Порхавка
ПО́РХАВКА і ПУ́РХАВКА, і, ж. - народна назва гриба з групи гастероміцетів, який росте на пасовиськах, узліссях тощо. Плодові тіла надземні, замкнуті, часто кулясті. Відомо близько 100 видів, а за іншими джерелами, понад 500. Ростуть на пасовищах, узліссях тощо. Найпоширеніші в Україні такі порхавки як: Порхавка гігантська, Дощовик їстівний, Порхавка грушеподібна та ін. Деякі порхавки до утворення спор їстівні.
Сучасні словники
Словник української мови в 11 томах
ПО́РХАВКА, и, ж. Кулястий гриб, що швидко росте в теплу дощову погоду, а достигаючи, наповнюється бурим пилом — спорами; моруха. "Збираючи порхавки, слід пам’ятати: цей гриб їстівний і смачний лише молодим, поки білий" (Знання.., 6, 1969, 16); "Із мохів бризнув у небо фонтан золотого пилу, мов із порхавки, що, дозрівши, викидає вгору мільйони спор" (Гжицький, Чорне озеро, 1961, 58).
Словник синонімів української мови
ПО́РХАВКА (кулястий гриб, який, достигаючи, наповнюється спорами), МОРУ́ХА, ДОЩОВИ́К, ПУ́РХАВКА діал., МРЮ́ХА діал. "Із мохів бризнув у небо фонтан золотого пилу, мов із порхавки, що, дозрівши, викидає вгору мільйони спор" (В. Гжицький); "Дивний гриб-дощовик, якого лісники звали мрюхою, круглий, без ніжки, завбільшки з дитячу голову, ріс у потаємних лісових куточках" (О. Донченко); "Нарешті крізь бур'ян дрібний і кучерявий, Як та перчичниця з пекучим порошком, Жовтіє пурхавка" (М. Рильський).
Ілюстрації
Медіа
Цікаві факти
Вживання в їжу
Часто можна почути запитання: гриб дощовик їстівний або неїстівний? Цей гриб по смакових особливостей відноситься не до найвищої категорії, проте він має досить вишуканий і приємний смак. Дощовики є незаслужено забутими при приготуванні різних грибних страв. Отже, він їстівний, однак потрібно з'ясувати дуже важливі деталі, перед тим як його їсти.
Перед тим як почати готувати гриб дощовик, необхідно дізнатися, де саме він ріс, так як цей різновид надзвичайно сприйнятлива до токсинів. Місце виростання безпосередньо впливає як на смак, так і на вміст речовин, шкідливих для здоров'я людини. Тому не рекомендується збирати їх біля доріг. Проте отруйних аналогів вони не мають - і це ще одна помітна перевага перед їх «благородними родичами».
У їжу можна вживати тільки молоді гриби, так як в них не дуже великий вміст токсинів, і вони не такі жорсткі. Дощовики очищають від верхнього шару, оскільки він має неприємний смак і надає грибам жорсткість.
Цілющі властивості
Після відкриття вченими властивостей гриба дощовика було встановлено, що в них присутні різні корисні речовини. У своєму складі вони містять кальвацин, що володіє антибіотичними і антиканцерогенними властивостями. Чисті міцеліальні культури, одержувані з дощовиків, мають високу активність в боротьбі з пухлинами.
Препарати, виготовлені на основі дощовика, сприяють виведенню з організму таких речовин, як радіонукліди, важкі метали, токсичні хлор і фторсоедіненія. Також вони допомагають перенести наслідки гельмінтозів, дисбактеріозів, гепатитів та гострих ниркових запалень. Лікувальні властивості дощовика давно широко використовуються як народними цілителями, так і офіційною медициною.
Використання в медицині
До цікавих фактів про грибі дощовику можна віднести те, що він здатний боротися з таким важким захворюванням, як рак. Грибну м'якоть застосовують внутрішньо і зовнішньо. З неї виготовляють компреси і прикладають їх на уражені ділянки шкіри, наприклад на виразки, які з'являються при захворюванні на рак шкіри.
Вживають відвар або спиртові настоянки з дощовика як протизапальний засіб при хронічному тонзиліті і пухлинах гортані, захворюваннях нирок, лейкемії, для придушення розвитку і поширення злоякісних пухлин.
Широко використовують народні ліки, в основі яких - суперечки лангерманіі, найближчого родича грибів дощовиків. Ці ліки ефективно знижують в'язкість крові і високий тиск. Вони корисні при захворюваннях шлунка, всього травного тракту і стенокардії, покращують імунну систему.
Гриби також застосовують при захворюваннях сечостатевої системи і раку сечового міхура. Спори гриба дощовика накладають на кровоточать поверхні шкіри для зупинки кровотечі, знеболювання і кращої регенерації шкірних покривів, загоєння злоякісних виразок. Ліки на основі суперечка застосовують для лікування захворювань лімфатичної та ендокринної систем, при діабеті, дисфункції наднирників, туберкульозі, астмі та плевритах.
Приготування настойки на спирті
Для виготовлення настоянок будуть потрібні тільки два інгредієнта: гриби дощовики і спирт. Для лікування онкологічних захворювань використовують настоянку, приготовану таким чином.
Один стакан спорового порошку поміщають в банку, додають півлітра горілки або 80% -ного спирту. Посуд щільно прикривають кришкою і поміщають в темне прохолодне і сухе місце на 25 діб. Після закінчення цього часу банку з настойкою ретельно збовтують, після чого проціджують. Отриманий склад приймають 3 рази на добу до їди, по 1 столовій ложці.
Див. також
Джерела та література
Словник української мови в 11 томах