Амфора

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

А́мфора, -ри, ж. Амфора, родъ греческаго и римскаго кувшина. Жерці і ліктори стоять круг Капитолія — і хором співають гимн і курять дим з кадил і амфор. Шевч. 607.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

А́мфора (грец. αμφορευς, αμφιφορευς — посудина, глечик) — давньогрецька глиняна посудина зі звуженим дном, високим і вузьким горлом та двома ручками.

Використовувалися амфори для транспортування і зберігання вина, олії, зерна. Подекуди амфори застосовувались для поховання дітей. На багатьох амфорах є малюнки, орнаменти, написи і тавра, за якими можна встановити місце їх виробництва.

Поряд із овальными панафінейськими амфорами розрізняють тонкопрофільні ноланські амфори, а також грубіші, високі та вузькі амфори, які використовували виключно як тару для транспортування рідин. Пізніше стародавні римляни використовували амфори для вимірювання рідин, об'єм таких амфор складав рівно 26,26 л.

амфора; ж. (лат., гр., ваза з двома ручками) посудина зі звуженим дном, високим і вузьким горлом та двома ручками, поширена у давніх греків і римлян. А. виготовляли й за середніх віків, зокрема в Київській Русі 10 - 12 ст.

А́мфора, -ри, ж. Амфора, родъ греческаго и римскаго кувшина. Жерці і ліктори стоять круг Капитолія — і хором співають гимн і курять дим з кадил і амфор. Шевч. 607. 

АМФОРА, и, жін. Велика посудина (для вина, олії та ін.) яйцеподібної форми з двома вертикальними ручками, широко вживана в античному світі і Київській Русі. А в Римі свято.. Жерці і ліктори стоять Круг Капітолія. І хором Співають гімн і курять дим З кадил і амфор (Тарас Шевченко, II, 1953, 271); З храму виходить хор дівчат таврідських.. Дівчата несуть квіти, вінки.., амфори з вином та олієм (Леся Українка, I, 1951, 158); Череп'яні амфори використовувались для зберігання вина і маслинової олії (Наука і життя, 6, 1958, 61).

Ілюстрації

469-136 2.jpg S03 23DRKISBARI8YQ3.jpg 00hgf1.jpg 0289188654.jpg

Медіа

Див. також

http://kourtaki.newmail.ru/russian/history/Amphora.htm http://art.ioso.ru/bank/ancceramics/ancientceram.htm

Джерела та література

http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BC%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%B0 http://tlumach.com.ua http://hrinchenko.com http://sum.in.ua

Зовнішні посилання