Калініченко Світлана Іванівна
Зміст
Виробнича практика
База проходження практики ЗДО №296 м. Києва, Дніпровського району, пр Миру 5а
Директор закладу Дадіверена Олена Василівна
Зміст
Завдання 1. Моніторинг впровадження цифрових технологій у закладі освіти/освітній установі
Завдання 2. Створення інтернет ресурсу для впровадження його у роботу дошкільного закладу
Завдання 3. Семінар (тренінг)
Завдання 4. Методичні рекомендації
Завдання 5. Презентація виконання
Завдання 1. Моніторинг впровадження цифрових технологій у закладі освіти/освітній установі
Аналіз освітньої політики з питань впровадження цифрових технологій. Інтерв'ю з керівником закладу чи його заступниками.
Для того щоб зробити аналіз освітньої політики з питань впровадження цифрових технологій, було проведено інтерв’ю з директором ЗДО № 296 Оленою Василівною Дадівереною. Під час інтерв’ю я дізналась, що в дошкільному закладі, орієнтуючись на сучасну освіту розуміють, що у сучасній освіті один із пріоритетних напрямів розвитку є інформатизація та впровадження комп’ютерних технологій у навчальний процес, що значно покращує якість та ефективність навчання дошкільників, підвищує їх інтерес до навчання. Комп'ютерні технології покликані стати невід'ємною частиною цілісного освітнього процесу, значно підвищувати його ефективність. Тому рівень комп'ютеризації разом з кадровим і методичним забезпеченням навчального процесу є вирішальним показником оцінювання дошкільного закладу. Інформаційне середовище – засіб ефективної взаємодії учасників освітнього процесу: дітей, педагогів, батьків. Директор зазначила що комп'ютер для педагогів стає потужним технічним засобом навчання дітей. Але астосування комп’ютерних технологій потребує уваги в підборі форм і методів навчальної діяльності. Слід пам’ятати, що комп’ютерні технології є ефективним, але допоміжним засобом навчання. Застосування комп’ютерних технологій підвищує активність дошкільника. Використання комп'ютера дозволяє розширити можливості педагога, створити базу для залучення дітей до комп'ютерних навчальних програм. На сьогоднішній день комп'ютерні програми, ігри, завдання у своїй роботі можуть застосовувати всі педагогічні працівники: вихователі, музичні керівники, психолог, дефектолог, логопед, вихователь - методист. У багатьох іграх та програмах присутні елементи новизни, сюрпризності, незвичності, в них використовуються засоби заохочення, що так полюбляють діти. Застосування комп'ютерів, мультимедіа та інформаційних технологій у якості дидактичних засобів використовується для підвищення мотивації та індивідуалізації навчання, розвитку творчих здібностей дітей та для створення благополучного емоційного фону. Використання мультимедіа у навчанні не тільки збільшує швидкість передачі інформації дітям та підвищує рівень її засвоєння, а й сприяє розвитку таких процесів як увага, пам'ять, мислення, уява, мовлення, розвиває почуття кольору, композиції, бере участь у інтелектуальному, емоційному та моральному розвитку дітей. Новизна комп'ютера та інтерактивного обладнання відображаються в розширенні та збагаченні змісту знань, вмінь та навичок дитини, в інтенсифікації створення структурних комплексів інтелектуального та мотиваційно-емоційного характеру, у зміні динаміки процесу психічного розвитку. Директор відмітила, що цифрові технології успішно використовуються як в освітній діяльності педагогів, так і в управлінській, методичній роботі, роботі психолога, дефектолога, логопеда, асистента вихователя, комірника, завгоспа, медичної сестри.
Цифрова компетентність науково-педагогічних працівників, вчителів, та вихователів закладу. Створення анкети. Проведення анкетування. Аналіз результатів анкетування.
Забезпечення комп'ютерною технікою навчального закладу не вирішує проблему інформатизації, оскільки потребує наявності грамотних користувачів. З метою виявлення рівня володіння педагогами основами комп'ютерної грамотності був опитування з даного питання, яке підготували в електронному вигляді за допомогою Google Form.
https://docs.google.com/forms/d/1iT2zu9gKlF1_uK5XFkXagbrRFBAeNoiHI2nZfvgbSTg/edit?usp=sharing
По результатам анкетування ми бачимо, щи вихователі активно використовують цифрові технології на практиці.
