Національність

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Національність, -ности, ж. Національность. Зрозуміла дороге право своєї національности. К. КР. 35. Її батько й мати, люде з дрібного панства, але... близькі до народа, чесні хлібороби, не одірвані од національности. Левиц. Пов. 225.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

Те саме, що нація 1. Справа пролетаріату — тісніше згуртовувати якнайширші маси робітників усіх і всяких національностей.. (Ленін, 7, 1970, 100); Понад 100 національностей і народностей живе у нашій країні (Комуніст України, 5, 1967, 74). 2. Належність до якої-небудь нації. — Не голіть, — просить Остап, — вуса запорозького, бо потім, — каже, — тяжко буде національність визначити (Остап Вишня, І, 1956, 285).

"Словопедія"

1. Належність до певної нації, народності чи національної групи. 2. Термін для спільного визначення нації і народності.

«Словники України on-line»

націона́льність – іменник жіночого роду

Відмінок Однина Множина
називний націона́льність націона́льності
родовий націона́льності націона́льностей
давальний націона́льності націона́льностям
знахідний націона́льність націона́льності
орудний націона́льністю націона́льностями
місцевий на/у націона́льності на/у націона́льностях
кличний націона́льносте* націона́льності*

Іноземні словники

українська-англійська Словник

 Національність з англійської - nationality       

(Noun) (noun) national character or identity; political existence as a national entity.


Словари и энциклопедии на Академике

Ценз націона́льності — вимога, відповідно до якої для володіння активним або пасивним виборчим правом необхідно належати до певної національності.

Ілюстрації

НАЦІОНАЛЬНІСТЬ1.jpg НАЦІОНАЛЬНІСТЬ2.jpg

Медіа

https://www.youtube.com/watch?v=CYeLvAy6ncY

https://www.youtube.com/watch?v=eydHXfo5hnc

https://www.youtube.com/watch?v=9kLIJQDNzIY

Цікаві факти

Уявлення про національності в часи СРСР

У СРСР з моменту народження людини дані про його етнічну (в кровному, тобто — біологічному, расовому сенсі) належність заносились в його персональні дані — Свідоцтво про народження органів ЗАГС і далі — в «картку персонального обліку» МВС) — на основі «національності» його батьків. По досягненню громадянином СРСР віку 16 років йому видавався паспорт, куди «національність» вносилась однозначно і остаточно. В разі, коли «національність» батька і матері відрізнялись, паспортні органи МВС робили вибір, як правило на користь національності батька. Починаючи з 1975 (паспортна Реформа СРСР) громадянин мав право сам обирати між національністю батька та матері. Але цей вибір, відповідно до «Закону про паспорти СРСР», він мав робити тільки один раз — при отриманні ним першого громадянського паспорта СРСР, тобто при досягненні «повноліття» в 16 років.

У Російській Федерації

Графа «національність» у внутрішньому паспорті громадянина РФ була скасована в 1997 році указом президента Росії Б. Єльцина, згідно зі статтею 19 Конституції Російської Федерації, яка гарантує дотримання принципу рівності незалежно від національної належності тої чи іншої особи. Також у громадян Росії, згідно з частиною 1 статті 26 Конституції РФ, лишилося право добровільно вказувати свою національність в інших офіційних документах. Громадянин може вибирати собі та вказувати будь-яку національність, яку він схоче. «Визначення своєї національної приналежності ґрунтується на принципі самоідентифікації і залежить від суб'єктивних відчуттів особистості».

Але контроль органів державної влади та внутрішніх справ за етнічним походженням громадян та їх дискримінація за національною ознакою з боку російської держави продовжують зберігатися. Так в наслідок Першої і Другої чеченських війн та інших етнічних конфліктів та усіляких акцій залякування та «зачисток» цивільного населення Північного Кавказу, МВД Росії запровадило нове поняття «Особа кавказької національності» (рос. Лицо кавказской национальности). Згідно з масовими опитами російських соціологів Центру ім. Левади, майже половина росіян (48%) восени 2011 бажали повернення графи «національність» у паспорті. Восени 2012 внесено законопроект про повернення до паспорту графи «національність» у Державну Думу. В третьому читанні проект закону Думою було прийнято.


Більше читайте тут: [посилання http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D1%86%D1%96%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%96%D1%81%D1%82%D1%8C]