Пілявіна Златослава Глібівна-ПВ(ф)

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 17:28, 13 грудня 2022; Zhpiliavina1.fitu21 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук
  • Пілявіна Златослава Глібівна
  • Студентка Київського університету імені Бориса Грінченка,
  • спеціальність «Управління електронним навчанням»
  • zhpiliavina1.fitu21@kubg.edu.ua

Організація пірінгового оцінювання в е-навчанні

Анотація. У статті проаналізовано поняття пірінгового оцінювання на основі останніх наукових публікацій та окреслено його актуальність. Визначено основні види пірінгового оцінювання та виділено переваги та недоліки кожного виду. Також вказані основні аспекти організації пірінгового оцінювання, яких слід дотримуватися для позитивних результатів від його проведення, таких як глибоке засвоєння знань та покращення комунікаційних навичок учасників оцінювання. Описані основні етапи проведення пірінгового оцінювання та надані електронні інструменти, які можна використовувати для проведення пірінгового оцінювання в електронному навчанні. До того ж описані приклади використання в е-навчанні таких інструментів як онлайн дошки та Google форми.

Ключові слова. електронне навчання; пірінгове оцінювання; види пірінгового оцінювання; взаємо оцінка; організація оцінювання.

Актуальність. Сьогодні, як ніколи важливо будувати комунікаційні ланцюги між студентами всередині одної спеціальності, між студентами університету, між кураторами спеціальностей, на додаток до підвищення кваліфікацій викладачів та ефективності навчальної програми студентів. Після довгої паузи в очному навчанні в усіх навчальних осередках світу через пандемію вірусу COVID-19 та необхідність навчальних закладів перейти на дистанційну форму навчання сформувалась проблема комунікації та зменшення ефективності роботи студентів та спілкування між кураторами студентів та бажаючими отримати знання. Одним із способів налагодити взаємозв’язки всередині групи студентів є необхідність оцінювати роботи своїх одногрупників та давати відгуки і рекомендації до них.

Метою даної статті – є огляд і дослідження одного із видів оцінювання та перевірки робіт як у навчальному процесі так і робочому процесі – пірингового оцінювання. Завдання даної статті – є огляд основних типів пірингового оцінювання та можливих шляхів його використання у сучасних реаліях е-навчання. А також дослідження основних перспектив для покращення даного методу.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. У своїх дослідженнях Лай Янг та його колеги досліджували можливість використовувати піринговий метод оцінювання для покращення процесу навчання студентів в університеті. Головним предметом дослідження було визначення можливості використання даного методу для збільшення кількості знань, що можуть бути засвоєні студентами під час оцінювання. Головною методикою дослідження було отримання глибших знань через можливість пояснити колегам, що саме не так у роботі і як це можливо виправити. Пізніше ця стаття була надрукована у журналі. На додаток до вже описаного дослідження про покращення навчального процесу та збільшення кількості вхідної інформації, що запам’ятовується студентами, Лаура Кетонен використала знання із сфери пірингового оцінювання для можливої імплементації в вивченні фізики. Так вона провела експеримент в старшій школі під час уроків із фізики протягом яких учні могли прийняти участь в експеримент. Головним недоліком усіх проведених досліджень є сфера, яка дуже швидко розвивається у наш час та досі не дуже популярна у використанні під час піриногового оцінювання – електронні можливості. У наш час, час дистанційної освіти, дуже важливо використовувати усі можливості діджиталізаційного руху. Це дає можливість пришвидшити та оптимізувати процес оцінювання та отримання зворотного зв’язку між викладачем та студентами після проведення експерименту. Даний аспект не є достатньо дослідженим та введеним в експлуатацію.

