Червивий

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 11:12, 20 березня 2025; Vsyurakova.fpsrso24 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Червивий, -а, -е. Съ червями, червивый. Уродиться ж дріпа, мов червива ріпа. Ном. № 8199.


Сучасні словники

ЧЕРВИВИЙ, а, е. Поточений червами, червою; з червами. З кошиком у руках ходила Віра в саду, визбируючи між травою червиву падалицю, що її за ніч натрусив з яблук вітер (Шиян, Баланда, 1957, 157); Пригадалися йому давні часи, часи бурси, гречаних галушок, червивої каші та веселого товариства (Мирний, III, 1954, 210); Загін жовнірів скакав біля нього, і тільки тричі на день давали йому воду та на ніч - шматок хліба з червивою таранею, щоб розпалювати спрагу (Ле, Наливайко, 1957, 427). Тлумачний словник української мови

Ілюстрації

Червива вишня.jpg Червиве яблуко2.jpg Червиве яблуко3.jpg

Медіа

Див. також

Джерела та література

Цікаві факти або додаткова інформація

1. Слово утворене від основи "червь", що означає личинку або хробака, з додаванням суфікса "-ивий", який вказує на наявність чогось у великій кількості.

2. У давнину слово "червь" не тільки означало хробака, але й використовувалося для позначення коштовного барвника — карміну, який отримували з комах-червців.

3. "Червивий на слово" — так колись казали про людину, яка багато і неприємно говорить.

4. У переносному сенсі слово "червивий" може означати щось зіпсоване або морально нечисте, наприклад, "червиві думки" — про погані наміри чи хитрість.

5. Багато плодів, які ми називаємо "червивими", насправді заражені не черв’яками, а личинками комах, наприклад, плодожерки.