Кінь

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Кінь, коня́, м. 1) Конь, лошадь. Коваль коня кує, а жаба й собі ногу дає. Ном. № 2548. Ідуть вони поле, їдуть і другеє, а на третє поле став кінь спотикаться. Мет. 2) Дѣтская игра въ мячъ, когда поймавшій мячъ садится на бросавшаго и кричитъ: продай коня! Каменец. у. О 1861. XI. Свидн. 36. 3) Часть ткацкаго станка. См. Верстат.

Сучасні словники

Кінь, коня, чол.

1. Велика свійська однокопита тварина, яку використовують для перевезення людей і вантажів. З Чигирину По всій славній Україні Заревли великі дзвони, Щоб сідлали хлопці коні (Тарас Шевченко, II, 1953, 42); Багіров пропонує: ..вибрати найміцніших коней, запрягти в один віз і тягти його до шосе (Олесь Гончар, III, 1959, 224); * Образно. Кінь залізний важко дихав І вагонами гримів (Володимир Сосюра, I, 1957, 180); * У порівняннях. Дочка не дуже-то й слухає матері: загне голову, як муштрований кінь, та й вийде з кімнати (Марко Вовчок, I, 1955, 16).

Арабський кінь див. арабський; Верховий кінь див. верховий; Заладнати ногу коневі (коню) див. заладнати; На коні! — у кавалерії — команда сідати на коні. І чути крик: «Вперед, на коні!» (Володимир Сосюра, I, 1957, 423). 

♦ Був кінь, та [й] з'їздився — про того або те, що втратило свою колишню цінність, значення. [Річард:] Не хочу я, щоб мій коханий Деві й молоді товариші його на мене головою покивали: «був кінь, та з'їздився!» (Леся Українка, III, 1952, 107); Бути на коні [бути] і під конем — мати великий життєвий досвід. Він на своїм віку звідав усього. Був Шавкун на коні, був і під конем (Панас Мирний, II, 1954, 261); Грати конем (кіньми, на коні, на конях) див. грати 2; Дарованому коневі зубів не лічать; Дарованому коневі в зуби не дивляться (не заглядають) — не годиться висловлювати незадоволення з приводу подарунка. — Беріть, ..якщо дарують, дарованому коневі в зуби не дивляться! (Панас Мирний, IV, 1955, 240); Збити коня (коней) див. збивати; На коні бути (почувати себе і т. ін.) — бути (почувати себе) у вигідному становищі. Вона почувала себе на коні і.. глушила своїм ляскотінням усіх (Яків Баш, Надія, 1960, 217); Старий кінь борозни не зіпсує — досвідчена людина справі не зашкодить, а тільки принесе користь. — Нічого, що старий, — подумав Кузьмич. — Старий кінь борозни не зіпсує... (Микола Руденко, Вітер.., 1958, 369); Троянський кінь див. троянський; Хоч конем грай див. грати 2.

2. Шахова фігура з зображенням голови коня. Кожен противник перед початком парті ї має в своєму розпорядженні такі фігури: одного короля, одного ферзя, дві тури, двох слонів, двох коней, вісім пішаків (Перша книга шахіста, 1952, 18). ♦ Хід конем — про рішучий засіб, який застосовують у крайньому випадку.

3. Оббита шкірою колода (у 1 знач.) на чотирьох ніжках для гімнастичних вправ; кобила (у 3 знач.). Тут їй подобалось: можна досхочу гойдатись на кільцях, ..вправлятись на брусах, стрибати через коня (В ім'я Вітчизни, 1954, 8).

Кінь

залі́зний (стале́вий) кінь. Трактор. Їде Олеся Кулик на тракторі, а за нею жінки правують залізними кіньми, вся ланка гуркотить (О. Ковінька).

  • (і) коне́м (на коні́) не об’ї́деш кого, чого. 1. Не обминеш, не уникнеш кого-, чого-небудь. — От несподіванка! Видно, справді-таки судженої конем не об’їдеш! (А. Головко); Долі й конем не об’їдеш (Укр. присл..); — Доля химерна, мої панове! Її й конем не об’їдеш (Б. Лепкий); Долі й на коні не об’їдеш, не знаєш, звідки й що впаде на тебе (Є. Гуцало). 2. жарт. Дуже товстий, огрядний і т. ін. (перев. про людину). Зловили сома великого та товстого, і конем не об’їдеш (З газети). таки́й, що й коне́м за день не об’ї́деш. — Сам (батько), як гачок, слабосилий, сухенький. А бабу собі роздобув — років сорока, огрядну, таку, що й конем за день не об’їдеш (Ю. Збанацький); // Великий (перев. про щось). во́зом не об’ї́деш. Пика — возом не об’їдеш. Солодка така й нахабна водночас (А. Крижанівський).
  • (і) коне́м не дожене́ш. 1. зі сл. тіка́ти, бі́гти і т. ін. Дуже швидко. Біжать літа й конем не доженеш (Легенди..). коне́м не догна́ти. Тікає (фашист) — конем не догнати (О. Гончар). 2. кого. Хто-небудь дуже швидкий, прудкий, швидко бігає. Сина держать коло неї (вдови), щоб не влизнув, бо знало все село, що його й конем не доженеш (П. Куліш); Він (Балабуха) почував, що й Горацій кудись утік, Аристотеля й конем не доженеш (І. Нечуй-Левицький).
  • на коні́, зі сл. бу́ти, почува́ти себе́ і т. ін. У виграшному становищі. Сьогодні Жог не без підстав почував себе на коні (Я. Баш); Влучивши в зайця, мисливець почував себе на коні (З газети).
  • на коні́ (на козі́) не під’ї́деш до кого. Хто-небудь дуже гордовитий, пихатий; до кого-небудь неможливо знайти підхід. Прочита вона, що її похвалили, .. уже до неї і на коні не під’їдеш (М. Старицький); (Красовська:) Поки ти у мене не будеш як слід пристроєна, не буде моя душа спокійна! .. Люди знайшлись би, звісно, коли б не пішла чутка про твою гордість, що до тебе і на козі не під’їдеш! (Олена Пчілка).
  • хід коне́м. Дії або прийом, спрямовані на досягнення якоїсь мети без конфронтації, конфліктних ситуацій. (Вадим:) Як по прямій не можна вже ні кроку, нанось удар зиґзаґом, з тилу, з боку! Є хід конем!