Виклад основного матеріалу. Одним із поширених інструментів, які вже існують у світі – є пірингове оцінювання (далі взаємо оцінка), що дають змогу отримати та закріпити глибинні знання у різних тематиках навчання та різних сферах людської діяльності. Завдяки цьому методу є можливим не тільки покращення ефективності оцінювання викладачами того чи іншого завдання, яке виконали студенти, а ще й покращити комунікаційні навички студентів між собою та навчити студентів адекватно сприймати критику та конструювати пункти критичного оцінювання виконаного матеріалу, що у свою чергу наддасть досвід роботи в команді. Взаємо оцінка є поширеним методом оцінювання, який використовується в шкільних та університетський класах, на робочому місці та в дослідженнях. Оскільки його проводять особи, які мають подібні компетенції, це один із найкращих способів зібрати відгуки з людей зацікавлених в тематиці роботи, які підкреслюють сильні та слабкі сторони. [1] Очікується, що під час взаємного оцінювання ви оцінюєте продуктивність своїх однолітків за критеріями, наданими вищою інстанцією (вчителем, командою керівництва або галузевими стандартами). Вказівки щодо взаємного оцінювання дозволяють кожному дотримуватися однакових стандартів; таким чином обмежуючи упередження. У цій статті ми обговоримо різні типи колегіального (пірінгового) оцінювання, інструменти, які використовуються та покажемо, як можна проводити колегіальне оцінювання у вашій галузі. [1] Взаємозалежне (пірінгове) оцінювання — це тип оцінки ефективності, який проводиться особами, які мають рівний статус із особою, яку оцінюють. Під час цього процесу колеги можуть обміркувати роботу один одного, визначити її сильні сторони, а також виділити області, які потребують покращення. [1] У той чи інший момент ви могли брати участь у вправі взаємо оцінки. Згадайте випадки, коли ваш викладач попросив вас прокоментувати чиюсь позицію з певного питання або коли HR запросив вас на коротку зустріч, щоб обговорити вашу думку про члена команди. Все це приклади взаємооцінки. [1] Незалежно від того, чи є взаємне оцінювання формувальним чи підсумковим, найкраще надати рекомендації щодо оцінювання. Таким чином усі мають уявлення про критерії оцінювання, і ви можете збирати точні, лаконічні відгуки, які стануть у нагоді для прийняття рішень у майбутньому. Взаємо оцінка є хорошим способом для людей ознайомитися з конструктивною критикою. Часто нам легше сприймати відгуки та критику, коли вони надходять від людей, з якими ми знайомі. Проте коли ми отримуємо критику від людей, вищих за статусом рівень нашої тривоги зростає. [1]

Види взаємо оцінки. Дуже важливо розмежувати різні види взаємо оцінки та сформувати правильне враження про кожен із видів, адже вони несуть різні функції та можуть бути використані у різні шляхи для досягнення різних цілей. Надалі у статті буде наведена інформація щодо різних типів взаємо оцінки та позитивних і негативних сторін цих типів.

Взаємо оцінка учнів. Взаємо оцінка учнів — це тип взаємоперевірки, який дозволяє учням надати об’єктивний відгук про роботу один одного в класі під керівництвом учителя. Воно починається з того, що вчитель пропонує різні критерії для оцінювання, а потім учні оцінюють та критикують один одного відповідно до критеріїв. [4] Задля підвищення задоволеності учнів, які можуть буди не задоволені стилем викладання вчителя, або ж методом його оцінювання, може бути використаний метод взаємо оцінювання. Після його використання учні починають бачити як формується оцінка на прикладі оцінювання своїх однолітків та розуміють загальний формат оцінювання, що може допомогти підвищенні задоволеності роботою вчителя, та стати цікавим експериментом всередині навчального колективу. [4] Взаємооцінка — це більше, ніж метод оцінювання в класі; це також критично важливий метод навчання, який допомагає учням розвивати навички протягом усього життя. Під час взаємного оцінювання учні навчаються, як бути вчителями, як структурувати інформацію та визначати достовірні дані, а також як надавати конструктивний відгук про результати діяльності. Переваги:

  • Залучаючи студентів або учнів до взаємного оцінювання викладач підвищує їх комунікаційні та когнітивні навички, що сприяє розвитку лідерських навичок та навичок критичного мислення.
  • Підвищується рівень порозуміння між викладачами та студентами щодо формату оцінювання студентів та їх робіт та проведення оцінювальної роботи та її тривалості.
  • Робота в групі стимулює до покращення розуміння предмету навчання.

Недоліки:

  • Можуть сформуватися ворожнеча між студентами через непорозуміння і умовну несправедливість оцінки, так як це не рецензується незалежним викладачем.
  • Процес оцінювання може бути не дуже дієвим та займати багато часу через недосвідченість студентів та брак досвіду оцінювання робіт.
  • Недостатньо висока оцінка може бути приводом для конфліктів всередині колективу та формувати ворожнечу між студентами і навіть викладачами.

