Водиця

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Водиця, -ці, водиченька, водичка, -ки, ж. Ум. отъ вода.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Водиця, -ці, водиченька, водичка, -ки, ж. Ум. отъ вода.

Словник української мови

http://uk.wikipedia.org/wiki/Вода

Вода́, Н2O — хімічна речовина у вигляді прозорої безбарвної рідини без запаху і смаку, (в нормальних умовах). В природі існує у трьох агрегатних станах — твердому (лід), рідкому (вода) і газоподібному (водяна пара). Молекула води складається з одного атома Оксигену і двох атомів Гідрогену. Атоми Гідрогену розташовані в молекулі так, що напрямки до них утворюють кут 104,45o із вершиною в центрі атома Оксигену. Таке розташування зумовлює молекулі води дипольний момент у 1,844 Дебая. При заміні атомів Гідрогену (протонів) на атоми дейтерію утворюється модифікація, яка називається важкою водою.

Вода — одна із найголовніших речовин, потрібних для органічного життя. Рослини та тварини містять понад 60 % води за масою. На Землі водою покрито 70,9% поверхні. Вона здійснює у природі постійний кругообіг, випаровуючись з поверхні й повертаючись на неї у вигляді опадів. Вода має велике значення для економіки: сільського господарства й промисловості. Питна вода становить тільки 2,5% від загальної кількості. Нестача води може стати однією з найважчих проблем людства в найближчі десятиліття.

http://20minut.ua/Novyny-Ternopolya/Podii/Вода--це-основа-життя-на-нашій-планеті-на-правах-реклами-10250723.html

Вода - це основа життя на нашій планеті, вона бере участь у всіх процесах організму

Природня вода – джерело життя, визначальний фактор Вашого здоров'я і довголіття. Вода супроводжує людину протягом усього дня і тому її присутність є природною, звичною, а тому непомітною.

Вода в будинку - головне джерело очищення і здорового способу життя. Подбати про якісну, ідеально чисту питну воду - завдання кожного дорослого члена сім'ї. Адже навіть найновіші засоби і апарати очистки водопровідної води не можуть достатньо очистити від запахів і шкідливих хімічних сполук.

Ілюстрації

</gallery>

Медіа

Див. також

Цікаві факти про воду

  Білок у воді 

Морська вода - дуже поживна субстанція. В 1 куб. см такої води міститься 1,5 г білка і інших речовин. Вчені вважають, що один лише Атлантичний океан за своєю поживністю оцінюється в 20 тис. врожаїв, які збирають за рік по всій суші.

  Найдорожча вода 

Вода може бути безкоштовною, а може бути і дуже дорогою. Найдорожча в світі вода продається в Лос-Анджелесі. Виробники упаковують дорогоцінну рідину зі збалансованим смаком і значенням ph в пляшки зі стразами "Swarovski". Коштує така вода 90 $ за 1 л.

  35 тонн води за життя 

Без води людина може прожити дуже недовго. Потреба у воді стоїть на другому місці після кисню. Без їжі людина може прожити близько шести тижнів, а без води - п'ять-сім діб. За все життя людина випиває близько 35 т води.

  Вода для здорового серця 

Вода допомагає знизити ймовірність серцевого нападу. Під час досліджень вчені з'ясували, що ті люди, які п'ють близько шести склянок води в день, менше схильні до ризику серцевого нападу на відміну від тих, хто випиває всього дві склянки.

  Вода як дієта 

За допомогою води можна боротися із зайвою вагою. Вживаючи з напоїв тільки воду, можна різко знизити загальну калорійність раціону. По-перше, тому, що людина припиняє пити калорійні солодкі газовані води і соки; по-друге, тому, що після того, як ми п’ємо воду, нам менше хочеться солодощів, як у випадку з чаєм або кавою.

  Найбільше прісної води - в льодовиках 

Де найбільше води? Відповідь здається очевидною - у Світовому океані. Однак, насправді, в мантії Землі води міститься в 10-12 разів більше, ніж у Світовому океані. При цьому майже вся маса води на планеті не придатна для пиття. Ми можемо пити лише 3% води - саме стільки у нас запасів прісної води. Але навіть велика частина цих 3% недоступна, оскільки міститься в льодовиках.

  Людина без води вмирає 

Якщо людина втрачає 2% води від маси свого тіла, то вона відчуває сильну спрагу. Якщо відсотки втраченої води збільшаться до 10, то у людини почнуться галюцинації. При втраті 12% води людина не зможе відновитися без допомоги лікаря. При втраті в 20% - людина вмирає.

  Вода - переносник хвороб 

Вода не тільки дарує життя, але може і віднімати його. 85 % всіх захворювань у світі передається через воду. Щорічно 25 млн чоловік помирає від цих захворювань.

  Основа життя — це вода 

Всі живі істоти складаються з води: тварини — на 75 %, риби — на 75 %, медузи — на 99 %, картопля — на 76 %, яблука — на 85 %, помідори — на 90 %, огірки — на 95 %, кавуни — на 96 %. Вода становить майже 70 % маси тіла людини (це вільна, позаклітинна і так звана зв’язана вода, яка міститься усередині клітин). Людський ембріон на 97 % складається з води, а новонароджений — на 90 %. Найбільш інтелектуальна частина нашого тіла — мозок — на 85% складається з води, кров — на 95 %.

  Вода як скло 

Що буде, якщо взяти замерзлу чисту воду і продовжити її охолодження? З водою відбудуться неймовірні перетворення. При мінус 120 градусах за Цельсієм вода стає надв'язкою або тягучою, а при температурі нижче мінус 135 градусів вона перетворюється в "скляну" воду. "Скляна" вода - це тверда речовина, в якій відсутня кристалічна структура, як у склі.

