Ряска

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Ряска, -ки, ж. 1) Водяное растеніе: Lemna minor L. L. triculea L. ЗЮЗО. I. 126. Ой одбиває од берега щукариба ряску. Мет. 8. 2) Сережка на деревѣ, напр. на орѣшникѣ. Угор. 3) = Ряса 2. МУЕ. ІІІ. 48.


Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

РЯСКА, -и, ж., дав., м. -ці. Багаторічна трав'яниста дрібна плавуча круглолиста рослина, що покриває стоячі води і править за їжу для водоплавних птахів. (Сучасний тлумачний словник української мови: 60000 слів / За заг. ред. д-ра філол. наук, проф. В.В. Дубічинського. – Х.: ВД «ШКОЛА», 2009. – С.637 )

РЯСКА — 1) Lemna — рід дрібних багаторічних трав'янистих рослин родини ряскових. Стебла мають вигляд круглястих або довгастих пластинок; занурені у воду або плавають на її поверхні. Листки не розвинені. Корінці нитковидні. Суцвіття з двох тичинкових і однієї маточкової редукованих квіток. Відомо 7 видів, поширених по всій земній кулі, крім Антарктиди. В СРСР, в т. ч. й УРСР, 3 види (в стоячих водах) — Р. горбата (L. gibba), P. мала (L. minor),P. триборозенчаста (L. trisulca). P. містить значну кількість протеїну. Є поживою для водоплавних птахів. 2) Народна назва рослин з родів спіродела (Spirodela) і вольфія (Wolfia). (Українська Радянська Енциклопедія. — 2-е видання. — Т. 9. — К.: Головна редакція УРЕ, 1983. — С. 535).

РЯСКА1, - и, ж., розм. Те саме, що ряса. Ряса, - и, ж. Верхній довгій одяг у талію з широкими рукавами у православного духовенства. РЯСКА2, - и, ж. (Lemna L.). Багаторічна трав'яниста дрібна плавуча кругло листа рослина, що покриває води (звичайно стоячі) та є їжею для водоплавних птахів (Великий тлумачний словник сучасної української мови / Уклад. і голов. ред. В.Т. Бусел. – К.; Ірпінь: ВТФ "Перун", 2004. – С. 1092).

РЯСКА1, и, ж., розм. Те саме, що ряса. В нерозкішній рясці вийшла матушка ігуменя, погомоніла з жінками, звеліла відкрити залізну браму, й селяни почали заповнювати величезне подвір'я (Стельмах, І, 1962, '637)._ РЯСКА2, и, ж. (Lemna L.). Багаторічна трав'яниста дрібна плаваюча круглолиста рослина, що покриває води (звичайно стоячі) і є їжею для водоплавних птахів. Для періоду заповнення водоймища і для першого року його існування характерний буйний розвиток рослин, що вільно плавають на воді — ряски,., куширу (Укр. бот. ж., XVII, 1, 1960, 7). РЯСКОВИЙ, а, є. 1. Прикм. до ряска2. Рясковий килим. 2.у знач. їм. ряскові, вих, мн. Родина однодольних дрібних рослин, що живуть у прісній воді. РЯСОЧКА, и, ж. Зменш, до ряска 2. [Д р у ж к и:] Вутка йде, еутенят веде: І на рясочку і на попасочку [попас] (Кроп., II, 1958, 109). (Словник української мови: Том 8. (природа- ряхтливий). – К.: Вид-во "Наукова думка", 1997. – 927 с. [1]С. 925)

РЯСКА (Lemna L.), рід дрібних багаторічних плаваючих або занурених у воду рослин з родини ряскуватих. В Україні налічується три види. Найпоширенішими є: ряска мала і ряска борозенчаста, які ростуть переважно у стоячих водах. Ряска має значну кількість протеїну і є їжею для водо плаваючих птахів, а також (змішана з висівками і борошном) – для свиней, гусей і курей. (Енциклопедія українознавства: словникова частина / гол. ред. проф. д-р Володимир Кубійович ; [редкол. : проф. д-р Всеволод Голубничий, д-р Аркадій Жуковський, Іван Кошелівець (літ. редактор) та ін.]. – Видавництво «Молоде життя», 1973. – Т.7. – С. 2678 (Наукове товариство ім. Шевченка).

Ілюстрації

Ряска1.png Ряска2.png Ряска3.png

Ілюстрації створені руками студентів

Ряска4.jpg

Петрикович К.

Ряска5.jpg

Рижова Т.

Це цікаво знати!

