Тигр

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Сучасні словники

Тигр (Panthera tigris) — великий ссавець родини котових, один з чотирьох видів групи «великих кішок» роду пантер (Panthera).

Panzerkampfwagen VI «Tiger I» Ausf E , «Тигр» - німецький важкий танк часів Другої світової війни

русский тигр-фильм Олексія Поборцева

ГАЗ-2330 «Тигр» - російський багатоцільовий автомобіль підвищеної прохідності, бронеавтомобіль , армійський автомобіль-позашляховик.

Ілюстрації

Tiger.jpg Bundesarchiv Bild 101I-698-0038-04, Russland-Nord, Panzer VI (Tiger I).jpg Русский тигр.jpg A police car Tiger.JPG

Додаткові відомості: Тигр (Panthera tigris) — великий ссавець родини котових, один з чотирьох видів групи «великих кішок» роду пантер (Panthera). Слово «тигр» походить від грецького tigris, яке у свою чергу походить з Іранських мов, і означає ревіння чи зойк наприкінці радісного вітання. Еволюційним центром походження і сучасного ареалу є Східна та Південно-Східна Азія. Будучи найбільшим у світі представником родини котячих, тигр в усіх екосистемах є верхівкою харчової піраміди. Згідно з палеонтологічними даними, розмір сучасних тигрів приблизно дорівнює найбільшим з викопних представників родини. Найчисельнішим з підвидів тигра є бенгальський тигр (номінативний підвид), чисельність якого становить близько 80 % загальної кількості виду. Він розповсюджений на території Індії, Бангладеш, М'янми, Бутану та Непалу. Тигр — вид, що перебуває під загрозою вимирання. Нині кількість цих тварин в неволі більша, ніж у природі. За способом життя тигр є одинаком. Він є видом виразно територіальним, що взагалі характерне для котячих. Звичним для тигра ландшафтом є середньо- та щільнозарослі лісові ділянки, хоча інколи його можна зустріти і на відкритій місцевості. Як і у більшості інших котячих, основним прийомом полювання є підкрадання або вичікування в засідці із швидким, але коротким фінальним кидком. Більша частина здобичі представляє собою середніх та великих копитних, але тигр може полювати і на зовсім дрібних тварин, аж до щурів. Самці помітно більші за самиць, і мають більшу територію. Також виразні розмірні розбіжності спостерігаються між дев'ятьма підвидами цього виду, що збереглися до історичних часів.

Panzerkampfwagen VI «Tiger I» Ausf E , «Тигр» - німецький важкий танк часів Другої світової війни , прототипом якого був танк VK4501 (H) , розроблений в 1942 році фірмою « Хеншель »під керівництвом Ервіна Адерса . У відомчій наскрізний класифікації бронетехніки нацистської Німеччини спочатку танк отримав позначення Pz.Kpfw.VI (Sd.Kfz.181) Tiger Ausf.H1 , але після прийняття на озброєння однойменного нового важкого танка PzKpfw VI Ausf. B в назву додали римську цифру «I» для відмінності від більш пізньої машини, яка в свою чергу іменувалася як «Тигр II». Хоча в конструкцію танка вносилися невеликі зміни, модифікація танка була всього лише одна. У радянських документах танк «Тигр» позначався як T-6 або T-VI . Поряд з прототипом фірми Хеншель керівництву Рейху був представлений і проект Порше , VK4501 (P) , але вибір військової комісії впав на варіант Хеншель, хоча Гітлер більш благоволив до виробу Порше. Вперше танки «Тигр I» пішли в бій 29 серпня 1942 біля станції Мга під Ленінградом , масовано почали застосовуватися із бою і взяття Харкова у лютому - березні 1943 року, використовувалися вермахтом і військами СС аж до закінчення Другої світової війни. Загальна кількість випущених машин - 1354 одиниці. Витрати на виробництво одного танка «Тигр I» - 1 млн рейхсмарок (у два рази дорожче будь-якого танка тих часів).

Про фільм русский тигр. На російському Далекому Сході - в ареалі тигра - є традиція. Щороку наприкінці вересня там відзначають День тигра. 29 вересня на НТВ - прем'єра документального фільму «Російський тигр». Його шкура на вагу золота. По той бік кордону - в Китаї - вбитого амурського тигра можна продати за десятки тисяч доларів. Для приготування медичних зілля в хід йде все - від очного яблука до кінчика хвоста. Забобонні китайці вірять: око тигра дасть людині пильність, а кіготь - силу. В результаті тигрів стає все менше і менше. Скоро може статися так, що їх не залишиться зовсім. Спеціальний кореспондент НТВ Олексій Поборцев відправився в амурську тайгу і сам розшукав тигра, вивчив його звички і спробував зрозуміти, як врятувати це дивовижне тварина від винищення. Унікальні зйомки тигра в дикій природі, погоні за браконьєрами , сутички, затримання, конфіскація зброї, а також - зйомки в Китаї, інтерв'ю з ученими - все це в новому документальному фільмі Олексія Поборцева «Російський тигр»! Олексій Поборцев, автор фільму : «Побачити тигра - справа вкрай непроста. Коли ти полюєш за ним, нехай і з відеокамерою, він у цей час полює за тобою. Дивовижне відчуття, коли ти бачиш свіжі сліди цієї гігантської кішки, а наш амурський тигр - самий великий у світі, і розумієш: ось, він десь поруч, може, спостерігає за тобою. Наша знімальна група провела багато днів і ночей в тайзі, ми ночували в наметах, сиділи в засідці, вистежували браконьєрів, побували в розплідниках, де вчені виходжують тигренят і випускають їх потім в тайгу. І, здається, ми зрозуміли, чому ж це красиве і сильна тварина, у якого в природі немає ворогів, знаходиться на межі зникнення ».

ГАЗ-2330 «Тигр» - російський багатоцільовий автомобіль підвищеної прохідності, бронеавтомобіль , армійський автомобіль-позашляховик. Виробляється Групою ГАЗ (ВАТ «ГАЗ», Росія) на Горьківському автомобільному і Арзамаському машинобудівному заводах, з двигунами ЯМЗ-5347-10 (Росія), Cummins B-205. Деякі ранні зразки оснащувалися двигунами ГАЗ-562 (ліцензійний Steyr), Cummins B-180 і B-215.