13 причин чому...

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Ти не самотній...

Керівник бази практики

Ясиновський Валерій Кирилович


Місце публікації: http://grinchenko-inform.kubg.edu.ua/ty-ne-samotnij/#.X8T3z2gzaUk


Травень 23, 2020 Сніжана МАКАРЕНКО, студентка Інституту журналістики Київського університету імені Бориса Грінченка

Американський драматичний серіал компанії Netflix «13 причин чому» (13 Reasons Why), знятий Брайаном Йорки на основі однойменної книжки Джея Ашера, отримав загальне визнання і глядачів, критиків. Почалися сезони «Причин» ще 30 квітня 2017 року. А тепер усі фанати й любителі проєкту з нетерпінням очікують 5 червня: прем’єрного старту останнього сезону улюбленого серіалу.

Уся ця тривала кіноісторія – це по суті тринадцять епізодів (причин), котрі довели старшокласницю Ханну Бейкер до самогубства. Перед тим як зробити відчайдушний крок, головна героїня записала тринадцять касет. І на кожній – людина або ситуація, що підштовхнули до трагедії.

Після виходу першого сезону екранізації творцям серіалу дорікали, що ті, мовляв, занадто гламурно зобразили тему суїциду. Критики застерігали: не варто виносити на екран таку небезпечну історію. Але дослідження засвідчили геть протилежне: три чверті підлітків, котрі переглянули цей серіал, зізналися, що саме з нього довідалися як потрібно переборювати труднощі. Ті ж самі 75 глядацьких відсотків заявили, що тепер стали толерантнішими. А половина молодих глядачів зізналися: подивившись серіал, вибачилися перед тими, кому заподіяли зле.

Два роки тому Netflix анонсував вихід другого сезону. За словами Майлза Гейзера, однієї з головних зірок проєкту, багато хто впізнає в персонажах самих себе, а сюжет другого сезону ще зворушливіший, ніж перший.

Тим часом, Netflix і далі нещадно критикували за «13 причин чому». Компанія вже погодилася додавати попереджувальні написи на початку і наприкінці кожної серії, актори записали відповідні відеозвернення. Але правозахисники наполягали відкласти прем’єру другого сезону, і більше подумати над збереженням вкрай вразливої підліткової психіки. А навчальні заклади рекомендували своїм учням уникати перегляду потенційно небезпечного серіалу.

Натомість Netflix офіційно заявило: «Ми вважаємо, що шоу допомогло багатьом почати серйозну розмову зі своїми сім’ями, але при цьому ми почули тих глядачів, які просили додати ряд особливих рекомендацій до нього. З цього моменту кожна серія, яка містить контент, що впливає на психіку, буде забезпечена спеціальним попередженням».

Після допрем’єрного показу другого сезону критики поміняли гнів на захват – від серйозності тем, порушених у проєкті. Визнавали, що кінематографістам вдалося створити неймовірне видовище.

19 травня 2018 року мала відбутися офіційна прем’єра другого сезону, але Netflix скасував урочистості через резонансну стрілянину в техаській школі. Представники сервісу відзначили, що сумують за жертвами цієї трагедії й за всіма постраждалими від насильства із застосуванням зброї, тому вирішили не проводити заходів з нагоди прем’єри.

Нові серії стали доступними на сайті Netflix, отримали високі рейтинги. У 2018 році на думку користувачів Twitter «13 причин чому», увійшли до п’ятірки найпопулярніших серіалів року. Тоді ж і заговорили про створення нового сезону.

Виконавиця головної ролі (Ханни Бейкер) Кетрін Ленґфорд заявила: якщо третій сезон і відбудеться, то без її героїні. На думку актриси, історію Ханни Бейкер уже цілковито відтворено. Netflix погодився з акторкою, заявивши: у третьому сезоні Ханни Бейкер не буде.

Прем’єра відбулася 23 серпня 2019 року. Тоді ж було заявлено, що наступний, четвертий сезон підведе риску під проєктом.

Цікавий факт: перед виходом третього сезону Netflix видалив з першого сезону серіалу сцену самогубства Ханни Бейкер. «Жодна сцена не може бути важливішою, ніж весь наш проєкт. Ми вважаємо, що нинішнє коригування піде на користь аудиторії та водночас знизить ризик для особливо вразливих молодих глядачів», – вважає творець серіалу Брайн Йорки. Автори пояснювали, що цією сценою бажали показати «огидну, болісну реальність суїциду, щоб ні у кого не виникло бажання це повторити».