ЩО ТАКЕ РЯСКА? Цю дрібну водяну рослину можна зустріти всюди. Вона плаває у калюжах, мілководних ставках і канавах, в усіх водоймах з теплою стоячою водою. Це просто плаваючий листок. Один час навіть вважали, що ряска - це водорость. Ряска мала - це трав'яниста багаторічна рослинка. Вона являє собою листочок, пласку або опуклу зісподу пластинку. З боків вона розщеплена двома кишеньками: тут закладаються бруньки, що дають початок іншій рослині. Іноді в одній з кишень розвивається суцвіття. В ньому дві чоловічі квітки та одна жіноча, як у ряски трійчастої. Спочатку суцвіття оповите покривалом. На маточці жіночої квітки з'являється велика крапля. Якщо на неї потрапляє пилок, він швидко втягується всередину приймочки. Пилок розноситься вітром та дрібними комахами - попелицями, водяними кліщиками. Після запліднення приймочка в'яне, і в кишеньці стає помітним плодик — крихітне червонясте здуття. Дозрівши, воно стає ледь більшим за макове зернятко. Плодик плаває у воді трохи більше доби, потім проростає, якщо вода не холодна. У вересні ряска вже занурюється на дно і випускає свої корінці лише навесні. У ряски один або кілька слабо розвинених корінців. До дна вони не дістають, а служать рослині якорем, опорою, щоб її не перевертало вітром. Переплітаючись, корені збільшують стійкість всієї колонії. Цвіте ряска рідко, настільки рідко, що її цвітіння спеціально реєструється. Можливо, квітки ряски просто не завжди помічають, такі вони дрібні. Кожен листок ряски за все своє життя цвіте лише один раз. В основному ряска розмножується за допомогою бруньок, які розвиваються в кишеньках з боків листка. З часом утворюються довгі ланцюжки ряски. Родичка ряски — вольфія – найменша у світі, до 1 мм завдовжки та завширшки, квітуча рослина. Вольфії плавають у воді, де їх колонії схожі на плями кави завдяки коричневому пігментові. В суцвітті у вольфії жіноча та чоловіча квітки. Запилення відбувається так само, як і у ряски. Плід, дозріваючи, залишається на листку і на ньому ж проростає. А материнська рослина після цього гине. Ряска - чудовий корм для домашніх качок та гусей, а також для диких птахів і риб. Він містить багато вуглеводнів. Ряска очищує водойми, запасаючи для себе азот, фосфор, калій та вуглекислий газ (Я пізнаю світ: Рослини: Дит.енцикл. / Авт. – упоряд. Л.О. Багрова; Худож.: А.В. Кардашук, О.М. Войтенко. – К.: Школа, 2003. – 479 с. (зі С. 145-147).

З лікувальною метою ряску заготовлюють улітку: виловлюють із води сачком. Потім підсушують, розстеливши її тонким шаром, і розтирають. Збирають ряску винятково в екологічно чистих місцях, уникаючи забруднених стічними або отруєними водами водойм. Зберігають у скляній ємності. Ряска мала володіє протиалергійними, протимікробними, протиглисними, протизапальними, жарознижуючими, спазмолітичними, сечогінними, в'яжучими, кровоспинними й загально зміцнювальними властивостями. Застосовується в народній медицині при простудних, алергійних захворюваннях, кропивниці, різних пухлинах і набряках, укусах змій і комах, бешихових запаленнях, фарингітах та бронхітах, при ревматизмі й подагрі. Зовнішньо настій ряски ви-користовують у вигляді обливань і змочування ран, фурункулів, виразкових та інших уражень шкіри (вітиліго, псоріаз, облисіння) (Повний атлас лікарських рослин / укладач І.С. Алексєєв. – Донецьк: ТОВ "Глорія Трейд", 2013 . – 400 с. С. 284).


Синонімічний ряд

Ряска, рясочка, рясковий

Джерела та література

  1. Великий тлумачний словник сучасної української мови / Уклад. і голов. ред. В.Т. Бусел. – К.; Ірпінь: ВТФ "Перун", 2004. – С. 1092
  2. Енциклопедія українознавства: словникова частина / гол. ред. проф. д-р Володимир Кубійович; [редкол. : проф. д-р Всеволод Голубничий, д-р Аркадій Жуковський, Іван Кошелівець (літ. редактор) та ін.]. – Видавництво «Молоде життя», 1973. – Т.7. – С. 2678 (Наукове товариство ім. Шевченка)
  3. Повний атлас лікарських рослин / укладач І.С. Алексєєв. – Донецьк: ТОВ "Глорія Трейд", 2013 . – 400 с.
  4. Словник української мови: Том 8. (природа- ряхтливий). – К.: Вид-во "Наукова думка", 1997. – 927 с. [1]
  5. Сучасний тлумачний словник української мови: 60000 слів / За заг. ред. д-ра філол. наук, проф. В.В. Дубічинського. – Х.: ВД «ШКОЛА», 2009. – С.637
  6. Українська Радянська Енциклопедія. — 2-е видання. — Т. 9. — К.: Головна редакція УРЕ, 1983. — С. 535
  7. Я пізнаю світ: Рослини: Дит.енцикл. / Авт. – упоряд. Л.О. Багрова; Худож.: А.В. Кардашук, О.М. Войтенко. – К.: Школа, 2003. – 479 с.

Зовнішні посилання

Ряска - [1].