Теніс

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Історія тенісу

Походження тенісу
Tennis (1).jpg

Якщо не брати до уваги ігор давніх греків і римлян, в яких м'яч відбивали рукою або дерев'яною палицею, то перші згадки про гру, схожу на теніс, можна знайти в XII—XIII століттях в Італії. Гра називалася «джидоко», а м'яч у ній відбивався надітими на руку рукавицею, дерев'яним щитком або шкіряним ременем. Офіційно вважається, що теніс з'явився в XIV столітті на території сучасної Франції. Французька знать захоплювалася так званою «грою долонею» ("же де пом"), яка зробила великий вплив на розвиток сучасного тенісу. Першими гравцями-аматорами стали священнослужителі, і не тільки молоді семінаристи, але й священики більш високих звань: архієпископи і кардинали. Гра проводилася в стінах монастирів, переважно на кам'яній підлозі. З часом для зручності гри на руку, що б'є по м'ячу, почали надягати рукавичку, а м'яч відбивати дерев'яними предметами, які згодом трансформувалися у так звані ракетки. Ці дерев'яні предмети були мало схожі на сучасну ракетку. Минуло ще більш ніж чотири століття, поки на ракетці з'явилися струни. Гра стала набирати ще більшої популярності, й слідом за священнослужителями в неї почали грати заможні французи. Грою в м'яч була захоплена величезна кількість людей. А в 1480 році король Франції Луї XI видав указ, який суворо регламентував процес виготовлення тенісних м'ячів. Умови наказу були такі: м'яч повинен бути набитий гарною шкірою та вовною і не містити пісок, крейду, вапно, обпилювання, мох, золу чи землю. Слідом за чоловіками в XV — XVI століттях грою в м'яч захопилися і жінки. В 1427 у Парижі молода жінка на ім'я Марго[2] грала настільки блискуче, що з її швидкістю подачі м'яча могли зрівнятися лише кращі із чоловіків-гравців. Гра розвивалася так стрімко, що вже до кінця XVI століття в Парижі було обладнано більше 250 спеціальних кортів, а кількість гравців перевищила сім тисяч. Залежно від уміння вести гру, поступово відбувся розподіл граючих на три категорії: новачок, партнер і майстер. Найбільшими привілеями користувалися майстри. Їм давалося право на будівництво і володіння кортами для гри. Один з майстрів розробив у 1542 перші правила гри в теніс, але опубліковані вони були лише через 50 років. Гра отримала визнання і у англійців, які назвали її «справжній теніс» (англ. real tennis). Офіційно прийнято вважати, що слово «теніс» виникло від старофранцузького слова «Tenèts!», яке промовляв гравець під час подачі м'яча. Згодом це слово запозичили англійці і пристосували його під свою мову, — так виникло слово «Tenis», яке і набуло розповсюдження.

Правила

Правила Гра в теніс ведеться між двома гравцями або двома парами гравців. Мета гри полягає в тому, щоб перекинути м'яч на половину супротивника так, щоб він не міг його повернути.

Подача Кожен розіграш очка починається з подачі. Право подачі постійно протягом гри переходить від одного гравця до іншого. Гравець, стоячи за задньою лінією біля лінії, що розділяє корт навпіл уздовж, повинен перекинути м'яч у діагонально протилежну площа подачі половини супротивника. Перша подача завжди здійснюється справа від центральної лінії. Після кожного очка подає переходить на іншу сторону від центральної лінії.

Якщо м'яч потрапляє за лінію площі подачі або в сітку, то гравець має право на другу подачу. Якщо таке відбувається повторно, то очко супротивникові присуджується. Також вважається порушенням заступ подає за задню лінію. Якщо м'яч торкається сітки, але перелітає на бік противника, то подача переграється.

Гейм Кожен гейм починається з рахунку 0-0. Якщо подаючий виграє подачу рахунок стає 15-0, якщо програє 0-15. Наступна подача приводить до рахунку 30, потім 40, наступний розіграш приводить до виграшу гейму у випадку, якщо супротивник має рахунок 30 або менше. Якщо обидва гравці мають по 40, то виграш наступної подачі дає перевагу. Гравець, що має перевагу і виграв наступну подачу, перемагає в геймі.

Сет Гравець який виграв 6 геймів, вважається виграв сет. Якщо рахунок у сеті 6-5, то розігрується ще один гейм. Якщо рахунок стає 7-5, сет закінчується. Якщо рахунок стає 6-6, то розігрується тай-брейк.

Матч Матч може бути 3-сетів або 5-сетів. У 3-сетовому перемагає гравець виграв 2 сети, в 5-сетовому - 3 сети.

Тай-брейк Подаючий гравець робить першу подачу, потім супротивник робить дві подачі, далі зміна йде через дві подачі. Перший, хто набере 7 очок з різницею в 2 очки, вважається виграв тай-брейк. Тай-брейк триває стільки скільки необхідно, поки не буде досягнута різниця в два очки. Зміна майданчиків відбувається після кожних 6 очок. Останній сет у грі грається без тай-брейку.


