Зиз
Зміст
Сучасні словники
Тлумачення слова у сучасних словниках
Словник Грінченка
Зи́з, -за, м. 1) Косой, косоглазый. Лис, зиз, кутернога: як удасться що доброго велика ласка пана Бога. Ном. № 8546. Зи́зом диви́тися. Искоса посматривать.
Академічний тлумачний словник української мови
ЗИЗ, а, ч., діал. Косоокість.
◊ Диви́тися (погляда́ти, гля́нути і т. ін.) зи́зом: а) косити, скошувати очі (про фізичну ваду зору). Панич пана професора і пані професорки теж приїхали. Не той молодший, а старший, той, що дивиться зизом (Коб., І, 1956, 111); б) кидати косі погляди, виявляючи невдоволення, недоброзичливість. Не до смаку це припало Мамаєві. Бачу, зизом поглядає на самого князя (Ільч., Козацьк. роду.., 1958, 472); — Прощай Гнате, та не згадуй лихом, може, коли й зизом глянули, в житті, як на довгій ниві (Панч, Гомон. Україна, 1954, 120).
Український тлумачний словник
косоокість, зиз
-кості, ж.
Вада зору – неоднакова спрямованість зіниць; зизоокість.
косоокість, зиз
(вада зору — неоднакова спрямованість зіниць), зизоокість, розкосість, розкосина
Ілюстрації
Медіа
Додаткові дані
Іноземні словники
косоокість Universal (Uk-En) ж squint, cross-eye, cast in the eye; наук. strabismus
Цікаві факти
Косоокість – дефект зору, при якому обидва очі дивляться одночасно в різних напрямках. Найчастіше косоокість розвивається в ранньому дитинстві. Іноді його називають страбизмом, гетеротропией або экзотропией.
Причини виникнення косоокості Дитяче косоокість часто розвивається безпричинно, хоча може передаватися у спадок.
Зазвичай м’язи, які кріпляться до ока, працюють разом і переміщують обидва ока одночасно в одному напрямку. Про косоокості ж говорять у тих випадках, коли очні м’язи контролюють рух очей неправильно.
Якщо очні м’язи працюють некоректно, очі можуть зміститися, а мозок не зможе з’єднати два одержані зображення. Іноді косоокість розвивається, коли очі намагаються компенсувати іншу проблему зору, наприклад далекозорість.
У дорослих косоокість може виникати в результаті пошкодження ока або кровоносної судини. Втрата зору, пухлина ока або головного мозку, тиреотоксикоз, інсульт і різні м’язові і нервові розлади також можуть бути причиною розвитку косоокості в зрілому віці.
Симптоми косоокості Найбільш поширений і явно виражений симптом страбізм – очі одночасно дивляться в різні точки простору. Косий погляд, закривання одного ока при сонячному світлі, нахил або поворот голови для того, щоб подивитися на об’єкт, – все це також може бути ознакою косоокості.
Пацієнт з косоокістю може також скаржитися на затуманений зір, втомлені очі і чутливість до світла. На початку розвитку страбізм часто виникає двоїння в очах.
Діагностика косоокості Щоб діагностувати страбізм, докторові зазвичай достатньо одного погляду на очі дитини. Те, що очі одночасно дивляться в різних напрямках, зазвичай видно відразу.
Лікар може попросити дитину подивитися на об’єкт, закриваючи і відкриваючи по черзі кожне око. Це дозволяє визначити, який очей повертається, на який кут він повертається і за яких обставин виникає неправильний поворот. Також цей тест допомагає виявити, чи присутня у дитини амбліопія – стан, також відоме як синдром ледачого ока, при якому одне око використовується візуальною системою мозку не на повну потужність, необхідну для правильного розвитку.
Методи лікування косоокості Найбільш поширеними способами лікування страбізм служать носіння окулярів, лікування амблиопиии (за допомогою пов’язок або лікарських засобів) і хірургічне втручання.
Носіння окулярів іноді допомагає виправити косоокість, якщо зсув очей не дуже велика. Використання пов’язок або медикаментозне лікування допомагають побороти амбліопію. Рішення даної проблеми може сприяти вирівнюванню очей, оскільки вони будуть рівноцінно задіяні, дозволяючи зосередитися на одному об’єкті. У деяких випадках добрий ефект можуть дати вправи для очей.
Дуже часто єдиним шляхом корекції косоокості важкої форми стає хірургічне втручання. Під час операції лікар змінює довжину або розташування м’язів, які приєднані до ока, допомагаючи таким чином очам вирівнятися.
Проходить косоокість без лікування Якщо страбізм вже розвинувся, надія на те, що дитина переросте його, невелика. Без лікування страбізм може призвести до виникнення постійних проблем із зором. Наприклад, якщо у дитини не задіяний один очей, оскільки він зміщений, може розвинутися амбліопія.
Очі новонародженого можуть бути зміщені спочатку, але вже до трьох-чотирьох місяців життя вони повинні вирівнятися. У деяких випадках зміщення очей може бути удаваним – з-за того, що у дитини широка верхня частина спинки носа створює враження косих очей.
Кожній дитині старше чотирьох років, у якого очі не завжди дивляться в одному напрямку, необхідно обстеження офтальмолога. Якщо проблема очевидна в більш ранньому віці, з обстеженням краще не затягувати.