Земство

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Земство, -ва, с. Земство.

Земство (земські установи), виборні органи місцевого самоуправління (земські збори, земські управи) в Росії. Введені земською реформою 1864 р.; до 1914 - в 43 губерніях відали просвітою, охороною здоров'я, будівництвом доріг і т.д. Виборча система за 3 куріям (повітові землевласники, власники гірської нерухомості, представники від сіл. об-в) забезпечувала панування поміщиків. Контролювалися міністерством внутрішніх справ і губернаторами, що мали право скасування постанов Земств. Сфера діяльності та права Земств постійно урізалися правом. Контрреформи посилили урядову опіку. Скасовано в 1918 декретом Радянського уряду.

Земська реформа 1864 р. (Положення про губернські і повітові земські установи), одна з буржуазних реформ 1860-х років, створила органи місцевого самоврядування - земства.

Земські школи, початкові школи в дореволюційній Росії з 3 - і 4 - річним роком навчання. Відкривалися з 60-х років 19 століття земствами.

Земський суд, повітовий адм.-поліцейський орган в Росії в 1775-1862. До 1796 існувало два органи - Верхній і Нижній, пізніше - один (до 1837 називався Нижнім). Обирався дворянами і державними селянами. Склад: засідателі і капітан-справник. Вирішував незначні судові справи, виконував вироки судових органів. В містах функції Земського суду виконувала Управа благочиння.

Земська пошта, заснована в Росії в 1871 році для пересилки кореспонденції в місцевостях, які не мали державної пошти. Розташовувала конторами і транспортом. В 1911 - існувала в 236 повітах і 3-х губернських земствах; безліч земств випускало поштові марки.

Земський уряд, виконавський орган земських ополчень 1611 - 1613. У Першому військо (літо 1611): П.П. Ляпунов, Д.Т. Трубецькой. І.М. Заруцький. При Другому ополченні (весна 1612) виник Земський уряд на чолі з Д.М. Пожарським і К.М, Мініним. Під Москвою утворився об'єднаний Земський уряд (Мінін, Пожарський, Трубецький), яке діяло до весни 1613.

Земське медицина, дільнична форма медичного обслуговування сільського населення в дореволюційній Росії. Виникла у 2-й пол. 19 століття, утримувалась на кошти земств. Земська медицина була охоплена лише незначною частиною нас.


Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Ілюстрації

Attach.jpg 0-20031210121423.gif 704.jpg Радзивилов Земская больница имени Гинсбурга.jpg

Медіа

Див. також

Джерела та література

Советский энциклопедический словарь; Москва, издательство "Советская энциклопедия" 1987.

Зовнішні посилання

(Виконала: Цесаренко Ганна)