Інші правила - Лінія вважається полем; - Крім подачі, м'яч, ганьбила сітку і впав на боці супротивника зараховується; - Подача повинна бути відбита тільки після відскоку м'яча, в той час, як під час гри м'яч може бути відбитий і до торкання ним поверхні корту; - Очко не зараховується, якщо м'яч торкнувся тіла, відбитий до перетину ним лінії сітки, або якщо гравець торкнувся сітки або стійки сітки ракеткою, рукою або іншою частиною тіла.

Формат змагань Для індивідуальних змагань проводиться посів кращих 16 гравців, які рівномірно розподіляються серед учасників так, щоб гравці однієї країни і сіяні гравці якщо й зустрілися між собою, то як можна пізніше.

Видатні особи

У світі

Піт Сампрас. (р. 1971) Трінадцатікратний володар призів Великого шолома; найсильніший тенісист останнього десятиліття XX століття МІСТЕР ПЕРФЕКТ

Aaasss.jpg

       Коли у фінал Вімблдону-2000 вийшли Патрік Рафтер і Піт Сампрас, мало хто вірив в успіх короля світового тенісу. Надто вже непоказно грав Піт в тому році і міг похвалитися всього-навсього виходом у півфінал відкритої першості Австралії та призом в Майамі. Багато хто вже схилялися до думки, що в Уїмблдоні Піт, який перебував не в найкращій формі, що посилювався безперервною болями в коліні, навряд чи зможе щось протиставити своєму молодому і дуже сильному супернику, крім, хіба що, свого великого минулого. Та й психологічна перевага була на боці австралійця, який виграв У Піта три останні зустрічі. Чи не вселила особливого оптимізму в шанувальників Сампраса і його відверто слабка гра у другому колі з Кучерою, якого він здолав з великим трудом. Але ось почалася гра, і відразу ж зав'язалася важка боротьба, в якій обидва тенісиста відчайдушно боролися за кожен м'яч.

Штеффі Граф (Р. 1969) Найкраща тенісистка світу

      Теніс - це, напевно, самий елітарний вид спорту з усіх відомих. Для того, щоб успішно ним займатися, необхідні певні умови, спеціальне оснащення і багато, неймовірно багато годин тренувань. Життєвий досвід показує, що Досягти вершини тенісного Олімпу можна тільки за умови повної самовіддачі і важкої праці. Втім, гніт передбачуваного самозречення тисне не лише на підкорювача кортів, а й взагалі на будь-якого серйозного спортсмена. А тут ще «зіркова» популярність, тисячі шанувальників і безліч суперників, які мріють будь-яку ціну вирватися вперед. Ось і доводиться чи не кожному такому серйозному спортсмену роздувати навколо себе плітки і скандали, адже просто бути постійно першим у своєму виді спорту, щоб тебе пам'ятали і не забували, набагато складніше. Прикладів подібного «випендрежа» тьма-тьмуща. Взяти хоча б дівчисько-коротку спідничку Аню Курнікову, російську тенісистку, не виграла жодного турніру, але зате вважає себе найкрасивішою в світі, або південноамериканського футболіста Вальдерама, самозабутньо носиться по полю з дивовижною зачіскою, схожою чи то на кульбабу в пору цвітіння, чи то на якого налякала дикобраза. Популярності такі люди домагаються, тільки от не мають особливого успіху на спортивному поприщі. І мимоволі замислюєшся: що ж для них важливіше - гідні спортивні перемоги, вимучені на тренуваннях, чи дешева популярність на «жовтих» сторінках світських хронік.

Бьорн Борг (р. 1956) Шестиразовий переможець «Ролан Гарросу»; п'ятикратний переможець Уїмблдону; кращий спортсмен Швеції XX століття ДЖЕНТЛЬМЕН на корті

       Коли в одну з міланських лікарень привезли в несвідомому стані якогось дуже молодої людини, ніхто спочатку не надав цьому загалом-то пересічному події особливого значення. Ач дивина - двадцять пігулок рофінола: в Італії та своїх самогубців вистачає, а тут ще якийсь швед! Але після того, як знаменита італійська поп-діва Лоредана Берті назвала ім'я привезеного нею, ставлення до шведу миттєво змінилося. Як-не, в лікарню поступив прославлений на весь світ тенісист Бьорн Борг, по одному йому відомих причин вирішив покінчити рахунки з життям.

В Україні

У 1920-их роках відбулися спершу показові тенісні матчі в Одесі, з 1930 року розпочалися змагання за першість України; їх продовжують і після 1945 року в категоріях командної першості, особистої — чоловіків, жінок, змішаних пар; влаштовуються також зимові змагання, змагання молоді тощо. перші змагання провело спортивне товариство «Україна» (Львів, 1911; П. Франко, О. Кульчицький). У 1924 постав Львівський ситківковий Клуб (ЛКС, діяв до 1939), що мав власні тенісні корти й проводив змагання за першість Західної України.