Взаємо оцінка колег на роботі. Колегіальна оцінка співробітників – це метод перевірки на робочому місці, коли колеги, які мають одну роль, оцінюють роботу один одного та надають відгуки. Це чудовий спосіб створити командний дух на робочому місці, одночасно збираючи об’єктивну інформацію, яка може підвищити продуктивність. Колективна оцінка співробітників може мати різні форми, тому найкраще підібрати метод, який підходить саме вашій команді, і переконатися, що всі ознайомилися з обумовленими вказівками щодо спільної роботи. Зазвичай колегіальне оцінювання співробітників має проводитися анонімно; хоча деякі організації роблять інакше. Даний вид оцінювання на відміну від оцінювання всередині навчального закладу спрямований більше на оцінювання продуктивності та ефективності праці робітників у певній сфері. Цей метод може сприяти визначенню слабких місць на підприємстві та сприяти підвищенню показників за можливості корегування вектору руху працівників. Переваги:

  • Даний вид націлений на визначення ефективності праці всередині колективу та сприяє покращенню стосунків між співробітником, який оцінює та оцінюваним.
  • Може стати легким шляхом для формування і визначення команди всередині колективу для подальших проектних робіт.
  • Можливо використовувати як спосіб мотивації співробітників та підвищенню їх працездатності.

Недоліки:

  • Упередженість деяких співробітників через тісні стосунки всередині колективу може впливати на достовірність результату експерименту.
  • Суб’єктивний зворотній зв’язок який тяжко перевірити через суб’єктивність оцінки всередині колективу через небажання іти на конфлікт.

Взаємо оцінка журналів/статей. Одним із важливих аспектів використання взаємної оцінки є пункт оцінки журналів та статей. Це дозволяє тверезо оглянути зміст та контекст поданої інформації та отримати відгук від іншого професіонала, що знається у сфері описаного у статті. Це використовується у багатьох сферах діяльності, але більшість оцінок такого виду все одно відноситься до написання академічних робіт всередині вищих навчальних закладів та публікації академічних статей, дисертацій, тощо. [3]

Експертна оцінка журналів/статей є формою саморегуляції, прийнятою в багатьох галузях навчання. Так академічна стаття перевіряється вченими, які мають подібні компетенції, як і автор, перш ніж її остаточно опублікують, щоб переконатися, що вона відповідає встановленим стандартам. [3] Академічні вчені є охоронцями знань у своїх галузях, і широка громадськість залежить від інформації, яку вони надають; особливо через опубліковані праці. Експертна оцінка журналу засвідчує достовірність даних, що містяться в цих опублікованих роботах, і це запобігає тому, що неправдива інформація буде вважатися достовірною. [3] Кожна галузь знань визначає набір параметрів, яким мають задовольняти наукові роботи, перш ніж їх можна буде опублікувати. Під час експертної оцінки журналу рецензент зважує академічну роботу за цими параметрами та визначає, наскільки вона задовольняє вимоги до публікації. [3] Переваги:

  • Експертна оцінка журналу створює та підтримує стандарт для академічних публікацій. Це дозволяє лише достовірну інформацію передавати через опубліковані роботи.
  • Оцінка вміщає корисний відгук про якість дослідницької статті до її публікації.
  • Це важливий процес перевірки даних у дослідженнях.

Недоліки:

  • Експертна оцінка журналу може зайняти багато часу. Іноді інформація в дослідницькій статті може бути застарілою ще до того, як її дозволено для публікації.
  • Проводити академічне взаємне оцінювання може бути дорогим.
  • На нього може вплинути упередженість; особливо в токсичному академічному середовищі.

Підсумовуючи можна виділити наступні причини, які вказують на важливість взаємного оцінювання: [1]

  1. Завдяки знайомству, яке існує між однолітками, вони можуть зрозуміти поведінку, компетенції та досвід один одного.
  2. Колективне оцінювання покращує навички та продуктивність оцінювача. Оцінка діяльності інших покращує когнітивні здібності, а також озброює вас іншими життєвими навичками.
  3. Колективне оцінювання допомагає розвинути критичне мислення та навички оцінки.
  4. Якщо оцінювання з боку однолітків проводиться правильно, це може покращити зв’язок у команді.
  5. Це ефективніше та результативніше, коли потрібно переглянути роботи великої кількості людей.
  6. Взаємо оцінка сприяє глибокому навчанню; особливо в дослідженнях.

Головні аспекти проведення пірінгового оцінювання. Взаємо оцінка може надати вам інформацію, про яку ви раніше не мали уявлення. Однак щоб отримати найкращі результати під час взаємного оцінювання потрібно докласти зусиль, щоб зібрати достовірну інформацію. Кілька пунктів пірінгового оцінювання, які допоможуть вам провести якісне взаємне оцінювання для досягнення найкращих результатів.

