Грибок

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Грибок, -бка, м. Ум. отъ гриб.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ГРИБ, а, чол.

1. Нижча безхлорофільна рослина, що має форму шапки, надітої на ніжку, і розмножується головним чином спорами. Ой, дівчина по гриби ходила, В зеленому гаю заблудила (Павло Чубинський, V, 1874, 160); Вона [комісія] констатувала, що головну поживу шахтарів становлять гриби й корінці (Іван Кулик, Записки консула, 1958, 127); * Образно. В штаті Нью-Мехіко здійнявся в небо велетенський димовий гриб і пекельно-червоний зблиск першого атомного вибуху осяяв піски (Павло Загребельний, Європа. Захід, 1960, 172); * У порівняннях. Дві хатинки причаїлися на лісовій галявині, наче якісь чудернацькі гриби (Олесь Донченко, II, 1956, 67).

♦ Рости (виростати, сходити, виникати і т. ін. як (наче, неначе і т. ін.) гриби [після дощу] — появлятися швидко й у великій кількості. Невеличкі хатки кругом дворища неначе гриби виростали (Панас Мирний, IV, 1955, 205); Товариства виникали тоді по селах буквально як гриби після дощу (Василь Минко, Моя Мипківка. 1962, 102).

2. перев. мн., біол. Нижчі спорові рослини — паразити рослинних, рідше тваринних організмів Збудником хвороб зернобобових культур можуть бути гриби, бактерії і віруси (Зернові бобові культури, 1956, 202); З літератури відомо про численні гриби, які уражають зерно (Мікробіологічний журнал, XIII. 4, 1951, 29).

Ілюстрації

Grib 1.jpg

Otravlenie-gribami.jpg

Грибы-1.jpg

Медіа

Див. також

10 НАЙБІЛЬШ НЕЗВИЧАЙНИХ ГРИБІВ

Ось десятка найбільш незвичайних грибів, які зустрічаються в природі:

1. Траметес різнокольоровий

1556-620x413.jpg

Траметес різнокольоровий - це вид грибів, який поширена у всьому світі і росте переважно на стовбурах мертвих дерев, і примітний своїми барвистими смугами. Сам гриб неїстівний у звичному розумінні, але його часто використовують в традиційній китайській медицині. Нещодавно вчені також з'ясували, що речовина цього гриба підвищує імунітет і може застосовуватися, як допоміжний засіб при лікуванні раку.

2. Гриб «кровоточить зуб»

2326-620x463.jpg

Гиднеллум Пеку або, як його ще називають гриб «кровоточить зуб», часто зустрічається у хвойних лісах в північно-західних частинах Тихого океану і в центральній Європі. Його важко не помітити: яскрава червона рідина, що виділяється з пір гриба, нагадує якусь кримінальну сцену в природі. Насправді цей гриб не отруйний, але відлякує хижаків і людей дуже гірким смаком. Що ж стосується «крові», то аналіз показав, що ця рідина містить антикоагулянт атроментин, який по властивостях схожий з натуральним противосвертывающим засобом гепарином.

3. Гриб «земляна зірочка»

3225-620x465.jpg

Гриб «земляна зірочка» або звездовик потрійний відноситься до грибів-дождевикам, які можна знайти в різних місцях і пагорбах по всьому світу. Цей незвичайний гриб змінює свій вигляд після того, як з'являється з під землі. Його «промені» згинаються вниз, кругле плодове тіло підводиться і випускає суперечки в повітря.

У деяких індійських племенах, цей гриб відомий своїми лікувальними властивостями, а також згідно з повір'ям він пророкує майбутні небесні явища.

4. Помилковий зморшок

4164-620x465.jpg

Помилкові зморшки виду Gyromitra esculenta на увазі дуже нагадують мозок, тільки темно-пурпурного або коричневого кольору. Ці гриби ще називають «грибами-біфштексами», так як вони є делікатесом при правильному приготуванні. Якщо ж ви не володієте навичками приготування цього гриба, то така страва може стати смертельним. В сирому вигляді ці отруйні гриби і перед тим як використовувати його в рецепті, якщо ви звичайно готові ризикнути, його потрібно обережно пропарити.

5. Ежовик гребінчастий

5139-620x400.jpg

Ежовик гребінчастий, який ще називають «мавпяча голова», «бородатий зуб» або «левова грива» на перший погляд не викликає жодних асоціацій з грибом. Цей їстівний гриб росте як на живих, так і мертвих деревах, а в приготованому вигляді нагадує за кольором і текстурою морепродукт. Він не тільки гарний на смак, але і використовується в традиційній китайській медицині, володіючи антиоксидантними властивостями і знижуючи рівень глюкози в крові.

6. Биолюминесцентный гриб

6102-620x387.jpg

Гриб мицена виду Mycena Chlorophos - це один з 71 видів біолюмінесцентного грибів, які світяться зеленим світлом.

Биолюминесцентные гриби ростуть в Малайзії, Індонезії, Бразилії, Мексиці і Пуерто-Ріко, і відрізняються м'яким жовто-зеленим світлом. Биолюминесцентность обумовлена речовиною, схожою на те, що присутній у світлячків.

7. Митинус собачий

778-620x743.jpg

Митинус собачий, чиє латинська назва звучить, як Mutinus caninus сталося від римського фалічного божества Mutinus Mutunus, що означало «як собака». Цікаво, що темна верхівка митинуса залучає комах і відрізняється запахом, що нагадує котячі екскременти.

Самі гриби можливо їстівні, але їх не рекомендують вживати в їжу.

8. Кораловий гриб

861-620x496.jpg

Кораловий гриб роду Clavaria виглядає так, ніби має зростати де щось на кораловому рифі. Вчені визначили, що існує близько 1200 видів грибів клавария, які відрізняються різними відтінками, починаючи від білого до яскраво-помаранчевого і пурпурного. Ці гриби ростуть у багатьох місцях, в основному в тропічних районах і вважаються неїстівними.

9. Решеточник червоний

961-620x413.jpg

Решеточник червоний, згідно опису одного з дослідників, виглядає як «інопланетянин з науково-фантастичного фільму». Гриб дозріває з білого яйцевидного тіла і набуває вигляду гратчастого кулі яскраво-червоного кольору. Крім того, решеточник червоний є родичем грибів веселок, які пахнуть не дуже приємно, нагадуючи запах гнилої м'яса й екскрементів.

10. Небесне-білий гриб

1050-620x412.jpg

Небесне білий гриб виду Entoloma hochstetteri живе в лісах Нової Зеландії та Індії. Ці блакитні гриби можуть бути отруйними, але їх токсичність маловивчена. Свій відмітний блакитний колір він придбав завдяки пігменту азулину, що міститься в плодовому тілі, який також зустрічається у деяких морських безхребетних.

Зовнішні посилання

1. Академічний тлумачний словник (1970—1980)

2. Цікави факти з усього світу