Лакей
Лаке́й, -ке́я, (араб. لقى - зустрічати, що зустрічає, воротар або фр. laquais - солдат, ліврейний лакей, слуга, прислуга) - слуга в панському будинку, трактирі, готелі або в іншому публічному закладі. Старший лакей, керуючий всій прислугою в будинку, також відомий як «дворецький», тобто «керуючий двору», «мажордом» (англ. - the Butler)."Як його пан не вчив, а доброго лакея з Тараса не виходило"(Степан Васильченко, III, 1960, 278); "Лакеєві з нічного ресторана П'яненький пан гірчицею обличчя змазав"(Василь Еллан, I, 1958, 245).
Переносне значення
Зневажальне слово вираз. Людина, яка підлабузнюється, вислужується перед ким-небудь; підлабузник. " Якби селянське повстання не було подією загальнонаціонального політичного значення, есерівські лакеї з передпарламенту не кричали б про необхідність передати землю селянам " (Ленін, 26, 1951, 166); " Містер Уоллстріт Упевнений, мабуть, Що, як рабом не буде бритт, — Лакеєм може буть " (Микола Бажан, Роки, 1957, 182).
Синоніми
- гайдук
- казачок
- камер-лакей
- лизоблюд,лонлакей
- мантульник
- низкопоклонник
- офіціант
- побегушка,подхалим,прислуга, прислужник, приспешник, прихвостень
- сервилист,слуга,служитель
- услужник
- холоп,холуй
- челядин
Фільми
" Блаженні лагідні ", 1988 - Про багатодітних сім'ях села Волое Калузької області.
Книги
" Акомпаніаторка " Ніна Берберова " Срібний вік російського гумору. випуск 2 " " Село Степанчиково і його мешканці. Аудіоспектакль " Федір Достоєвський