Аналіз IT інфраструктури закладу (апаратне, програмне, інформаційне, навчальне забезпечення)
Апаратне забезпечення
Техніка: ноутбуки - 4 шт., комп'ютери - 3 шт., принтери - 3 шт., мультимедійна дошка - 1 шт., проектор - 1 шт.
Програмне забезпечення
Була використана лінійка операційних систем Windows та додатки для роботи з документами Microsoft Office.
Інформаційне забезпечення
Офіційний сай садочка та сторінка спільноти в Facebook.
Навчальне забезпечення
Посібники, журнали, підручники.
Завдання 2. Створення інтернет ресурсу для впровадження його у роботу дошкільного закладу
Було створено спільноту для висвітлення цікавих подій та життедіяльності садочка.
Завдання 3. Семінар (тренінг)
Було проведено семінар для вихователів з використанням цифрових технологій в освіті, щодо можливостей онлайн навчання. Під час практики в закладі дошкільної освіти № 296 було проведено семінар з теми «Використання цифрових технологій в освітній діяльності». Захід провела вихователь-методист Світлана Іванівна Калініченко. Семінар проводився з метою вдосконалення професійної компетентності вихователя на основі використання цифрових технологій в освітній діяльності. Учасники заходу ознайомилися із завданнями, змістом і методологічними засадами використання цифрових технологій в педагогічній діяльності; можливостями мобільних пристроїв, додатків для навчання. Ознайомилися з технологією віртуальної та доповненої реальності в освітньому процесі, яка відкриває безмежні можливості для навчання, творчості та розваг. Учасники семінару навчилися створювати опитувальники з використанням сервісу Google Форм, папки на Google диску; грати у дидактичну гру з використанням сервісу Kahoot; використовувати проектор і дошку для спільної роботи, розміщенню навчально-методичних матеріалів, рефлексії, мозкового штурму. Навчились працювати з планшетами, на яких встановлені програми, які моделюють взаємодію між об’єктами, дають змогу досліджувати властивості різних поверхонь (комп’ютерна розвивальна програма, що моделює рух кульок на твердій поверхні).
Завдання 4. Методичні рекомендації
Проектування інформаційного освітнього середовища закладу/установи
Однією з необхідних умов успішної реалізації модернізації освіти на сучасному етапі є формування єдиного інформаційного освітнього середовища на всіх рівнях із забезпеченням їх інтеграції. Первинного значення в цьому процесі набуває створення єдиного ІОС в кожній освітній установі. Інформатизація в навчальному закладі потребує не лише встановлення в ньому персональних комп’ютерів і навчання комп’ютерної грамотності – вона не відбуватиметься без перебудови всього процесу навчання на базі використання інформаційно-комунікаційних технологій, діяльності студентів, учнів і викладачів в умовах доступу до безмежного світу інформації. Створення єдиного освітнього інформаційного середовища сприяє розвитку навчальної, педагогічної, управлінської й обслуговуючої діяльності навчального закладу, де провідну роль відіграють інформаційно-комунікаційні технології, що дозволяють підвищити якість і доступність навчального процесу.
Модернізація ІТ-інфраструктури
Необхідно підвищити рівень ІТ-компетентності вчителів (проводити для них тренінги, семінари та давати можливість проходити курси для удосконалення своїх вмінь та навичок роботи з комп'ютерною технікою). Покращення обладнання.
Формування цифрової компетентності співробітників, вчителів, вихователів закладу/установи
Виділення ІТ-компетентності як окремої складової професійної компетентності педагога обумовлено активним використання ІТ у всіх сферах людської діяльності, в тому числі і в освіті. Вона передбачає наявність у особистості здатностей: • раціонально використовувати комп’ютер і комп’ютерні засоби під час розв’язування завдань, пов’язаних з опрацюванням інформації, її пошуком, систематизацією, зберіганням, поданням і передаванням; • будувати інформаційні моделі й досліджувати їх за допомогою засобів ІТ; • обов`язково брати активну участь у семінарах, тренінгах, конференціях різного рівня щодо застосування ІТ у навчальній практиці; • застосовувати ІТ в навчанні та повсякденному житті; • давати оцінку процесові й досягнутим результатам технологічної діяльності.