Щеплення

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 00:31, 1 грудня 2013; Марченко (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Щеплення, -ня, с. Прививка.

Сучасні словники

1) [http://uk.wikipedia.org/wiki/Щеплення Щеплення] Щеплення (ботаніка) — спосіб вегетативного розмноження плодових рослин. Цей спосіб застосовують у селекції рослин. Щеплення (медицина) — вакцинація, метод профілактики інфекційних захворювань. 1) [http://sum.in.ua/s/shheplennja Щеплення] ЩЕПЛЕННЯ, я, сер. Дія за значенням щепити. Коли літак приземлився, увійшла службовка санітарного відділу й перевірила наші посвідки про щеплення віспи (Любомир Дмитерко, Там, де сяє.., 1957, 44); Колгоспний садовод почав навчати хлопчиків і дівчаток, як робити щеплення дерев, як краще формувати крону (Хлібороб України, 1, 1964, 35). Пастерівські щеплення див. пастерівський.

Ілюстрації

Щеплення 1.jpg [1] Щеплення 2.jpeg [2] Щеплення 3.jpg [3] Щеплення 4.jpg [4]

Див. також

  • [http://uwm.com.ua/node/410 Щеплення. Вакцинація. Протипоказання. АКДС, БЦЖ, реакція Манту. Календар щеплень

1. Щеплення - це створення несприйнятливості до інфекційних хвороб шляхом введення в організм імунних сироваток і вакцин. Щеплення не тільки захищають людину від зараження, але і є протиепідемічними засобами в боротьбі з грізними інфекційними захворюваннями. З тих пір як почали робити щеплення, спостерігається стійке зниження захворюваності на туберкульоз, дифтерію, правець, кашлюк, поліомієліт, а також повністю ліквідована віспа.

Вакцини проти хвороб, що викликаються бактеріями і вірусами, містять ослаблені живі чи мертві мікроорганізми. Живі мікроорганізми викликають поява більш стійкого імунітету на більш тривалий термін. Тривалість періоду протидії може бути збільшена виконанням повторних щеплень у визначені терміни - ревакцинацією.

2. Установлено, що 6-8 тижневі малюки вже здатні виробляти антитіла при введенні вакцини, і, отже, у них можна виробити ранній імунітет проти хвороб дитячого віку. Рівень антитіл, що утворюються в перші місяці життя, знижується у другому півріччі, і на другому році життя необхідно проводити повторні щеплення. На 3-й 4-ту добу життя новонародженим, за винятком тих, у кого є протипоказання, роблять перше щеплення. Вакцина БЦЖ складається з живих туберкульозних паличок. Вводиться вона внутрішньошкірно в область плеча.

На місці уколу спочатку утворюється пухирець, потім виразка, що перетворюється в плоский рубець, що свідчить про утворення туберкулінової послепрівівочних алергії. У дітей 11-12 місяців цей шрам не повинен бути менше 3мм. У разі контакту з хворим на туберкульоз або з метою діагностики роблять туберкулінові проби.

У дітей старше 12 місяців алергічну реакцію перевіряють за допомогою туберкулінової внутрішньошкірної реакції Манту. Вакцина вводиться на внутрішній стороні передпліччя у ліктьового згину. Результати перевіряють через 72 години. Особливої уваги потребує реакція, при якій утворюється папула 6 мм і більше. Дітям, у яких не виробилася алергічна реакція, і тим, у яких вона зникла, необхідна повторна щеплення БЦЖ ..

Чергову щеплення роблять не раніше ніж через 2 тижні після попередньої. Щеплення проти дифтерії, кашлюку, поліомієліту можна робити тільки через 3 тижні після щеплення БЦЖ ..

3. При правильній техніці щеплення побічні ефекти виникають рідко. Після підшкірних ін'єкцій в місці уколу може утворитися нагноєння, викликане потраплянням хвороботворних бактерій в ранку. Іноді спостерігаються появи шкірної висипки, алергічний набряк або напади астми, підвищення температури тіла (при температурі 38 С і вище слід звернутися до лікаря). Лікування ускладнень - симптоматичне. Якщо необхідно, лікар призначає антибіотики.

4. В день щеплення дитина повинна бути абсолютно здоровий. Не можна щепити дітей протягом місяця після перенесених гострих захворювань (нежить, ГРВІ, ангіна тощо). Існує список протипоказань до проведення щеплень, тому перед щепленням дитину оглядає лікар.

Протипоказаннями для проведення першого щеплення БЦЖ є різні хвороби періоду новонародженості, а також недоношеність, у більш пізньому віці - алергічні захворювання, порок серця, ревматизм, гнійничкові інфекції, захворювання нервової системи, кровообігу, деякі хвороби нирок і т.д. У більшості випадків ці протипоказання тимчасові.

Проти кашлюку не прищеплюють дітей, схильних до судом та захворюваннями центральної нервової системи. Протипоказані щеплення дітям з вродженим або набутим імунодефіцитом, викликаним ВІЛ-інфекцією.

5. Календар щеплень

1-й день (24 години): Вакцина проти гепатиту В-1 3-4 день: Вакцина туберкульозна із зменшеним вмістом антигену 1 місяць : Вакцина проти гепатиту В-2 3 місяці: Кашлюково-дифтерійно-правцевим вакцина -1, поліомієлітная вакцина -1 4 місяці: Кашлюково-дифтерійно-правцевим вакцина - 2, поліомієлітная вакцина -2 5 місяців: Кашлюково-дифтерійно-правцевим вакцина - 3, поліомієлітная вакцина -3, вакцина проти гепатиту В-2 12 місяців: Трімовакс - вакцина проти кору, краснухи, епідемічного паротиту 18 місяців: Кашлюково-дифтерійно-правцевим вакцина - 4, поліомієлітная вакцина -4 24 місяці: Поліомієлітная вакцина - 5 6 років: Дифтерійно-правцевим щеплення, трімовакс - вакцина проти кору, краснухи та паротиту 7 років: Туберкульозна вакцина, поліомієлітная вакцина 11 років: Дифтерійний анатоксин 13 років Вакцина проти гепатиту В 16 років і кожні наступні 10 років до 66 років: Дифтерійно-правцевий анатоксин

  • [5], Щеплення: ризик неминучий?

1) *[ http://www.moz.gov.ua/ua/portal/pmdec1.html 2) Лікування та профілактика ГРВІ у дітей