Пошук навчально-наукових матеріалів в інтернеті

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Пошук наукових та навчальних матеріалів в Інтернеті, трудомісткий і складний процес. Проблема початківців – відсутність навичок диференціації авторитетних і неавторитетних джерел.

Авторитетними джерелами для наукової роботи є праці вчених, монографії, статті. Такі джерела завжди мають вказівку на автора та видання (зазначено бібліографічний опис або назва збірки, номер, сторінки).

До неавторитетних джерел відносимо реферати, курсові, дипломні, публіцистичні статті, матеріали, у яких не зазначений автор та вихідні дані.

Google Scholar (http://scholar.google.com.ua/) – система, орієнтована на пошук наукової літератури за різними галузями знань та різними джерелами.


Рис. 40. Google Scholar.png

Google Академія включає пошук рецензованих статей, дисертацій, книг, анотацій та іншої академічної літератури з усіх основних галузей досліджень.
Для здійснення ефективного пошуку вдаються до такої послідовності дій:
формулювання задачі пошуку: коротке визначення теми (змісту) пошуку у вигляді елементарної тематичної рубрики, однак можна й у вигляді плану (тез, рубрикатора – переліку предметних рубрик, структурно оформлених ключових слів) чи анотації; — 'розробка стратегії пошуку: максимальна конкретизація поставленої задачі, визначення об’єкта, видів і методів, можливих напрямків (маршрутів), необхідних обмеження (тематичних, хронологічних, мовних, жанрових і т.п.) пошуку, можли- вих об’єктивних і суб’єктивних труднощів, ступеня повноти, форми представлення результатів пошуку;
реалізація пошуку;
оформлення результатів пошуку.
Здійснювати пошук потрібних навчально-наукових матеріалів в Google Академії можна за допомогою різних критеріїв: за ім’ям авторів публікацій, назвою, певною темою.
Розглянемо приклади здійснення пошуку в Google Академії.
Для пошуку публікацій за ім’ям автора потрібно ввести до поля пошуку ім’я автора в лапках. При цьому для збільшення кількості результатів пошуку доцільно вказувати ініціали замість повного імені. Якщо в результатах пошуку подається забагато статей, де згадується ім’я цього автора, слід скористатися оператором автор:. Якщо не отримано бажаних результатів, то необхідно скористатися сторінкою розширеного (складного) пошуку


Рис. 41. Складний пошук у Google Академії.png

Для пошуку навчальних матеріалів за назвою слід взяти в лапки відповідну назву. Програма Google Академія автоматично знайде статті, разом із іншими статтями, де згадується подібна тематика. Посилання Останні статті у правій частині сторінки результатів дають змогу класифікувати результати пошуку за останніми дослідженнями. При упорядкуванні враховуються такі фактори, як популярність автора, успіх повного тексту кожної статті (як часто його було процитовано) та попередніх статей у журналі.
Посилання Подібні статті дає можливість автоматично визначити, які статті най- більше відповідають запиту для пошуку матеріалів. Можна переглянути перелік цих статей, натиснувши на це посилання. Список подібних статей упорядковується за відповідністю цих статей до початкових результатів, але також враховується відповідність кожного документа. Відображення набору відповідних статей або книг – це чудова нагода для першого ознайомлення з новою темою.
Також вам потрібно навчитися користуватися інтернет-каталогами. Робота з ними вимагає вправності, але якщо ви правильно сформулюєте запит, то зможете укласти гарний список джерел. Далі, вже знаючи імена дослідників та назви їхніх ро- біт, ви зможете звертатися у бібліотеки, шукати якщо не самі книжки, то цитати з них у роботах інших. Окрім того, можна замовити відповідну літературу у сканованому вигляді (таку послугу надає наш Університет, Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського).