Оборонний

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Оборо́нний, -а, -е. Защитительный. Не бійсь, каже батько, оборонна рука є! Він тебе поб’є, то й йому не минеться. Черниг. г.

Сучаснісловники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ОБОРО́ННИЙ, а, е. Прикм. до оборона 3—5. За п'ять днів авіаційної й артилерійської підготовки гітлерівці кинули на Севастопольський оборонний район сорок шість тисяч фугасних бомб (Василь Кучер, Голод, 1961, 165); Полк, в якому служив лейтенант Заярний, зазнав великих втрат в оборонних боях на Україні, і його восени відправили в тил на поповнення (Анатолій Хорунжий, Незакінчений політ, 1960, 13); Оборонні роботи на плацдармі були саме в розпалі (Олесь Гончар, II, 1959, 322); Починається вірш [І. Франка «На суді»] як оборонна промова, далі він набирає полемічного характеру і є кінці звучить як обвинувальний вирок буржуазним суддям і всьому капіталістичному ладові (Історія української літератури, I, 1954, 519);

// Який працює на оборону країни. Оборонна промисловість потребувала замінників імпортної або тимчасово недоступної сировини або розширення існуючої сировинної бази (Видатні вітчизняні географи.., 1954, 140); Мама працювала інженером, на оборонному заводі (Оксана Іваненко, Таємниця, 1959, 88);

// Призначений для оборони. Оборонні стіни, що складалися з трьох поясів, досягали в найбільш, вразливих місцях понад 8 м завтовшки (Нариси стародавньої історії УРСР, 1957, 292); На горбах, за хутором, будували оборонні споруди (Леонід Первомайський, Невигадане життя, 1958, 166).

Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка

Оборонний, -а, -е. Защитительный. Не бійсь, каже батько, оборонна рука є! Він тебе поб'є, то й йому не минеться. Черниг. г.

УКРЛІТ.ORG_Cловник

ОБОРО́ННИЙ, а, е. Прикм. до оборо́на 3-5. За п’ять днів авіаційної й артилерійської підготовки гітлерівці кинули на Севастопольський оборонний район сорок шість тисяч фугасних бомб (Кучер, Голод, 1961, 165); Полк, в якому служив лейтенант Заярний, зазнав великих втрат в оборонних боях на Україні, і його восени відправили в тил на поповнення (Хор., Незакінч. політ, 1960, 13); Оборонні роботи на плацдармі були саме в розпалі (Гончар, II, 1959, 322); Починається вірш [І. Франка "На суді"] як оборонна промова, далі він набирає полемічного характеру і в кінці звучить як обвинувальний вирок буржуазним суддям і всьому капіталістичному ладові (Іст. укр. літ., І, 1954, 519); // Який працює на оборону країни. Оборонна промисловість потребувала замінників імпортної або тимчасово недоступної сировини або розширення існуючої сировинної бази (Видатні вітч. геогр.., 1954, 140); Мама працювала інженером на оборонному заводі (Ів., Таємниця, 1959, 88); // Признач. для оборони. Оборонні стіни, що складалися з трьох поясів, досягали в найбільш вразливих місцях понад 8 м завтовшки (Нариси стар. іст. УРСР, 1957, 292); На горбах, за хутором, будували оборонні споруди (Перв., Невигадане життя, 1958, 166).

Іноземнісловники

Словари и энциклопедии на Академике

оборонний -а, -е. Прикм. до оборона 3-5). ||Який працює на оборону країни. || Признач. для оборони. Оборонна промисловість.

Ілюстрації

Оборонний 1.jpg Оборонний 2.jpg Оборонний 3.jpg

Медіа

Див. також

Cпоріднені слова зі словника Бориса Грінченка

Обороняти

Оборонник

Оборонити

Джерела та література

Словари и энциклопедии на Академике

УКРЛІТ.ORG_Cловник

Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

Зовнішніпосилання

Матеріал з Вікіпедії

Оборо́нний мур або оборо́нний вал (від лат. murus - мур) — фортифікаційна споруда для захисту мешканців міста чи поселення від потенційного агресора. З найдавніших часів до тепер вони обгроджували поселення.

Зазвичай на мурах розташовується бойовий хід, захищений зубцями. Бій і стрілянина велися або поверх бруствера, або використовувалися бійниці різної величини і призначення. Деякі мури мали не один ярус з бійницями, а два або три. Зазвичай мур з'єднував вежі в фортеці. Мури мали окремі фортеці, а також міста, замки, монастирі. В основному мають на увазі міські або фортифікаційні мури. Були й протяжні мури, призначені для захисту цілих регіонів і країн, такі, наприклад, як Великий китайський мур, Адріанів вал, метафоричний Атлантичний вал, які простягались далеко за межами міста, і використовувались щоб обгородити регіон чи позначити кордон територій. Окрім захисних функцій багато мурів мали також важливе символічне значення — показати статус і незалежність спільнот, що жили за мурами.

Ті старовинні мури, що збереглись, майже завжди кам'яної кладки, хоча цегляні та дерев'яні також зустрічаються. Якщо дозволяють особливості місцевості довкола міста чи поселення, елементи ландшафту (наприклад річка чи узбережжя) можуть бути включені в оборонну споруду задля більшої ефективності мурів.