  1. Чітко визначені вказівки щодо взаємного оцінювання, які висвітлюють всі критерії оцінювання. Це дозволяє стандартизувати процес оцінювання.
  2. Достатній проміжок часу для оцінки та завчасне повідомлення про нього всім залученим сторонам. Якщо ви використовуєте онлайн-форму для свого колегіального оцінювання, ви можете поділитися нею завчасно.
  3. Для отримання найкращих результатів взаємо оцінку необхідно проводити анонімно. Не повідомляйте учню або працівнику про особу (осіб), яка проводитиме його чи її оцінку.
  4. Всі залучені сторони мають бути ознайомлені з параметрами оцінки. Це забезпечує прозорість і неупередженість процесу.

Процес оцінювання має заохочувати чесний зворотний зв’язок. Якщо ви використовуєте опитування для оцінювання, уникайте не чітко сформульованих запитань опитування, таких як перевантажені запитання, які можуть призвести до виникнення упереджень в процесі перевірки. Не існує універсального методу проведення пірінгового оцінювання. Різні види взаємного оцінювання проводяться різними способами. Незалежно від процесу колегіального оцінювання, важливо, щоб ви досягли основної мети оцінювання. Основні етапи пірінгового оцінювання.

  1. Перше, що потрібно зробити, це переконатися, що ви маєте належний досвід у предметі оцінювання. Це означає, що ви повинні володіти більш високими знаннями про предмет дослідження.
  2. Ознайомтеся з інструкціями щодо рецензування робіт.
  3. Далі ознайомтеся з роботою, яку ви будете оцінювати. Перегляньте її і занотуйте важливі моменти.
  4. Критично опрацюйте роботу. Протягом цього часу визначте будь-які проблеми та неточності в роботі.
  5. Використовуючи критерії оцінювання, виділіть важливі сфери, щодо яких ви б дали відгук у роботі. Це включає методологію, дослідницькі цілі, аналіз даних тощо.
  6. Окресліть сильні та слабкі сторони роботи.

7#Викладіть свої рекомендації. Використання пірінгового оцінювання в е-навчанні. Наразі з поширенням технологій електронного навчання пірінгова оцінка всередені колективу може мати різні формати залежно від мети оцінювання. Далі наведені різні інструменти та застосунки, які можна використовувати оцінюючи різні типи завдань та оцінки, які потрібні. Пірінгове оцінювання в е-навчанні. Є багато інструментів, які дозволяють провести пірінгове оцінювання в е-навчанні. Одним з таких інструментів є онлайн дошки. Їх можна використовувати, для того щоб всі учні оцінили роботи один одного і надали свої рекомендації. Найкраще цей інструмент працює в невеликих групах і якщо завдання оцінювання надати невеликий коментар чи зауваження, на уроці або як домашнє завдання. Онлайн дошки надають можливість розміщувати матеріали так, щоб всі учні мали до них доступ та могли додавати на неї інформацію в режимі реального часу. Деякі популярні онлайн дошки:

  1. Miro (https://miro.com/signup/)
  2. White board fox (https://r7.whiteboardfox.com/)
  3. Conceptboard (https://conceptboard.com/)
  4. Padlet (https://uk.padlet.com/)

Приклад використання онлайн дошки по етапам: [5] 1) Вчитель пояснює учням як працювати з онлайн дошкою; 2) Вчитель дає завдання учням; 3) Учні розміщують виконане завдання на онлайн дошці; 4) Вчитель надає критерії оцінки завдання та інструкцію щодо оцінювання; 5) Учні додають коментарі до завдань однокласників; 6) Вчитель обговорює з класом коментарі та завдання учнів; 7) Учні покращують завдання, роблять роботу над помилками зважаючи на коментарі. Цей алгоритм підходить для формувального оцінювання та допомагає учням розвивати навички оцінювання та надання конструктивної критики. Нижче наведені переваги та недоліки онлайн дошок для пірінгового оцінювання.

