Голуб

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Голуб, -ба, м. 1) Голубь. Ходить голуб сивий волохатий. Мет. 10. Печені голуби не летять до губи. Ном. № 7185. 2) Ласкательное: голубчикъ. Прости мені, мій голубе, мій соколе милий. Шевч. Ум. Голубець, голубчик, голубчичок, голубонько, голубок, голубочок. Ой голубчичок гуде, а голубка не знає. Мет. 78.


Сучасні словники

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ГОЛУБ, а, чол.

1. Птах ряду голубоподібних з різнобарвним пір'ям та великим волом. По надвір'ю вітер грає, Голуб голуба ганяє (Леонід Глібов, Вибр., 1957, 308); Біля голубника хтось із хлопців возився з голубами (Андрій Головко, I, 1957, 190); * У порівняннях. Вони [Галя і Чіпка] справді — як ті голуби: де одно, там і друге (Панас Мирний, II, 1954, 252). Голуб миру — зображення білого голуба як символу миру. Голуби миру з'явилися в усіх куточках мартенівського цеху (Вадим Собко, Біле полум'я, 1952, 106).

2. розм. Пестливе називання чоловіка (перев. при звертанні). [Одарка:] Ти, певно, втомився, мій голубе? Ходи в хату, спочинеш... (Марко Кропивницький, I, 1958, 60); [Романюк:] Дивись, голубе, щоб все було культурно (Олександр Корнійчук, II, 1955, 196).

3. заст. Прикраса з паперу, воску або інших матеріалів, що має вигляд такої птиці. Перед образами висіли на шовковинках голуби, зроблені теж з шпалерів (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 311); // Виріб з тіста у вигляді такої птиці. Одні руки скручували зубчасті качалки в шишки, другі ліпили голуби, треті наліплювали з чорнушки очі (Нечуй-Левицький, III, 1956, 73).

Голуби

Голуби (Columbidae), сімейство птиць загону голубеобразних (Columbiformes). Розміри переважно середні, лише в вінценосних голубів — великі (довжина тіла до 80 см ). Забарвлення в Р. всіляке. Політ легкий, швидкий. 255 видів, широко поширені в помірних і тропічних областях всієї земної кулі; найбільш всілякі і багаточисельні на Ю.-В.(південний схід) Азії, в Австралії і на прилеглих островах. У СРСР 4 роди: голуби (Columba), зелені голуби (Sphenurus), горлиці (Streptopoelia) і куцохвості горлиці (Oenopopelia). Тропічні види — осілі, в помірній зоні в північного кордону поширення — перелітні. Р. — денні, головним чином деревні, у меншій мірі наземні птиці. Населяють переважно листяні, рідше хвойні ліси, відкриті простори, гори і культурний ландшафт. Гнізда будують на деревах і чагарниках, в дуплах, на скелях, в спорудах людини, рідше на землі. Моногамір, пари постійні. У році 2 кладки, рідше 4—5; яєць в кладці зазвичай 2, рідше 1. Різні види Р. насиджують від 14 до 30 сут . Пташенята покидають гніздо на 14—25-х сут . Поза періодом гніздування Р. тримаються зграями. Перші дні батьки вигодовують пташенят «пташиним молоком» — виділенням епітелію стінок зобу. Р. харчуються головним чином різним насінням, ряд видів — плодами. Р. потребують води для пиття і літають на водопій навіть на великі відстані. М'ясо Р. володіє хорошими смаковими якостями, але промислового значення Р. не мають. Одомашнені. Всі породи домашніх голубів сталися від сизого голуба. Що мешкав у великій кількості в 19 ст в Північній Америці мандруючий голуб був винищений унаслідок нераціонального полювання і знищення необхідних для гніздів'я місць; останній екземпляр був убитий на початку 20 ст.

Ілюстрації

Голуб вджа.jpg Голуб.jpg Голуб 34.jpg Голуб кдхздл77.jpg

Медіа

Див. також

Джерела та література

Мекленбурцев Р. Н., Загін голуби, в кн.: Птиці Радянського Союзу, т. 2, М., 1951; Визначник птиць СРСР, М. 1964; Ларіонов Ст Ф., Розводите блакитний, М., 1956; Голуби. Сб. ст., М., 1958; Сметнев С. І., Птахівництво, 5 видавництво, М., 1970.

Зовнішні посилання