Багат

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 21:54, 6 грудня 2016; Марченко (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Багат, -та, -те. Кр. форма отъ Багатий. Мужик багат, — йому ж добро. Ном. № 1372. Дівчино ж моя, колись тебе любив я, а тепера багат став, любить тебе перестав. Грин. ІІІ. 254.

Сучасні словники

української мовиАкадемічний тлумачний словник (1970—1980)

БАГА́ТИЙ, а, е. 1. Який має багатство, володіє великими матеріальними цінностями; заможний; протилежне бідний. І сниться їй той син Іван І уродливий і багатий, Уже засватаний, жонатий (Тарас Шевченко, II, 1953, 287); // у знач. ім. багатий, того, чол. Те саме, що багач. Кто не служив та в багатого, Той не знає лиха! (Українські народні думи.., 1955, 284). 2. на що, чим. Який має багато, в достатку чого-небудь. Багатий на лати Та на дрібні сльози — бодай не втирать! (Тарас Шевченко, I, 1951, 85); Багатий на смачні страви, розкішний на дорогі трунки обід кінчався (Панас Мирний, II, 1954, 277); Різноманітними корисними копалинами багаті надра України (Наука і життя, 7, 1956, 7); * Образно. Я дивилась на тебе, мій брате; Що гадала, — не вимовлю зроду; Чим було тоді серце багате, Поховала я в тихую воду (Леся Українка, I, 1951, 67). ♦ Багатий вечір — вечір напередодні різдва, коли виставляють на стіл багато різних страв. Заступало свято; настав багатий вечір (Панас Мирний, III, 1954, 32); Чим багаті, тим і раді — традиційна формула звертання до гостя, припрошування користуватися всім тим, що йому пропонують господарі дому. — Сідайте, сідайте, — стала енергійніше припрошувати й Вутанька. — Чим багаті, тим і раді! (Олесь Гончар, II, 1959, 159). 3. Великий, достатній, повний. Звичайно, чув я, що врожай Зібрали ви багатий (Максим Рильський, III, 1961, 51); Секретар мав за своїми плечима багатий досвід партійного працівника і воїна (Василь Кучер, Засвіт. вогні, 1947, 15); * Образно. Дороги веселі Пливуть повз оселі, І осінь багата Заходить у села (Михайло Стельмах, Живі огні, 1954, 5). 4. Розкішний, пишний, дуже гарний. Не один попадавсь тоді бідак, який одежиною драний, так постаттю багатий (Марко Вовчок, I, 1955, 366); І непокірні багаті коси, і живучі молоді рухи, і стан одточений — усе заговорило в Назіри заворожливим урочистим говором (Іван Ле, Міжгір'я, 1953, 281). 5. перен. Цінний чим-небудь, високоякісний. Дякую і за обидва збірники: це такий багатий, інтересний матеріал (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 344); // Різноманітний, з великим запасом слів (про мову). І виходить Наталка із хати, І виносить вам кухоль води, І така в неї мова багата, Хоч в словник її, чисту, введи (Любов Забашта, Пісня.., 1961, 20).

"Словопедія"

БАГАТИЙ (який має багато майна) заможний, маєтний, грошовитий, книжн. імущий; (з великою кількістю чого-небудь) розкішний, щедрий, розм. (що любить ділитися своїми здобутками) гойний, щедрий, (зовнішньо) пишний, (ефектний) помпезний, (урожай) великий, добрий, щедротний, рясний.

Словник

Багат, та, те. Кр. форма отъ багатий. Мужик багат, — йому ж добро. Ном. № 1372. Дівчино ж моя, колись тебе любив я, а тепера багат став, любить тебе перестав. Грин. ІІІ. 254.

СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO

Багат, -та, -те. Кр. форма отъ багатий. Мужик багат, — йому ж добро. Ном. № 1372. Дівчино ж моя, колись тебе любив я, а тепера багат став, любить тебе перестав. Грин. ІІІ. 254.

Іноземнісловники

Словник

Багатий - rich man, wealthy

и энциклопедии на Академике

багатий -а, -е. 1) Який має багатство, володіє великими матеріальними цінностями; заможний; прот. бідний. 2) на що, чим. Який має багато, в достатку чого-небудь.

Ілюстрації

56d68aa4c3cff salaris.jpg 090.jpg Ambassadors-Dinteville.jpg

Медіа

[1]

[2]

Цікавіфакти

Найбагатші люди

Найбагатші люди за всю історію людства

10. Корнеліус Вандербільт (1794-1877)

9. Генрі Форд

8. Марк Ліциній Красса

7. Білл Гейтс

6. Уоррен Баффет

5. Карлос Слім Хелу

4. Микола II

3. Асаф Джа VII

2. Сем Уолтон

1 . Джон Рокфеллер

Більше читайте тут: [3]

Найбагатша країна світу

Найбагатша країна в світі - Катар, який представляє собою невеликий за площею емірат, розташований на Аравійському півострові. Тут проживає 1,69 мільйона жителів. Цікавий нюанс полягає в тому, що катарське громадянство неможливо отримати ні за яких умов. Розмір ВВП на душу населення в минулому році склав 91 379 американських доларів. Причина такого багатства держави криється в тому, що воно займає третє місце на планеті за запасами природного газу і знаходиться на шостій позиції за обсягами його експорту. Крім цього, Катар - один з найбільших експортерів нафти, видобуток якої тут почалася в сорокових роках минулого століття. Після проголошення в 1971 році його незалежності від Великобританії в еміраті було виявлено гігантське родовище. За прогнозами експертів, через кілька років річний ВВП на душу населення може вирости до позначки в 111 тисяч доларів на кожного катарца.

Більше читайте тут: [4]

Матеріал з Вікіпедії

Див. також

Посилання на споріднені слова зі словника Бориса Грінченка

Багат-вечір

Багатішати