Перебір

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 00:12, 15 червня 2021; Arkobernitska.if18 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Перебір, -бо́ру, м.
1) Переборъ, излишекъ.
2) Осмотръ, ревизія. Та скликали усіх дівок на перебір. Грин. III. 273. У прийому славний двір, там нам буде перебір. Чуб. V. 997.
3) Разборчивость, капризъ, прихотничанье. За перебір дасть Бог витрішки. Ном. № 4619. А судив мені Бог, кого я не знала, а за той перебір, що перевірила. Чуб. V. 491.

Сучасні словники

1. Дія за значенням перебрати, перебирати і звуки, утворювані цією дією. Дальніх арф незнаний перебір Поетові торкає душу чулу.. (Максим Рильський, Поеми, 1957, 15); З-за високого густого куща жостеру вчувся мені тихий перебір струн (Олександр Копиленко, Навколо полум'я, 1961, 4); [Терпилиха:] Ти на те ведеш, щоб я не дождала бачити тебе замужем.., сльози і перебори твої положать мене в домовину (Іван Котляревський, II, 1953, 18); Лише кібернетика з її можливостями блискавичного перебору варіантів давала надію на успіх (Наука і життя, 11, 1967, 55).

2. Чергування яких-небудь звуків; перестук, передзвін і т. ін. Білявий змазчик виліз з-під коліс, У букси глянув і назад поліз. Загравши молоточком з перебором (Леонід Первомайський, II, 1958, 223).

3. Надлишок чого-небудь, узятий понад належну кількість. Дійсні факти і справжні люди не терплять ні перебору, ні недобору (Василь Минко, Моя Минківьа, 1962, 149).

4. спец. Механізм верстата, що передає обертання від приводного шківа шпинделю і регулює швидкість його обертання. Батько з сином беруться до марудної роботи «накладання основи»: нитки з основи проволікаються крізь зубці в берді та крізь вічка в переборах і присилюються до верстата (Леся Українка, IV, 1954, 246).

5. спец. Вид ручного художнього ткання, при якому орнаментальна композиція на тканині виконується шляхом перебирання ниток основи вручну згідно з робочим малюнком. Ткані перебором рушники, різноманітні плахти, смугасті запаски.. дають повну уяву про мистецтво художнього ткацтва на Україні (Народна творчість та етнографія, 4, 1966, 35).

Джерела

http://ukrlit.org/slovnyk/hrinchenko_slovar_ukrainskoi_movy

http://sum.in.ua/s/perebir

Ілюстації

Perebir.jpeg Mehanizm.jpg Mehanizm.jpg