Гопак

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 14:15, 15 травня 2013; Pavlin1-11 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Словник Грінченка

Гопак, -ка, м. Родъ танца. Гопака вдарити. Побравшись у боки, вибивають під бандуру гопака веселії злидні. К. ЧР. 259.

Сучасні словники

Гопак - укр. народний танець, виконується в колі або парами з розмахом і раптовими оборотами; у чоловічих кроках багато підскоків і присідань: випади, плазунець, човганець; г. як чоловічий груповий або танець-соло виконується в балетах Тарас Бульба, Лускунчик та ін.; у наші часи - спроби відновити г. як забуте бойове мистецтво українців.УСЕ (Універсальний словник-енциклопедія)

Гопак - це бойове мистецтво, яке об'єднує ударну і кидкову техніку з пластикою танцю гопак. (Стаття з танцювального журанлу ім. П.П.Вірського)

Гопа́к — традиційний український народний танець запорозького походження. Розмір — 2/4. Виконується соло або групами в швидкому темпі з використанням віртуозних карколомних стрибків. Гопак виник у побуті Війська Запорозького. Спочатку виконувався чоловіками; сучасний гопак танцюють чоловіки й жінки, однак чоловіча партія залишається провідною. У виконання гопака включаються елементи хореографічної імпровізації: стрибки, присядки, обертання й інших віртуозних танцювальних рухів. Існують різні варіанти гопака — сольний, парний, груповий. Гопак нерідко має величний, героїчний характер. Пісенні й інструментальні мелодії гопака виконуються в народі й як самостійні музичні п'єси. У них панує вільно варійована стопа анапеста.(Музична енциклопедія, М., 1973—82)

Стародавнє значення слова "гопак"

Джерело слова гопак - вченого, тобто термін існував ще до так званого становлення земель росіян.
Перша частина слова "Го" - підтверджує віру наших предків у божественне походження людства. Слово "Го" означає прагнення вгору, прагнення до досконалості, прагнення до божественного, так само вказує на покровителя - бог Гог (Співзвучно з санскритським ім'ям бога Говинда - покровитель і захисник).
Друга частина "впав", тобто його змінена форма "пак", підтверджує його бойову суть. Пал - складова частина назв зброї - палиця, палаш. Так само це слово є складовою частиною слів, які символізують захист - палац, палата. Так само військові козацькі поселення називалися паланками, бойові підрозділи - полицями.
Таким чином, складене слово "гопак" символізує горіння, полыхание, пристрасне бажання до вдосконалення, процес забезпечення захисту тим, хто її потребує.

Бойовий гопак

Буде помилково думати, що бойовий гопак - це тільки вміння воювати. Це, насамперед, система формування гармонійної особистості. Варто лише зауважити, що удар рукою під час бою відбувається за 0,65 секунди. Для такого удару потрібно мати не тільки треноване тіло, але і швидкість реакції, а також здатність протягом короткого часу приймати рішення.

Досвідчені козаки, які вміють битися в техніці бойового гопака, мають залізний характер і досконало володіють своїм тілом. Величезна увага при цьому приділяється розвитку духовних і розумових якостей особистості, умінню перемагати і бути успішним у житті, роботі над собою і цілісністю свого характеру. Гармонійний розвиток особистості передбачає також заняття співом і віршуванням, гру на музичних інструментах і ораторську майстерність, а також вивчення кількох мов.

Зараз на Україну бойовий гопак вважається екзотичним видом бойових мистецтв. Наряд танцюючого гопак козака викликає цікавість і непідробний інтерес. Це особливо помітно під час театралізованих виступів, які проводять нечисленні школи бойового гопака. Найбільш великі центри бойового гопака знаходяться в Тернополі, Києві, Дніпропетровську, Чернівцях та Львові. З 2000 року в м. Дніпродзержинськ в коледжі фізичного виховання введена спеціалізація "Бойовий Гопак".

Наше покоління має бути вдячно предкам, які зберегли танець гопак, який вносить у наше життя козацький дух і лицарську культуру тих часів.

Зображення

Гопак.jpeg  Гопака.jpeg  Гопаки.jpeg


Див. також

Про гопак

Музична енциклопедія

Відеоролик

(Матвійчук Оксана та Павлова Анастасія)