Переважати

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Переважа́ти, -жа́ю, -єш, сов. в. переважити, -жу, -жиш, гл. 1) Взвѣшивать, взвѣсить. Узяла той мед, переважила. Грин. III. 22. 2) Перевѣшивать, перевѣсить. Було на терезах три пуди, кинув мішок, так і переважив. 3) Перевѣшивать, перевѣсить, превосходить, превзойти, одолѣть. Ой будьте здорові, в кого чорнії брови, а я свої в сажу вмажу, таки ваші переважу. Нп. Правда кривду переважить. Ном. Не переважить його Ворог. К. Псал. 206.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Академічний тлумачний словник

1. перех. і без додатка. Виявляти перевагу над ким-, чим-небудь у чомусь. [Хуса:] Моя жона не простого коліна, та все ж вона сама те добре тямить, яке належить місце їй при тій, хто всіх матрон переважає родом (Леся Українка, III, 1952, 173); Розпочався впертий бій, але ворог, вочевидь, переважав силою (Любомир Дмитерко, Наречена, 1959, 75); Старії люди правду кажуть: Два хитрих мудрого не переважуть (Леонід Глібов, Вибр., 1951, 118); [Лісова:] Ви ж знаєте, йому понад 50, ну, він і хвилюється, як би новий тенор його не переважив (Іван Кочерга, II, 1956, 489); На обличчі Пігловського знизу вверх забігали лихі темні тіні, але, розуміючи, що гнівом йому не переважити Матвія, він замовкає (Михайло Стельмах, I, 1962, 89).

2. тільки недок., неперех. Мати кількісну перевагу. Тротуари були повні люду. Переважала молодь (Петро Панч, На калиновім мості, 1965, 116); У більшості колгоспів та й у значної частини радгоспів республіки в насадженнях переважають літні і особливо осінні сорти яблук (Хлібороб України, 12, 1968, 33); Наш бюджет активний — доходи переважають над витратами. Зміцнюється далі радянський карбованець — найсталіша валюта світу (Літературна газета, 17.II 1955, 1).

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, 1975. — Стор. 132.

Зовнішні посилання