Чатина
Зміст
Словник Грінченка
Чатина, -ни, ж. Иглы хвойнаго дерева. Гн. І. 68. Вх. Лем. 481.
Сучасні словники
Словник Лемківскої Говірки. Пиртей П.С. . 2001.
Гілки ялини, смереки, сосни; гілки з листям хвойних дерев.
Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.
-и, ж., зах. Гілки хвойного дерева, хвоя.
Лемківський Словничок . Андрій Бігуняк, Олександр Гойсак. 2007.
Дрібне гілля хвойних дерев.
Історична довідка
Про лікувальні властивості полину гіркого згадував Гіппократ у своїх працях. Більш розгорнуту характеристику надав Авіценна у «Каноні лікарської науки».
У середньовічному трактаті Одо з Мена відзначається здатність полину зміцнювати шлунок, полегшувати місячні, знімати біль у шлунку та проганяти глистів.
П. Седір у «Ботанічному словнику» рекомендує пити настій полину гіркого при лихоманці, запаленні печінки та селезінки, при слабкому травленні та глистах. Він же пропонує робити ванночки для ніг, щоб зняти втому.
У XIX–XX столітті спиртову настоянку полину гіркого застосовували при багатьох захворюваннях. Вона отримала назву «абсент» завдяки високому вмісту в полину сесквітерпенового актону абсинтіну. Полин гіркий додають в елітні вермути, щоб поліпшити або викликати апетит, прискорити перетравлювання їжі.
Додаткова інформація
Біологічні особливості
Багаторічні стрижнекореневі. Розмножується переважно насінням. Одна рослина може утворити до 150 тис. сім'янок, які добре проростають з поверхні ґрунту або з незначної глибини. Розмножується також частинами кореневища. Полин звичайний має пристосування до захисту від надмірного нагрівання і випаровування: опівдні, коли сонце найдужче припікає, його листки повертаються до сонця нижнім, повстистим боком, який добре відбиває надлишок світла.
Поширення
Поширений на всій території України, росте на полях, у садах, на городах, луках і пасовищах, у засмічених місцях, по берегах річок і водойм, у великій кількості на зволожених грунтах.
Заходи боротьби
У посівах стає злісним бур'яном, основним засобом боротьби з яким є додержання правил агротехніки. Ретельний обробіток ґрунту з різноглибинним підрізуванням коренів, які містять багато пластичних речовин; знищення бур'янів на посівах сільськогосподарських культур і необроблюваних землях.
Синоніми
1. Absinthium spicatum (Wulfen ex Jacq.) Baumg.
2. Artemisia affinis Hassk.
3. Artemisia coarctata Forselles
4. Artemisia javanica Pamp.
5. Artemisia officinalis Gaterau
6. Artemisia opulenta Pamp.
7. Artemisia samamisica Bess.
8. Artemisia superba Pampan.
Ілюстрації
Медіа
Джерела та література
- Товстуха Є. С. Фітотерапія / Є. С. Товстуха. — К.: Здоров'я, 1990. — 304 с., іл., 6,55 арк. іл.
- Мазнев Н. И. Травник / Н. И. Мазнев. — М.: ООО «Гамма Пресс 2000», 2001. — 512 с. с илл.