Безолюк Тетяна Володимирівна

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням української мови та літератури №260 міста Києва

Моніторинг впровадження ІКТ в освітній установі

1000PX

Аналіз освітньої політики з питань впровадження ІКТ. Інтерв’ю з заступником директора з навчально-виховної роботи Неклюдовою Зоєю Дмитрівною та заступником директора з виховної роботи Щербиною Іриною Володимирівною

Зоє Дмитрівно, інформаційно-комунікаційні технології (ІКТ) у наш час стали невід’ємною складовою навчально-виховного процесу в школі. А що Ви думаєте з цього приводу?

Звичайно ІКТ зараз займає високу позицію в навчально-виховному процесі. Вільне володіння ними є складовою базової освіти. Впровадження в освіту ІКТ сприяє підвищенню її якості, а також удосконаленню організації роботи освітнього закладу та управління ним.

Не варто нікого переконувати в тому, що сьогодні до школи в перший клас приходять зовсім інші діти. Діти, для яких поняття комп’ютер, інтернет, сайт, вай-фай, смартфон, айфон, онлайн-гра більш зрозуміліші, ніж окремим дорослим. За останні роки комп’ютери настільки стрімко увійшли в усі сфери повсякденної діяльності суспільства, що перед сучасною школою дедалі гостріше постає завдання адаптації учнів до життя в інформаційному суспільстві через формування відповідних компетентностей у процесі навчання починаючи з початкової школи.

Головним завданням нашої школи за останні роки стала модернізація матеріально – технічної бази і, зокрема, придбання та активне впровадження в педагогічний процес засобів Інформаційних та комунікаційних технологій.. Адже ще років п´ять тому ми і мріяти не могли про те, що сьогодні маємо насправді.

Початком цих процесів стало отримання мультимедійних комплексів (інтерактивної дошки, комп’ютера, проектора) для НУШ.

На жаль, не усі навчальні кабінети школи забезпечені комп’ютерною технікою. Наступним етапом технічної модернізації школи є об’єднання всіх комп’ютерів у єдину шкільну мережу, та під’єднання їх до мережі Internet, наявний провідний інтернет, встановлена система роутерів, Wi-Fi. Одним з головних завдань, які вирішують засоби ІКТ є створення єдиного інформаційного простору для учасників навчально – виховного процесу.


Як зараз використовують ІКТ в своїй роботі вчителі?

На сьогоднішній день вчителі використовують як готові програмні педагогічні засоби, так і власні презентації, електронні проекти, відеоматеріали, забезпечуючи мультимедійний супровід на уроках та під час проведення позакласних, виховних заходів, родинних свят. Використання комп’ютера в початковій школі в основному зорієнтоване на ігрові форми, та роботу з програмним забезпеченням ігрового й навчально-тренувального характеру, в основній та старшій школі – на роботу з програмним забезпеченням навчально-тренувального, дослідницького характеру та контролю знань учнів. Комп´ютер використовується як незамінне джерело навчальної інформації, як наочний посібник, тренажер, засіб діагностики та контрою. Новітні мультимедійні засоби навчання відкривають учням доступ до нетрадиційних джерел інформації, підвищують ефективність самостійної роботи, дають цілком нові можливості для творчості як вчителям, так і учням. ІКТ дозволяють зменшити непродуктивні витрати живої праці вчителя, змінити саму технологію надання освітніх послуг, забезпечити інтенсифікацію діяльності вчителя і учнів на уроці.

Про переваги використання ІКТ ми дізнавались в заступника директора з виховної роботи Щербини Ірини Володимирівни.

Які переваги використання ІКТ в роботі?

Використання ІКТ дозволяє оптимізувати процес обміну інформацією, зменшити обсяг роботи адміністратора системи освіти та дозволяє йому приймати ефективні управлінські рішення.

Також дає змогу готувати уроки на сучасному рівні, більше цікавому для сьогоднішніх учнів.

Вивчаючи досвід використання ІКТ в управлінській діяльності ми прийшли до висновку, що використання засобів ІКТ в організації та плануванні діяльності загальноосвітнього навчального закладу дає наступні переваги, а саме: · підвищення ефективності навчального процесу; · можливість управління з використанням результатів попередньої діяльності; · прийняття більш ефективних управлінських рішень; · підвищення об’єктивності в оцінці діяльності вчителів та учнів; · більш ефективне управління пізнавальною діяльністю учнів; · можливість прийняття більш виважених рішень, які стосуються підвищення результативності навчання; · оперативний доступ до організаційної інформації стосовно діяльності освітнього закладу; · економія як матеріальних, так і людських ресурсів; · вільний час на вирішення важливих питань; · скорочення обсягу рутинної роботи. Використання учителями та адміністрацією школи сучасних технічних засобів та інтернет ресурсів дає можливість значно покращити результати навчально-виховного процесу, діяльності закладу в цілому.

