Склянка

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Склянка, -ки, ж. 1) Оконное стекло. Харьк. г. Шух. І. 95. 2) Стаканъ. Св. Л. 177. Грин. III. 514. Треба риби, треба мяса і горілки в склянці. Чуб. V. 676. Склянку води візьме. МВ. (О. 1862. III. 39). 3) Бутылка. Вх. Лем. 466. 4) Кусокъ разбитаго стекла. Ум. Скляночка.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

СКЛЯНКА и, жін. 1. Скляна посудина циліндричної форми, без ручки, признач. для пиття, зберігання рідини і т. ін. Дзвенять ложечки у склянках (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 261); Так ударив [Василь] по столі кулаком, що склянка впала і розбилась (Гнат Хоткевич, II, 1966, 421); Він колотив чай, не дивлячись на склянку, і пив (Леонід Смілянський, Пов. і опов., 1949, 37); Варя принесла їй синеньких пролісків з гаю, поставила на столику в склянці(Іван Кириленко, Вибр., 1960, 85); // чого. Така посудина, наповнена чим-небудь; кількість чогось, що вміщається в такій посудині. Жінка перебила нашу розмову, ставлячи перед старим Освіцінським нову склянку гарячого чаю (Іван Франко, IV, 1950, 502); Наливаю по склянці пива й підсовуюсь до Гутмана (Петро Колесник, На фронті.., 1959, 145); Хома наливає склянку білого вина й випиває одним духом (Олесь Гончар, III, 1959, 221); Вони підійшли до кіоска,.. випили по склянці зельтерської і заспішили далі (Микола Олійник, Туди, де бій, 1971, 178); // рідко. Взагалі скляна посудина, банка і т. ін. Попереду тої процесії йшов Тихович з високою, вузькою склянкою в руках (Михайло Коцюбинський, І, 1955, 225); — Чи ж Крук не потрафить напитися води зі склянки з вузьким горлом? (Іван Франко, IV, 1950, 128); // Осколок якого-небудь скляного виробу. Гостра склянка з розбитої пляшки зробила глибоку рану (Олесь Донченко, VI, 1957, 87). ▲ Мірна склянка — спеціальна скляна посудина з позначками на ній для визначення кількості рідини. Якщо випадав сніг, то опадомір заносять у тепле приміщення, де сніг тане. Одержану воду зливають у мірну склянку і визначають її кількість (Фізична географія, 5, 1956, 93). 2. військ. Гільза, в якій міститься заряд артилерійського снаряда. 3. техн. Назва деяких пристроїв, деталей і т. ін., що мають циліндричну форму.

"Словопедія"

СКЛЯНКА

буря у склянці води́. Суперечки, тривоги з дріб’язкових, не вартих уваги питань. І от, може, через те, що я бачу все, немов у перспективі, може, через що інше, тільки мені часто різні наші громадські рухи, спори, толки, антагонізми та симпатії видаютьсябурями в шклянці (склянці) води (Леся Українка); Він був настільки переконаний у своїй роботі, в її меті, що бурі у кабінеті шефа інституту вважав бурями у склянці води (Н. Рибак).

УКРЛІТ.ORG_Cловник

СКЛЯ́НКА, и, ж., мор. 1. Півгодинний проміжок часу, що визначається ударом в судновий дзвін, а також удар дзвона, що означає цей проміжок часу. Тихо б’ють склянки на кораблях (Довж., Зач. Десна, 1957, 441); Крізь ілюмінатор долетів дзвін склянок (Трубл., Мандр., 1938, 146). 2. тільки мн. Старовинний судновий пісковий годинник.

Іноземні словники

українська-англійська Словник

Переклад англійською: glass Drinking vessel A vessel (especially one made of glass) from which drinks may be drunk.

Словари и энциклопедии на Академике

Переклад російською: СКЛЯ́НКА, склянки, жен. 1. Стеклянный сосуд с горлышком, небольшая бутылка. Аптечная склянка. Узкая склянка. «Из склянки трираза хлебнула.» Пушкин. 2. Бутылка мерою в полуштоф (устар.). 3. чаще мн. Морские песочные часы, существовавшие в прежнее время на судах и измерявшие пополучасам время в течение вахты (мор.). || Полчаса времени (мор.). «На судах эскадры колокола пробили шесть склянок.» Станюкович.

Ілюстрації

191210 0.jpg Bpc posyd-highball glass.jpg P 52483 1 gallerybig.jpg

Медіа

https://www.youtube.com/watch?v=2UAdksZumXo

Цікаві факти

Склянка

Гранчаста склянка

Днем народження цього скляного посуду вважається 11 вересня 1943 року. Як свідчить історія, саме в цей день на скляному заводі в Гусак-Кришталевому був випущений перший радянський гранований стакан.


Дизайн граненого склянки радянського зразка приписують ВіриМухіної, автору монументальної композиції «Робітник і колгоспниця». Втім, документального підтвердження цьому немає. За деякими відомостями, Віра Гнатівна розробила форму склянки спеціально для радянського громадського харчування.

«Мухинский» стакан, завдяки гладкому кільцю, що йде по колу і отличающему його від граненого склянки традиційної форми, вийшов не тільки досить міцною, але і зручною для миття в посудомийних машинах. Завдяки цьому радянський склянку на довгі роки прописався в їдальнях та на залізничному транспорті.

А також активно використовувався у вуличних автоматах з продажу газованих напоїв.

Розміри стандартного гранчастого стакана — 65 міліметрів в діаметрі і 90 міліметрів у висоту. Самий перший стакан мав 16 граней, що вважається сьогодні «класикою жанру». Зустрічаються екземпляри і з 12 і з 14 і 18, і з 20 гранями, а також з 17 гранями (але вони не настільки типові, так як випускати склянки з парною кількістю граней простіше). На дні склянки, як правило, видавлювалася ціна — 7 або 14 копійок (стільки коштували «20-гранники»).

Що стосується звичайного гранчастого скляного стакана (без верхнього гладкого обідка), то він був відомий набагато раніше — ще за часів Петра Першого. Засвідчено, що гранований стакан імператору подарували як небитким посуду для розпиття спиртних напоїв. Цар, захоплювався, як відомо, корабельним справою, подарунок оцінив, заявивши, що такий стакан не звалиться на підлогу під час хитавиці на кораблі, а якщо і впаде, то не розіб’ється.

Більше читайте тут: [1]

Матеріал з Вікіпедії

Склянка — скляна посудина близька за формою до циліндру або усіченого конусу, зазвичай без ручки, що застосовується для вживання як холодних, так і гарячих напоїв. В останньому випадку часто подається з підстаканником.