Християн

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Християн, християнин, -на, м. Христіанинъ. Не статечная приязнь вовку з бараном та християнові з бусурманом. Ном. № 8097. Ум. Християночок. Панове християночки милі! ЕЗ. V. 108.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ХРИСТИЯ́НИ́Н, а, чол. Той, хто визнає християнство. Перед кумира Везуть возами ладан, мірро, Женуть гуртами християн У Колізей (Тарас Шевченко, II, 1963, 291); Громада розступається, старий християнин проходить до диякона і віддає йому святі дари (Леся Українка, II, 1951, 482); Я дивуюсь християнам: Бог попався людям в руки І не зміг одборонитись. Хоч терпів живії муки! (Агатангел Кримський, Вибр., 1965, 220); // заст. Православний. Панаса Кандзюбу кортіло. Він вже кілька разів крикнув: «Люди! Християни!», але його не пускали (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 72); — Рятуйте, люди, хто в бога вірує... Рятуйте, християни... потопаю... (Михайло Стельмах, I, 1962, 508).

Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка

Християн, християнин, -на, м. Христіанинъ. Не статечная приязнь вовку з бараном та християнові з бусурманом. Ном. № 8097. Ум.християночок. Панове християночки милі! ЕЗ. V. 108.

УКРЛІТ.ORG_Cловник

Християн, християнин, на, м. Христіанинъ. Не статечная приязнь вовку з бараном та християнові з бусурманом. Ном. № 8097. Ум. Християночок. Панове християночки милі! ЕЗ. V. 108. Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 4. — С. 414.

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

Христия́н іменник чоловічого роду, істота

Орфографічний словник української мови. 2005.

Ілюстрації

Християн.jpg Християн1.jpg Християн2.jpg

Медіа

Див. також

Cпоріднені слова зі словника Бориса Грінченка

Християнка

Християнство

Християнський

Зовнішні посилання

Матеріал з Вікіпедії

Слово християн походить від слова християнство. Христия́нство (від грец. Χριστός — «помазанник», «Месія») — один з напрямків єдинобожжя. Поряд з ісламом та буддизмом і юдаїзмом входить до числа 4-х світових релігій. Характерною особливістю християнства, яка відрізняє його від інших напрямків єдинобожжя, є віра в Ісуса Христа як втілення і прояв Бога заради спасіння всього людства і людського суспільства і настанови в істині. На відміну від християнства, іслам та юдаїзм не визнають Ісуса Христа як одну з іпостасей Всевишнього. Одна з авраамічних релігій(семітичного походження, також юдаїзм, іслам). Священним письмом християнства є Біблія. Християнство зародилося на сході Римської імперії (території сучасного Ізраїлю, в Палестині) у I ст.. Як фактично єдина географічно-адміністративна спільнота проіснувала приблизно до 484 року, хоча з кінця I століття в ній виникали різні секти, протистояння. Остаточний розкол Християнської Церкви на Східну (Православ'я) та Західну (Католицизм) відбувся 1054 року, у 1517 р. виник Протестантизм — третє основне розгалуження в християнстві. У наш час християнство — найпоширеніша у світі релігія — його сповідує близько 2,2 млрд осіб, що становить понад 1/3 людства. Християнство посідає 1-е місце у світі за географічним поширенням, тобто майже в кожній країні світу є хоча б одна християнська громада.