Переваги

  • Є можливість розмістити не тільки текст, а й посилання, стікери, фігури, схеми, тощо
  • Всі студенти мають доступ до матеріалів
  • Вчитель має змогу вносити корективи на дошку в режимі реального часу

Недоліки

  • Складно працювати з великими групами
  • Є ризик того, що учні будуть списувати один в одного
  • Деякі функції онлайн дошок доступні лише з платною підпискою

Наступним інструментом пірінгового оцінювання можуть стати Google Forms (https://www.google.com/forms/about/). Це безкоштовний інструмент, який дозволяє створювати форми опитування, в яких учні матимуть змогу оцінити роботу один одного. Цей інструмент дозволяє зробити пірінгове оцінювання більш детальним й одразу вписати всі критерії роботи, які мають бути оціненими. Приклад використання Google Forms по етапам: [5]

  1. Вчитель пояснює учням як працювати з Google Forms;
  2. Вчитель дає завдання учням;
  3. Вчитель надає критерії оцінки завдання та інструкцію щодо оцінювання;
  4. Кожен учень розроблює Google Form, в яку учні додають виконане завдання та поле для оцінки кожного критерію. Учень надає доступ до форми вчителю;
  5. Вчитель збирає посилання на Google Forms та надає кожному учню по дві-три форми однокласників, щоб вони оцінили виконане завдання;
  6. Учні оцінюють завдання однокласників;
  7. Учні покращують завдання, роблять роботу над помилками зважаючи на оцінки.

Нижче наведені переваги та недоліки Google Forms для пірінгового оцінювання.

Переваги

  • Є можливість поставити окреме поле для оцінки кожного критерію, в тому числі оцінка може бути в числовому форматі або текстовому
  • Учні вчяться працювати з таким популярним онлайн інструментом як Google Forms
  • Легше працювати з великими групами

Недоліки

  • Учень не має змоги подивитись як оцінили завдання інших учнів
  • В Google Forms можна додавати тільки посилання або документи (немає стікерів, схем, тощо)

Цей спосіб пірінгового оцінювання підходить як для формувального, так і підсумкового оцінювання.

Перспективи. Одною із головних перспектив використання даного методу- є унеможливлення ідентифікації роботи іншою особою, тобто використання анонімного адресування роботи рецензенту. Це надасть можливість повністю використовувати потенціал пірингового оцінювання через виключення фактору суб’єктивності всередині робочого процесу рецензування.

Висновки. Пірингове оцінювання – є одним із головних інструментів для підвищення продуктивності та якості роботи всередині колективу, як в навчальних закладах так і на робочому місці. Основними позитивними факторами використання пірингового оцінювання – є можливість бути у ролі вчителя та побачити потенційні помилки та краще проробити проект, статтю або завдання із навчального процесу учнів або робітників компанії. Це сприяє підвищенню комунікаційних навичок всередині колективу та може бути використано для формування команди всередині колективу для реалізації проектів. Із сучасними технологіями стає можливим пришвидшити процеси піринового оцінювання та оптимізувати процес створення форм опитування та більш детально проробити редагувальні роботи із форматування та загального вигляду роботи. Також, використання сучасних технологій пришвидшує отримання як завдань для перевірки так і отримання зворотного зв’язку. Негативними сторонами даного формату – є суб’єктивність оцінки завдання або робочого процесу відповідальним за перевірку через можливі відносини всередині колективу, що зменшує ефективність даного методу.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:

  1. Formplus, Peer Assessment: Meaning, Types, Електронний ресурс, Режим доступу: https://www.formpl.us/blog/peer-assessment
  2. Formative assessment insights, peer assessment, Електронний ресурс, Режим доступу: https://www.oregon.gov/ode/educator-resources/assessment/Documents/peer_assessment.pdf
  3. Peer Assessment - A Way to Enhance Students’ Learning Capacity, Lai Jiang, Ho Hoai Nam , Nguyen Thi Le , Nguyen Minh Son , Phan Thi Huong, Pham Ngoc Hoa, Vo Thi Nga - JOURNAL OF TECHNICAL EDUCATION SCIENCE
  4. Pathways Through Peer Assessment: Implementing Peer Assessment in a Lower Secondary Physics Classroom - Laura Ketonen1 & Markus Hähkiöniemi1 & Pasi Nieminen1 & Jouni Viiri1 - Received: 4 June 2019 / Accepted: 16 October 2019 /Published online: 2 January 2020 - International Journal of Science and Mathematics Education (2020)
  5. Huei-Tse Hou, Kuo-En Chang, and Yao-Ting Sung, An Analysis of Peer Assessment OnlineDiscussions within a Course that usesProject-based Learning, Електронний ресурс, Режим доступу: https://www.researchgate.net/publication/232942919_An_Analysis_of_Peer_Assessment_Online_Discussions_within_a_Course_that_uses_Project-based_Learning

Пірінгове оцінювання в е-навчанні (вебінар)

https://youtu.be/h0K6buF5k7I