ІК-компетентності науково-педагогічних працівників, вчителів та вихователів закладу. Створення анкети. Проведення анкетування. Аналіз результатів анкетування.

Серед вчителів спеціалізованої школи з поглибленим вивченням української мови та літератури № 260 міста Києва було проведено анкетування на тему - ІКТ-компетентність вчителя. Результати опитування та аналізу Ви можете побачити в наданих та опрацьованих нами діаграмах. Учителі охоче погодилися пройти дані анкети.

Для перегляду анкети, перейдіть за посиланням

Результати анкетування знаходяться тут

Аналіз ІТ інфраструктури навчального закладу

Інформаційно-комп’ютерні технології здійснюють вплив на емоційну сферу молодшого школяра, сприяючи підвищенню пізнавальної активності, підвищенню інтересу до предмета та навчання взагалі, активізації навчальної діяльності учнів.

Початкова школа - фундамент, від якості якого залежить подальше навчання дитини, і це накладає особливу відповідальність на вчителя початкової школи. На цьому етапі важливо розвинути активність, самостійність, зберегти пізнавальну активність і створити умови для гармонійного входження дитини в освітній світ, підтримати його здоров'я та емоційне благополуччя. Саме ці якості учнів і розвиваються з впровадженням ІКТ в освітній процес. Використання інформаційних технологій відкривають доступ до нетрадиційних джерел інформації, підвищують ефективність самостійної роботи, надають абсолютно нові можливості для творчості, дозволяють реалізовувати принципово нові форми і методи навчання.

В роботі вчителі використовують готові мультимедійні презентації , створюють власні мультимедійні навчальні програми та презентації, проекти, використовують засоби мережі Інтернет у навчальній та позакласній роботі.

На уроках математики, природознавства вчителі користуються мультимедійними підручниками. Це дає можливість досягнення наступних педагогічних ідей: - підвищення пізнавального інтересу учнів; - забезпечення диференційованого підходу до вивчення предмету; - підтримка групових та індивідуальних форм навчання;

Але не тільки електронні диски з готовим для роботи матеріалом використовують вчителі початкових класів в роботі. Використовуючи програму Power Point, вони готують цікаві презентації, які застосовуються на уроках для вивчення нового матеріалу. Завдяки цій програмі вчителі складають презентації по найрізноманітнішим темам і предметам. В ході уроку використовують різні види і форми роботи: тестування, самостійна робота, практична робота, робота в парах, групах, словникова робота, робота з підручником, диференційовані завдання. Діти активно працюють на уроці. Інтернет - це глобальна інформаційна мережа, яка включає в себе електронну пошту, пошукові системи і допомагає здійснювати доступ до різних інформаційних ресурсів.

Уроки з використанням ІКТ є одним з найбільш важливих результатів інноваційної роботи в нашій школі. Таким чином, ІКТ істотно допомагають педагогу в його роботі. Це і підбір додаткового текстового та ілюстративного матеріалу,створення карток з індивідуальними завданнями та додатковими пізнавальними текстами, створення електронної бази моніторингу, систематизація і збереження особистих методичних напрацювань, підготовка звітної документації, оформлення навчальних стендів. Все це дозволяє при більш низьких тимчасових витратах отримати більш високий результат в навчанні дітей: - застосування ІКТ на уроках підсилює позитивну мотивацію навчання, активізує пізнавальну діяльність учнів; - використання ІКТ дозволяє проводити уроки на високому естетичному та емоційному рівні; забезпечує наочність, залучення великої кількості дидактичного матеріалу; - підвищується обсяг виконуваної роботи на уроці в 1,5-2 рази; забезпечується високий ступінь диференціації навчання. - розширюється можливість самостійної діяльності; - забезпечується доступ до різних довідкових систем, електронних бібліотек, інших інформаційних ресурсів.

Але поряд з перевагами використання ІКТ виникають різні проблеми як при підготовці до таких уроків, так і під час їх проведення: - не у всіх учнів є комп’ютер в домашньому користуванні; - у робочому графіку вчителів не відведено час для дослідження можливостей Інтернету; - додаткові витрати часу на підготовку до уроку; - існує ймовірність, що, захопившись застосуванням ІКТ на уроках, учитель перейде від розвивального навчання до навчання наочно-ілюстративним методом. ІКТ - це не мета, а засіб навчання. Комп'ютеризація повинна стосуватися лише тієї частини навчального процесу, де вона справді необхідна.

Допомога педколективу в освоєнні ІКТ

З опитування педагогічного колективу видно, що школа частково забезпечена інформаційно-комунікаційними технологіями, але не всі кабінети мають технічне обладнання. Тож через брак обладнання у вчителів виникають певні труднощі з їх використання на уроці, крім цього, є вчителі, які мають недостатню комп’ютерну грамотність. Більша половина педагогічного колективу відвідувала курси підвищення кваліфікації, вебінари, онлайн-курси щодо впровадження та використання ІКТ.

[[Медіа:<назва_фалу.розширення_файлу>]]