Лилик

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Ли́лик, а, ч., діал. Кажан, центральний рід (типовий рід) родини лиликових, ссавець ряду лиликоподібних.

Попід деревами шниряли без шуму чорні лилики (Фр., VII, 1951, 125).


Сучасні словники

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

sum_04_484_1.gif

Синоніми

Летюча миша, кажан, довгокрилець, нічвид, ночовид, нетопир, пергач.

Етимологія та вживання

Назва лилик походить від прасл. *lelikъ, *lilikъ, *leljakъ, *liljakъ («кажан; дрімлюга; метелик»), пов'язаного з дієсловом *lelejati («хитатися», «коливатися»); це зумовлено переривчастим, нерівним характером польоту цих тварин.

Подейкують, що слово походить з лемківського діалекту. У деяких регіонах України «лиликами» називають усіх кажанів. Назва лилик закріплена за родом Vespertilio в українських зведеннях XIX, XX і XXI ст.

Для створення місцевого колориту письменники можуть вводити в рамки художнього твору діалектну лексику: лилик – кажан (Л. Мартович, В. Стефаник, Леся Українка, І. Франко).

Цікава інформація

Довжина голови й тіла цих тварин становить 55–75 мм. Лилик двоколірний має вагу 14 грам. Забарвлення від червонувато-коричневого до чорнувато-коричневого зверху й темно-коричневе чи сіре знизу. Ці кажани можуть здатися сивуватими через білі кінчики волосся.

Населяють в основному ліси, але також трапляються в лугових і гірських районах. У холодні місяці, вони часто роблять тривалі прогулянки в більш теплі області. Первинно обирали скелясті місця з печерами або тріщинами як місця відпочинку, але через їх прихильності до штучних жител, їхній діапазон проживання, ймовірно, збільшується.

Як і більшість кажанів, є нічними. Вони вилітають увечері зі свого укриття і летять у пошуках їжі. Зазвичай літають на висотах більш як 20 метрів і полюють на комах (в основному двокрилих і молі).

Рід представлений у сучасній фауні двома видами: лилик двоколірний (Vespertilio murinus)— поширений від Франції й півдня Скандинавського п-ова через Балканський п-ів, Центральну і Східну Європу, Південний Сибір і Монголію до Тихоокеанського узбережжя Китаю; Vespertilio sinensis — вид Сибіру, Монголії, Японії, Корейського п-ва, східного Китаю і Тайваню.

В Україні і загалом у Європі мешкає перший із них — Vespertilio murinus, відомий як лилик двоколірний, лилик двобарвний та ін.

Ілюстрації

bats_2018-13.jpg


Медіа

.
.