Слонь

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Слонь, -ня, м., слонька, -ки, ж. Пт. Scolopax rusticola, вальдшнепъ. Вх. Пч. II. 14.

Вальдшнеп

Слуква, або вальдшнеп (Scolopax rusticola) — птах ряду сивкоподібних, родини баранцевих. Довжина тіла 34 — 38 см, вага 200–460 г. Слуква живиться дощовими хробаками, комахами, молюсками тощо. Мисливський птах.

Вальдшнеп
Пташеня
Scolopax rusticola

Опис

Птах досить великий, розміром сизого голуба, щільної статури з довгим прямим дзьобом. Довжина тіла 33-38 см, розмах крил 55-65 см, маса 210–460 г. Забарвлення захисне — в цілому іржаво-бурувате, із чорними, сірими або рудими плямами у верхній частині тіла. Низ більш блідий — кремовий або жовтувато-сірий, з чорними поперечними смугами. Таке забарвлення добре камуфлює птицю на тлі торішнього листя. Дзьоб прямий, циліндричної форми, може досягати 7-9 см в довжину. Очі розташовані високо і помітно зрушені назад — так, що круговий огляд збільшується до 360°. Між початком дзьоба і оком є ​​добре помітна темно-коричнева смуга. У верхній частині голови також є одна світла і дві темні поздовжні смуги. Крила широкі і відносно короткі, політ схожий на совиний. Статевий диморфізм не виражений, молоді птахи відрізняються від дорослих лише малопомітною відмінністю в малюнку крила.

Ареал

Улюблені місця слукви — вологі хвойні й листяні ліси. В Україні звичайний гніздовий птах північної частини Полісся, Карпат і Закарпаття; інколи зустрічається в Лісостепу. У межах природного ареалу інші схожі види не зустрічаються. Найближчий вид (а, можливо, і конспеціфічний йому) — Scolopax mira, що мешкає виключно на двох невеликих островах на півдні Японії. Останній виділяється білим кільцем пір'я навколо очей (у звичайної слукви ділянка голої шкіри), темною смугою на хвості і вужчими крилами.

Живлення

Вальдшнеп переважно харчується дощовими черв'яками та комахами. Особливу перевагу віддає жукам і личинкам двокрилих (комарів, мух, мушок). Вальдшнеп відшукує місця з м'якою і вологою землею і немов зондує грунт, добуваючи потрібний корм. Він занурює свій довгий дзьоб глибоко в землю, і, знайшовши черв'яка, комаху або личинку, відкриває дзьоб, хапає здобич і витягує її із землі. У погану погоду вальдшнепи великими зграями збираються на морському березі, де шукають молюсків, викинутих хвилями або тих, що залишилися на піску після відпливу. У невеликих кількостях споживає і рослинні корми.

Характерні особливості

Політ: коли вальдшнеп злітає, він видає своєрідне „хоркання" і особливий свист - „цикання". Яйця: добре замасковані. Завдяки сірувато- або охристо-білому кольору з рудуватими цятками їх важко помітити серед торішнього листя. Очі: посаджені високо, що збільшує поле огляду птаха - і допомагає помітити небезпеку, коли птах, нагинаючись до землі, шукає їжу. Дзьоб: довгий і сильний. Пристосований до пошуку їжі в землі. У окремих птахів його довжина є різною. Пташеня: вальдшнепи - одні з небагатьох птахів, які в разі небезпеки переносять пташенят на інше місце.

Медіа

Цікаві факти

  • Вальдшнеп - один з небагатьох птахів, які в разі небезпеки переносять пташенят в інше, безпечніше місце. Самка або перетягує їх на бігу, притримуючи дзьобом, або затискає пташеня між тілом і зігнутими піднятими плеснами і летить з ним.
  • Це один з небагатьох представників сивкоподібних, який мешкає не біля води, а в лісі, поблизу вологих місць.
  • Завдяки своїм великим очам вальдшнеп достатньо добре бачить у темряві. Його очі посаджені досить високо, тому птах, навіть опустивши голову під час пошуків корму, може помітити потенційного ворога.
  • Якщо поряд з гніздом з'явиться ворог, вальдшнеп прикидається пораненим і намагається відвести його подалі від пташенят або яєць.

Література

Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж ; Нью-Йорк : Молоде життя ; Львів ; Київ : Глобус, 1955—2003.