Кава

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Словник Грінченка

Кава, -ви, ж. 1) Кофе. Та готуй їй чай, та готуй їй каву. Левиц. І. 318. 2) Сивая ворона. Чорні кави, чорні врани круту гору вкрили. 3) м. Родъ пугала. Часом Галя жахнеться і пошептом питає: «Що ж як кава прийде?!» Не прийде, одказують їй усі. «А як вовк присуне?» МВ. III. 68. Пішла б вона гуляши того таки самого вечора, коли б не той вовк невірний з лісу, а що гірш турбував її той кава навісний, що не знає вона навіть, де він і сидить у світі чи у лісі, чи під горою на луці, чи у Дніпрі у нурті. МВ. III. 72. Ум. Кавка, Кавонька, Кавочка. За дівчиною всі звони зазвонили, а за козаченьком всі, кавки закавчили. Гол. І. 106. Ой ви, павоньки, ой ви, голубоньки, піднесіться вгору. Нп. Ой кавочки вороночки усе поле вкрили. Нп. Не жаль мені на кавочку, як на тую на ворононьку. Чуб. V. 458.

Сучасні словники

Тлумачення:

Кава — 1.Тропічне дерево, з насіння якого виготовляють ароматний тонізуючий напій; кавове дерево. Тепер під нами тропічні ліси, велетенські плантації кави, лісисті пагорби, в'юнкі річки (Любомир Дмитерко, Там, де сяє.., 1957, 46). 2. Насіння цього дерева або порошок із цього насіння. В трюмі — крупа, цукор, кава, консерви і галети (Юрій Смолич, II, 1958, 44); Лариса насаджувала квіти, посипала піском доріжки, молола каву (Микола Руденко, Остання шабля, 1959, 12). 3.КАВА 2, и, жін., діал. Галка. Чорні кави.. круту гору вкрили (Словник Грінченка). . 4.КАВА 3, и, жін., дит., діал. Вовк; хо. Часом Галя пожахнеться й пошептом питає: — Що ж як кава прийде? — Не прийде, — одказують їй усі (Марко Вовчок, І, 1955, 289).

Кава — дерево або кущ пн. півкулі; відзначається швидким ростом; в Україні бл. 30 видів; найпоширеніші: в. біла, в. ламка, в. гостролиста (шелюга), в. 3-тичинкова (білолоз), в. 5-тичинкова (верболіз); квітка в. медонос; з кори одержують дубильні речовини й барвники, саліцин; в. використовують як рослину-піонер для залісення пустищ, укріплення берегів водойм та річок; плакучі та пірамідальні різновиди вирощують як декоративні.

Орфографічний словник української мови:

1) іменник жіночого родунапій; 2) іменник жіночого роду, істотагалка діал. 3) іменник жіночого роду, істота вовк дит.;

Фонетичний запис:[ка́vа]

Морфологічний запис: ка-ва

Словотворення: кава→кав'ярня→кавоварка

Словозміна: кава 2. - іменник жіночого роду (галка)

відмінок однина множина

називний ка́ва ка́ви

родовий ка́ви кав

давальний ка́ві ка́вам

знахідний ка́ву,ка́ви кав

орудний ка́вою ка́вами

місцевий на/у ка́ві, на/у ка́вах

кличний ка́во ка́ви

Українсько-російський словник: КАВА - кофе (нескл. сущ. м.)


Це цікаво знати!


Історія кави

Історія вживання людиною кави губиться десь у далекому минулому. Дехто з істориків стверджує африканці робили вино з м’якоті кофейних ягід за довго до того як в Африці з’явилась біла людина. Існує версія, що саме з Африки кавові зерна завезли до Аравії, де у 850 році ефіопський пастух Калді помітив що його кози, наївшись червоних ягід з дивного куща стають енергійними та грайливими. Калді теж почав їсти ягоди і відчув себе щасливим та бадьорим. Вперше заварили кавові зерна в 1000 р. н.е.

Подальша історія кави це суцільний кримінал. Мусульмани пили каву тому що вона допомагає не заснути під час довгих богослужінь. Віддавати свій секрет невірним вони не спішились, і навіть коли стали продавати кавові зерна, висушувати їх перед продажем, так, щоб ні одно зерно не змогло прорости.

У 1600 році індійський пілігрим-контрабандист Баба Будана вийшов з Мекки з „живими” зернами кави, захованими на животі. У 1615 році кава з’явилась у Європі, а у 1616 році датчани вкрали і вивезли у Європу перше кавове дерево.

О 1714-му кавове дерево було подаровано датчанами французькому королю Луі XIV. Авантюрист Габріель Метью де Клюю вночі проліз до ботанічного саду та вкрав паросток з дерева і, з неймовірними труднощами перевіз його через Атлантику на Мартініку. Звідки кава почала свою експансію.

Цікаво що у Бразилії, кава якої добре нам всім відома, вона з’явилась тільки наприкінці вісімнадцятого століття. До Бразилії кава також попала контрабандою. Інший авантюрист, Полковник Паллета, викрав її у французькій Гвінеї, звабивши жінку губернатора і отримавши від неї саджанець у прощальному букеті квітів. Пройшло небагато часу і величезні врожаї кави у Бразилії зробили напій для обраних доступним кожному простолюдинові.

Кава за тисячі та кава за копійки

Найдешевшою кавою завжди була розчинна. При її виготовлені як правило використовують дешеві сорти не найкращої якості. Купити таку кави можна в будь якому магазині, буквально за копійки.

Елітні сорти кави менш відомі широкому загалу.

Ямайська кава „Блу Маунтін” („Синя гора”) вважається одною з найкращих в світі. Свою назву вона отримала через те, що вирощується високо в горах. Виробники цього сорту кави не знають слова „прогрес”. Її вирощують та транспортують так само як і століття тому – без використання техніки.

Конкурентів в кави „Блу Маунтін” небагато. Одним з таких конкурентів можна вважати колумбійську каву „Піко”. Її вирощують під палючим латиноамериканським сонцем на схилах старого вулкану біля міста Картахена. Фунт такої кави коштує 500 фунтів стерлінгів.

Однак найдорожчою кавою в світі являється „Kopi Luwak”.

Цей сорт кави названий на честь індонезійської тваринки, яку аборигени називають лювак.

Звір з задоволенням їсть ягоди кави, вибираючи найкращі і найстигліші. Тваринка не може їх переварити, тому зерна виходять з нього природнім способом. Їх збирають індонезійці, які вважають що після випробування шлунковим соком лювака зерна отримують нові смакові якості, а кава зварена з них має надзвичайно приємний смак. Один грам кави „Kopi Luwak” коштує 1 Євро.

Кава в цифрах та фактах

Щоденно в світі випивають 500 білліонів горняток кави.

Каппучіно отримав свою назву через пінку, яка нагадує капюшон монаха ордену Капуцинів.

Робуста містить в два рази менше кофеїну ніж Арабіка

Склянка 200 грам містить коло 150 мг кофеїну.

Чоловіки п’ють каву на 20% більше ніж жінки.

37% людей п’ють каву без цукру.

90% американців починають свій день з горнятка кави.

100 мільйонів американців випивають в середньому 305 мільйонів горняток кави в день.

Першу каву у Європі продавали в аптеках, як ліки.

В Аравії якщо чоловік відмовлявся готувати каву для своєї жінки це могло на законних підставах стати приводом для розлучення.

Більше 25 мільйонів людей працюють у кавовій індустрії.

Бах в 1732 році написав кавову кантату.

Каву вирощують більш ніж в 50 країнах світу.