Призорий
Призорий, -а, -е. Близорукій. Шух. І. 33.
Зміст
Сучасні словники
Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)
ТЕ Ж САМЕ, ЩО БЛИЗЬКОЗО́РИЙ, а, е. Те саме, що короткозорий. Низько схилив [чоловік] голову над столом, як це роблять близькозорі люди, і щось старанно писав (Олександр Копиленко, Земля.., 1957, 19). Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 198.
КОРОТКОЗО́РИЙ, а, е. 1. Який погано бачить на далекій відстані (про очі); близькозорий. Пані Наталя говорила.. притишеним голосом сливе на вухо Варварі, а її ясні короткозорі очі неспокійно тоді блукали (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 163); Лікар зняв окуляри і подивився на неї своїми прищуреними короткозорими очима (Дмитро Бедзик, Дніпро.., 1951, 39); // Який має цю ваду зору (про людину). До того ж був [Калиновський] короткозорий, уже через вулицю не міг впізнати людини (Петро Панч, Гомон. Україна, 1954, 267); // у знач. ім. короткозорий, рого, чол. Близькозора людина. Він, як усі короткозорі, задумливо мружив проти сонця.. очі (Юрій Збанацький, Сеспель, 1961, 10). 2. перен. Нездатний правильно передбачити, розрахувати; недалекоглядний, непроникливий. Лунали голоси з низин і з верховин.. А я, сучасності короткозорий син, Котився по життю глухим покотиполем (Максим Рильський, Поеми, 1957, 269); Короткозора людина. Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 299.
Фармацевтична енциклопедія
РЕФРАКЦІЯ ОКА (пізньолат. геfrасtіо — заломлення) — оптична установка ока у спокої акомодації. У нормальному (еметропічному) оці при цілком розслабленій акомодації головний фокус оптичної системи ока знаходиться на сітківці. У цій точці збираються після заломлення промені, які йдуть із нескінченності (паралельно оптичній осі). До аномалій рефракції належать короткозорість (міопія), далекозорість (гіперметропія) і астигматизм.
Короткозорість і далекозорість, як правило, обумовлені ненормальною довжиною очного яблука (подовжене або коротке око). Короткозорість виникає в тому випадку, коли у спокої акомодації головний фокус знаходиться перед сітківкою (подовжене око). Корекція рефракції здійснюється за допомогою двоувігнутих лінз. Далекозорість властива укороченому оку. У далекозорому оці у спокої акомодації головний фокус знаходиться за сітківкою. Цей недолік рефракції може бути компенсований шляхом акомодаційного зусилля (шляхом збільшення опуклості кришталика). Далекозора людина напружує акомодаційний м’яз не тільки при розгляді близьких предметів, але й тоді, коли дивиться вдалину. При великому ступені гіперметропії необхідна корекція рефракції шляхом двоопуклих лінз. При короткозорості та далекозорості сила акомодації залишається, як правило, нормальною на відміну від старечої далекозорості — фізіологічного ослаблення акомодації, що закономірно настає в похилому віці, коли зменшення широти акомодації призводить до розвитку далекозорості. В осіб з нормальною рефракцією (еметропією) стареча далекозорість починає виявлятися у 45 років. У цьому віці при заняттях на близькій відстані потрібна оптична корекція зору +0,5 діоптрій. У більш пізньому віці силу збірних лінз потрібно збільшувати в міру подальшого прогресуючого ослаблення акомодації. При далекозорості потреба у використанні окулярів для занять виникає у більш ранньому віці, ніж при еметропії; при короткозорості, навпаки, у більш пізньому віці, а при короткозорості понад 3,0 діоптрії призначення окулярів для занять може взагалі не знадобитися.
УКРЛІТ.ORG_Cловник
перен. Нездатний правильно передбачити, розрахувати; недалекоглядний, непроникливий. Лунали голоси з низин і з верховин.. А я, сучасності короткозорий син. Котився по життю глухим покотиполем (Рильський, Поеми, 1957, 269); Короткозора людина. Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 4. — С. 299.