Виховувати

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Виховувати, -вую, -єш, сов. в. виховати, -ваю, -єш, гл. 1) Перепрятывать, укрывать, укрыть. 2) Воспитывать, воспитать. Як доглядати дітей, як їх виховувати. К. Псал. 14.

Сучасні словники

Вихо́вувати 

1 дієслово недоконаного виду вирощувати, навчаючи правил поведінки, даючи освіту

2 дієслово недоконаного виду переховувати; таїти розм. Орфографічний словник української мови

виховувати — ВИРОБЛЯ́ТИ (удосконалювати певні якості, особливості тощо в якомусь напрямку працею, вправами, силою волі тощо), РОЗВИВА́ТИ, ВИХО́ВУВАТИ, ФОРМУВА́ТИ, ВИКО́ВУВАТИ, ВИЛІ́ПЛЮВАТИ, КРИСТАЛІЗУВА́ТИ. — Док. Словник синонімів української мови

виховувати — (розвивати в когось певні риси, знання) ростити, вирощувати, плекати, формувати, прищеплювати. Словник синонімів Полюги

ВИХОВУВАТИ 1, ую, уєш, недок., ВИХОВАТИ, аю, аєш, док., перех.

1. Вирощувати, навчаючи правил поведінки, даючи освіту і т. ін. [Любов:] Він [татко] не виховував мене, він просто любив мене. (Зітхає). Він не боронив мені нічого (Леся Українка, II, 1951, 22); Та, може, й справді не та ще тільки мати людині, яка породила, а яка виховала — згадала Галина розповідь Гордія Ясена (Євген Кротевич, Сини.., 1948, 79); // Вирощуючи своїх малят, навчати їх поводити себе певним чином у тих чи інших обставинах (про тварин). [Кнур:] Люта звірина і та своїх дітей доглядає та виховує (Панас Мирний, V, 1955, 90); Пташки покинули співи та взялися вигодовувати та виховувати діток своїх (Любов Яновська, I, 1959, 35).

2. Систематично впливати на культурний розвиток, світогляд, моральні принципи кого-небудь у певному напрямі. Наших читачів ще треба виховувати і доводиться робити це обережно (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 228); Вогненного нам треба слова! Такого, щоб мільйони виховувало: глибоко, партійно, реально, — інтернаціонально! (Павло Тичина, III, 1957, 9); Мене виховує Партія і Комсомол! (Іван Ле, Міжгір'я, 1953, 336); // що. Систематичним впливом викликати, розвивати якесь почуття, рису вдачі, особливість, прищеплювати що-небудь. Комсомольські організації повинні виховувати у молоді любов до читання (Радянська Україна, 7.IX 1950, 2); — Навіщо вам здалося дратувати мене цим портретом?.. Таке дратування схоже на знущання і може виховати ненависть (Іван Ле, Міжгір'я, 1953, 119).

3. Цілеспрямовано, за певною системою вирощувати (тварин). — Коней розводять і виховують державні заводи, кінські заводи: в киргизьких степах, біля Уралу, в Сибіру (Юрій Яновський, II, 1958, 114); Якщо качок.. виховувати на 16-годинному світловому дні, то й у них яйцекладка почнеться в 135—140-денному віці (Соціалістичне тваринництво, 1, 1956, 18).

ВИХОВУВАТИ2, ую, уєш, недок., ВИХОВАТИ, аю, аєш, док., перех., розм. 1. Довго ховати, переховувати кого- або що-небудь. Моя матінко, Мій дорогий кришталю! Де тебе виховати з зими да на літечко? (Барв., Опов.., 1902, 39).

2. Таїти що-небудь. [Мокрина:] А ти на мою голубоньку не гнівайся!.. [Килина:] Хіба ж я не людина, щоб так довго виховувала гнів та лютість. Бог з нею! (Кроп., II, 1958, 495).


Ілюстрації

%D0%92%D0%B8%D1%85%D0%BE%D0%B2%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B8201121.jpg

%D0%92%D0%B8%D1%85%D0%BE%D0%B2%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B8_201121.jpg


Медіа

Як виховують дітей у різних країнах світу: цікаві факти

Унікальні риси характеру та деякі особливості поведінки людей є вкоріненими в певних культурах. А це впливає на те, як батьки виховують своїх дітей. До того ж, кожен народ має свої традиції, звичаї та навіть методи виховання малечі і ці особливості передаються від покоління до покоління. Так, до прикладу, в Африці матері прикріплюють до себе малюків за допомогою тканини, а у західних країнах дітям часто забороняють спати вдень. Тож, як виховують дітей в різних країнах світу – читайте у матеріалі.