Медведєв Андрій Олегович
Yrtytry.jpg

Колишній український професійний тенісист. Переможець 11 турнірів АТР; фіналіст Відкритого чемпіонату Франції 1999 року. Почесний президент Федерації тенісу України з 2006 року. Брат Наталії Медведєвої. Свій перший матч у професійному турнірі Андрій провів в 16 років на Кубку Кремля у Москві. В кінці 1990 року він мав першість у престижному юніорському турнірі Orange Bowl, а в 1991 році виграв Відкритий чемпіонат Франції серед юнаків. У вересні того ж року він дійшов до півфіналу турніру ATP в Женеві, де в першому колі переграв тридцяту ракетку світу, олімпійського чемпіона Марка Россе. Це дозволило йому зробити стрибок відразу на 200 місце в рейтингу.

Долгополов Олександр Олександрович Сезон 2010 Долгополов розпочав турніром Brisbane International, на який кваліфікувався завдяки перемозі над Джозефом Сіріанні та Кейденом Ганселом. В основній сітці він переміг Бернарда Томича 6-4, 6-4, але потім поступився у другому колі Радеку Штепанеку в трьох сетах. На Відкритому чемпіонаті Австралії він програв у першому колу кваліфікації Саймону Стадлеру 6-8 у третьому сеті. Олександр кваліфікувався на турнір Monte-Carlo Rolex Masters завдяки перемогам над Сантьяго Вентурою та Мішею Зверєвим, але програв Жульєну Беннето в першому раунді (6-4, 5-7, 6-2). На відкритому чемпіонаті Мадрида він знову кваліфікувався в основну сітку й переміг у першому колі Андреаса Сеппі 6-3, 6-4. У другому колі він програв Рафаелю Надалю (6-4, 6-3) На Відкритому чемпіонаті Франції Арно Клемана у п'ятисетовому поєдинку, 6-3 в останньому сеті. Потім Долгополов здолав п'ятого сіяного Фернандо Гонсалеса в трьох сетах. У третьому раунді він програв Ніколасу Альмагро (6-3, 6-3, 6-4).

Стаховський Сергій Едуардович 2007 Пройшов кваліфікації в Delray Beach International Tennis Championships Main Draw і the SAP Open в Сан Хосе, Каліфорнія. Сергій дійшов до фіналу в челленджері в Куала Лумпур, до півфіналу у Реканаті і чвертьфіналу в Вайколоа і в Шербур. 2008 Перший гравець з України, який закінчив сезон в кращій 100, з часу Андрія Медведєва у 2000. У березні Сергій виграв свій перший турнір з циклу ATP, в який потрапив як «лакі лузер» (Сергій став першим «лакі лузером», який виграв турнір від перемоги Крістіана Мініуссі в 1991 році), перемагаючи Карловича, Троїцького, Тіпсаревичу, Болеллі і Любічіча. Після першої перемоги в турнірі ATP, Сергій піднявся з 209 на 123 місце в South African Airways ATP Rankings. Протягом чотирьох челленджерів Сергій був фіналістом у Пензі (програв з Б. Дорш), переможцем в Сеговії (фінал з Тьяго Алвешем) і півфіналістом в Стамбулі і Черкасах. 17 листопада Сергій просувається на 74 місце в рейтингу ATP. Сергій виграв титул у парному розряді (в парі з Потіто Страче) в Кубку Кремля. У парному розряді Сергій виграв челенджери в Остраві (у парі з Т. Зібом) і Орлеані (в парі з Л. Зовко) і був в фіналі в Загребі (в парі з Т. Зібом) і в Черкасах (у парі з С. Бубкою ).

2009 Початок сезону від чвертьфіналу в Досі (поразка від пізнішого переможця А. Маррея). Дійшов до чвертьфіналу в Загребі. Виграв другий титул в турнірі з циклу ATP World Tour в Санкт-Петербурзі (захистив мачтбол у фіналі проти Себальоса). У челленджері досяг результату 15-12, фіналіст турніру в Монсі (поразка від Тіпсаревичу) і півфіналіст в Трнаві. Заробив $ 380,583.

Цікаво знати

Рекорди

Большой-теннис-фото.jpg

---Найдовший тенісний матч Американець Джон Ізнер і француз Ніколя Маю зустрілися в першому колі Вімблдону 22 червня 2010 року. За рахунку 2:2 матч припинено через темряву і поновлено наступного дня. Коли у п'ятому сеті рахунок став 59:59, гру знову відклали через темряву. У четвер 24 червня Ізнер нарешті виграв. Загальний підсумок — 6:4, 3:6, 6:7, 7:6, 70:68. Матч тривав загалом 11 годин і 5 хвилин. На честь такої історичної події обох спортсменів і головного суддю матчу — громадянина Швеції Могамеда Лах'яні нагородили призами. ---Найдовший сет Як за часом, так і за кількістю ґеймів, перше місце посідає вирішальний сет у грі Ізнер — Маю на Вімблдонському турнірі 2010 року: 8 годин і 11 хвилин, 138 ґеймів. ---Найбільше ейсів у матчі У тому ж таки вімблдонському матчі 2010 року Джон Ізнер мав 112 ейсів, а Ніколя Маю — 103. ---Найпотужніша подача У подачі Іво Карловича (Хорватія) м'яч летів із швидкістю 251 км/год

Див. також

Настільний теніс-Вікіпедія