (найкраще сім). В деяких районах запрошували парне число жінок: щоб молоді увесь вік прожили в парі. При цьому коровайниці повинні були перебувати у першому шлюбі і жити в злагоді.

Спільність дій під час бгання короваю мала символізувати єдність майбутньої сім'ї. Для цього коровайниць зв'язували рушником і вони мусили все робити разом: місити тісто, виліплювати оздобу, обмивати руки. Існувало повір'я, що вдало спечений коровай принесе молодим щастя, тріснутий віщує розлучення, а покручений — злу долю. Тому коровайниці «улещували» коровай приказками та піснями.

Медіа

Джерела та література

http://sum.in.ua/s/korovajnycja https://slovnyk.ua/index.php?swrd=%D0%B1%D0%B3%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D0%B8%D1%86%D1%8F https://slova.com.ua/word/%D0%B1%D0%B3%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D0%B8%D1%86%D1%8F