Привал

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 13:13, 18 квітня 2024; A.tiutiunnyk (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Привал, -лу, м. Выступъ скалы. Желех. Сіли собі на привалу, люльки закурили. Гол. І. 160.

Сучасні словники

ПРИВАЛ, у, ч. 1. Зупинка в дорозі для перепочинку під час походу; перерва, відпочинок під час подорожі. Саме близько Чумакового хутора під старими вербами, на шляху біля.. колодязя, привал бувало роблять [проїжджаючі] (Головко, II, 1957, 213); Привал зробили, коли сонце було вже високо (Тулуб, В степу.., 1964, 70); // Уживається як команда, заклик до перепочинку під час походу. - Привал! - скомандував півголосом Погодняк. Прикордонники посідали на мокрий моріг і мовчки їли (Галан, Гори.., 1956, 69); Сутеніло. Від голови колони в кінець пронеслось: «Привал!» Зупинились у великому старому лісі (Збан., Над Десною, 1951, 15).

Ілюстрації

Привал29032024.jpg Привал.jpg Привал29.jpg Привал2903.jpg

Медіа

Див. також

Джерела та література

Slovnyk.ua

infotour.in.ua

Цікаві факти або додаткова інформація

Малі привали

Організація малого привалу. Підшукавши відповідний майданчик і зупинивши туристів, керівник розподіляє обов'язки між окремими учасниками групи. Зазвичай буває достатньо одного з туристів роздати бутерброди, кислі цукерки або вітаміни, а іншому сходити за питною водою. Всі інші, знявши рюкзаки, розташовуються на 5-10-хвилинну відпочинок на пнях, повалених деревах або сухих підвищеннях ґрунту. Втомленим дозволяється прилягти на яку-небудь підстилку і підняти ноги вгору (наприклад, покласти їх на рюкзак). Корисно зробити невелику розминку.

Малий привал в зимових умовах. Перед зупинкою на привал група знімає темп руху, щоб розгарячені лижники могли поступово охолонути. Після зупинки слід відразу ж надіти що-небудь тепле, наприклад куртку або тілогрійку. Якщо є можливість, то корисно дати виттям з термоса по ковтку гарячого чаю, кави або какао.

Рюкзак рекомендується повісити на сук дерева, поставити на очищений від снігу пень або, при їх відсутності, опустити ззаду на свої лижі. Сідати на рюкзак не слід, але якщо в ньому немає продуктів або предметів, які можна розчавити, то в окремих випадках може бути зроблено виняток.

У холодну погоду малий привал повинен бути не більше 5 хвилин.

Обідні привали

Організація обіднього привалу. При зупинці на обід одна-дві людини йдуть за водою, один приступає до розпалювання багаття, інший - до обладнання вогнища, а решта відправляються за паливом. Після того як принесені вода і дрова і розпалене багаття, біля нього залишаються чергові, які забезпечують підтримання вогню і варіння їжі. Вільні від чергування туристи відпочивають, купаються, грають в спортивні ігри, ловлять рибу, збирають гриби, ягоди.

У сонячну погоду обідній привал можна використовувати для просушування одягу та спорядження. При негоді слід заздалегідь вибрати майданчик для установки наметів, а всі рюкзаки скласти в одне місце і накрити плащем або плівкою. Тривалість обіднього привалу 2-4 години.

Зимовий обідній привал. Значно коротший літнього: його тривалість залежить від швидкості розведення багаття та приготування гарячої їжі, складається зазвичай з чаю або небагатьох страв. Зупинившись на обід, слід, не знімаючи рюкзаків і, лиж, спершу втоптати сніг на табірній майданчику. Потім керівник розподіляє обов'язки між членами групи: хто буде рити котлован або робити настил для багаття, хто піде за паливом, хто розпалює багаття.

Головне при організації зимового походу - забезпечення активної участі в бівуачних роботах всіх туристів. Тільки так можна провести його швидко і попередити охолодження організму при вимушеній бездіяльності морозі.