  Вода має більше, ніж три стани 

Ще зі школи всі знають, що у води є три агрегатних стани: рідкий, твердий й газоподібний. Проте вчені виділяють 5 різних станів води в рідкому вигляді і 14 станів в замерзлому вигляді.

  Надохолодження води 

Всі добре пам'ятають зі шкільного курсу фізики, що вода замерзає при нулі градусів, а при 100 градусах закипає. Однак існує так зване надохолодження води. Таку властивість має дуже чиста вода - без домішок. Навіть при охолодженні нижче точки замерзання така вода залишається рідкою. Однак і в такому випадку існують температури, за яких вода стане льодом або закипить.

  Лід швидше отримати з гарячої води 

Яка вода швидше перетвориться на лід: гаряча чи холодна? Якщо міркувати логічно, то, звичайно, холодна. Адже гарячій потрібно спочатку охолонути, а потім вже замерзнути, а ось холодній остигати не потрібно. Однак досліди показують, що в лід швидше перетворюється саме гаряча вода.

Точної відповіді на запитання, чому все-таки гаряча вода замерзає швидше холодної, до сьогодні не знайшли. Можливо, справа у різниці переохолодження, випаровуванні, утворенні льоду, конвекції, або ж причина у впливі розріджених газів на гарячу і холодну воду. У фізиці цей парадокс називають Ефект Мпемби на честь відкривача Ераста Мпемба.

  Найчистіша вода у Фінляндії 

За даними ЮНЕСКО, найчистіша вода знаходиться у Фінляндії. Усього в дослідженні свіжої природної води брало участь 122 країни. При цьому 1 млрд людей у всьому світі взагалі не має доступу до безпечної води.

  У Сенегалі є озеро яскраво-рожевого кольору. Наче в нього насипали марганцівки. Вода тут настільки солона, що вижити в ній можуть мікроорганізми тільки одного виду - вони і дають таке забарвлення. 
  Для приготування 1 склянки чаю або кави потрібно витратити не 200 мл, а майже 4 л води, тобто 19 склянок. 
  Під час намилювання рук з крана намарно витікає від 15 до 20 л води. Для зменшення подібного марнотратства необхідно частіше закручувати кран, що дозволить заощаджувати до 70% води. 
  З одного туалетного зливного бачка із зношеними прокладками може витікати до 20 л води кожної години. У сумі за день це 500 л, а в рік 178 тис. л. 
 Якщо з крана тече вода струменем товщиною як сірник, то втрати становлять понад 100 л на добу, і цієї води було б цілком достатньо, щоб прийняти душ трьом-чотирьом членам сім'ї. 
  Якщо з крана капає вода (тільки 10 крапель за хвилину), у місяць з нього намарно витікає близько 170 л води, у рік – понад 2 тис. л. 
   Вживання кофеїну й алкоголю призводить до обезводнення. На кожну випиту чашку кави або порцію алкоголю треба додатково випити склянку води 
   У склянці води міститься близько 8,000,000,000,000,000,000,000,000 (8 септіліонов) молекул 
    У найглибшій точці світового океану (Маріанський жолоб, 11034 м) кинутій у воду залізній кульці потрібно більше години, щоб досягти океанського дна 
    Забруднені підземні води очищаються протягом декількох тисячоліть. 
    Недалеко від села Кергалан в Азербайджані є горюча вода. Від сірника вода спалахує блакитним полум'ям через наявність у її складі метану. 
    Жителі острова Зелений Мис використовують оригінальні «установки» для отримання прісної води 
    Жителі острова Зелений Мис, де випадає дуже мало атмосферних опадів, використовують оригінальні «установки» для отримання прісної води: на схилах пагорбів вони висаджують в певному порядку різновид лілій з великими листками. Під час туманів на листі осідає роса і краплі її стікають до резервуару біля підніжжя схилу. Подібним чином можна зібрати до 200 літрів прісної води за добу.
  За добу з поверхні Світового океану випаровується стільки води, скільки її міститься у руслах усіх рік земної кулі. 
 
   Верблюд вагою 250-300 кг може випити у спеку за один раз 100 літрів води. 
 
   Маса води рік складає приблизно 0, 01% загальної маси прісних вод Землі. 
 
   Одна тонна нафти утворює на поверхні води плівку площею 12 км² 
 
   Людина пропускає за рік через себе кількість води, що дорівнює п’ятикратній вазі тіла. 
 
   З поверхні морів, океанів і суші щорічно випаровується 520 тис. км³ води. 
 
   Наша кров складається з води на 90%, м’язи – на 75%, кістки – на 25%. 
 
    1 літр нафтопродукту, який потрапляє у ґрунт чи воду, робить непридатним для споживання 1 млн літрів води. 
 
    Магістрат Берліна 1641 року видав наказ, згідно з яким кожен, хто приїздив у місто, дорогою назад був зобов’язаний навантажити свій віз нечистотами і вивезти їх за межі міста. 
 
  У середньовічному Парижі (ХІІ століття) вміст нічних горщиків і помиї виливалися на вулицю безпосередньо через вікна. Щоб не облити перехожих нечистотами, потрібно було тричі крикнути «обережно, вода!» («gare l’eau!»). 
 
  У румунському місті Альба Юлія збереглися і нині діючі давньоримські каналізаційні системи, вік яких 1800 років. 
 
   В 1 км² водяної хмари міститься у середньому 2 тис. т води. В 1 км² льодяної хмари – близько 0,6 тис. т води.

http://www.vodokanal.kiev.ua/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=40&Itemid=109

Джерела та література

http://uk.wikipedia.org/wiki/Вода


http://20minut.ua/Novyny-Ternopolya/Podii/Вода--це-основа-життя-на-нашій-планеті-на-правах-реклами-10250723.html


Зовнішні посилання