Україна

Українські сім’ї дуже великого значення приділяють вихованню своїх чад. Батьки навчають дітей доброті, справедливості, любові до свого народу, працелюбності тощо. Цікаво, що малечу з дитинства привчають до прекрасного, починаючи з маминої колискової пісні. До виховання українці часто залучають своїх батьків – бабусів і дідусів своїх чад – та навчають їх поважати старших. Також зауважимо, що в Україні негативно сприймається тілесні покарання дітей, проте "шльопнути по попі" дитину багато батьків не вважають чимось поганим.

США

У Сполучених штатах Америки все піклування про дитину та виховання лягає на матерів, які йдуть в декрет. Малечу з ранніх років вчать до терплячості і демократичності. Також малечі американці дають свободу дій та привчають до самостійності, навіть в дитячому садку діти розуміють, що можуть висловити власну думку. Цікаво, що дітей у США не "б'ють по сідницях", бо за таке легко можна потрапити до в'язниці. В дитини можуть забрати іграшку або не дати дивитися телевізор. А от чого в Америці точно немає, то допомоги у вихованні дітей бабусь.

Англія

Ні для кого не секрет, що Англія характеризується суворим вихованням дітей. Маленьких чад батьки з дитинства привчають до традиційних англійських звичок, характеру та поведінки. Цікаво, що з раннього віку дітей вчать стримувати свої емоції, не показувати їх. До того ж, англійці часто наймають нянь для своєї малечі. Дивно, але англійським мамам заборонено робити зауваження чужій дитині. А своїх дітей батьки майже завжди хвалять, щоб це підвищувало їхню самооцінку та впевненість у собі.

В'єтнам

У цій країні батьки рідко беруть участь у вихованні дітей, там малеча з дитинства фактично "сама по собі". Діти багато часу проводять на вулиці та навчаються соціальним навичкам у своїх однолітків або старших. Окрім того, батьки вчать дітей розрізняти критерії "добро" та "зло", аби діти не робили того, що може засмутити батьків.

Франція

Французи завжди раціонально розподіляють час для роботи та виховання дитини. Оскільки малеча рано йде в дитячий садок, то батьки швидко повертаються на роботу. Своїх чад мами та тати виховують в центрі уваги рідних, проте зростає дитина фактично сама через зайнятість батьків, а тому швидко дорослішає. Проте зазначимо, що діти часто живуть разом з батьками до тридцяти років і це вважається нормою.

Німеччина

Відомо, що німкені народжують дітей, зазвичай, після тридцяти, адже до того займаються кар’єрою. Також часто наймають няню до народження дитини. Вже з трьох років малечу відправляють до ігрової групи, а згодом і в дитячий садок. Цікаво, що в Німеччині батьки дуже принципово ставляться до захисту та безпеки дітей і з дитинства привчають до того, що ніхто не може їх ображати, карати чи підвищувати голос.

Японія

Цікаво, що в Японії у вихованні дітей використовують градацію за віком: до 5 років малюк може робити все, що хоче, 5 до 15 років – до дитини ставляться ледь не як до раба, змушують все робити, а з 15 років дитину ставляться як до рівної та поважають. Японці ніколи не виховують дітей на людях, тому зауваження роблять лише наодинці з малюком.

Китай

Всім відомо, що в китайців прийнято не заводити більше однієї дитини, проте виховують дітей на рівні: в них немає поділу на дівчаток та хлопчиків. Своїх дітей в країні навчають ввічливості і хорошим манерам, а також привчають до покірності і суворо слідкують за нею.

Іншими мовами

-Англійською: -  breed, breeds, bring, bring up, civilize, educate, educates, foster, fostered, fosters, nurse, nursed, nurses, nurture, nurtured, nurtures, nurturing, raise, rear, school, suckle, train, trains - виховувати

-Польською: - wychowywać, kształci -виховувати

-Німецькою: - erziehen, heranführen, heraufbringen, hinbringen, raufbringen - виховувати

Джерела та література

-Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 529. - https://slovnyk.me/search?term=%D0%B2%D0%B8%D1%85%D0%BE%D0%B2%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B8

- https://goroh.pp.ua/%D0%9F%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%B4/%D0%B2%D0%B8%D1%85%D0%BE%D0%B2%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B8

-https://www.uamova.com/pereklad/%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0

-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0/%D0%92%D0%B8%D1%85%D0%BE%D0%B2%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B8

-https://simya.24tv.ua/yak_vihovuyut_ditey_u_riznih_krayinah_svitu_tsikavi_fakti_n1240058


Зовнішні посилання