Кукурічка

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 18:25, 17 листопада 2019; Avdmytrenko.fpmv19 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Кукурічка, -ки, м. Раст. Convallaria multiflora. Лв. 97.

Ілюстрації

Kupena-cvetok228.jpg Img 304227777.jpg 1-19567у48.jpg

Сучасні словники

Купина́ багатокві́ткова[1][2](Convallaria multiflora), купина́ рясноцві́та, купина́ многоцві́тна (Polygonatum multiflorum) — багаторічна трав'яниста рослина родини Холодкових. Народні назви: адамів корінь, бесікір, воняк, гребінь, зілля від задишки, зілля від ряботиння, зубник, колокольчики, кукурічка, кукурудзка, кукурудза дика, куп, купека, купена, купина, ландиш, лупена, масло сорокиче, огіроч(ш)ник, півники лісові, ребро, ребро Боже, серпувник, скупія, спирт, чистотіл.[1]

Опис

Купина багатоквіткова, купёна многоцветковая, Polygonatum multiflorum

Кунжут східнийЦе — багаторічна трав'яниста рослина родини лілійних. Має потовщене м'ясисте кореневище. Стебло голе, округле, 30—70 см заввишки, облистнене, поникле. Листки чергові, розміщені в 2 ряди, обернені в один бік, довгасті або еліптичні, тупуваті, голі, сидячі або короткочерешкові, зверху зелені, зісподу — сірувато-зелені, 8 — 12 см завдовжки, 3—7 см зав ширшки. Квітки двостатеві, правильні, білуваті, по 3—5 у пазухах листків; квітконіжки голі. Плід - синювато-чорна ягода. Цвіте у травні — червні.

Рослина 30-60 см заввишки. У ґрунті розташовується горизонтальне кореневище, яке нагадує чотки.

На кореневищі видно рубці-смужечки від недорозвинених лускоподібних листків і круглі рубці від стебел, що відмерли. Стебло голе, округле, листки довгасті або еліптичні, біля основи трохи звужені, голі, з короткими черешками, зверху зелені, знизу сірувато-зеленуваті, 10-11 см завдовжки, 4-4,5 см завширшки. Квітконіжки у піхвах листя з трьома — п'ятьма квітками, голі, оцвітина біла, звужена над зівом, вгорі трохи розширена, з шістьма зеленуватими, відігнутими на кінцях зубцями, які вгорі з внутрішньої сторони короткоопушені, плід — синьо-чорна ягода близько 1 см завширшки. Цвіте у травні — червні протягом місяця.

Життєвий цикл

Навесні з верхівкової бруньки розвивається зелене стебло з черговими листками завдовжки 10-12 см, овальної форми, розташованими двома рядами та оберненими в один бік. Після цвітіння утворюється плід — зелена ягода, яка під час дозрівання забарвлюється в синювато-зелений колір.[3]

Поширення

Азія

Західна Азія: Туреччина

Кавказ: Росія — Передкавказзя

Індійський субконтинент: Непал

Європа

Північна Європа: Данія; Фінляндія; Норвегія; Велика Британія

Середня Європа: Австрія; Бельгія; Чехословаччина; Німеччина; Угорщина; Нідерланди; Польща; Швейцарія

Східна Європа: Білорусь; Російська Федерація — європейська частина; Україна

Південно-Східна Європа: Албанія; Болгарія; колишня Югославія; Греція; Італія; Румунія

Південно-Західна Європа: Франція; Іспанія

Іноді помилково вказується для Північної Америки.


Поширення в Україні:

В Україні зустрічається в Карпатах, Поліссі, Лісостепу, зрідка в Степу і гірському Криму.

Охорона в природі

В Росії цей вид занесений до Червоних книг Вологодської, Костромської, Ростовської, Смоленської, Ярославської областей та Москви.

Використання

У культурі як лікарська і декоративна рослина з середини XV століття. В лікарських цілях використовують як і купину лікарську. Має гібридні форми: махрові, з рожевими квітками, смугастими листям і зеленими приквітками.

Polygonatum multiflorum 'variegatum' — штучно виведена форма, по листку якої проходять біло-кремові смуги.

У харчуванні:

Товсті кореневища багаті на крохмаль і цукор. У Вірменії їх відварюють в солоній воді і їдять. На Кавказі молоді пагони, які напровесні ростуть від кореневища, споживають урівні з пагінням дикої спаржі. [4]

У медицині:

Відвар кореневищ вживають усередину при кашлі, гострому бронхіті й запаленні ле­гень, водянці, цукровому діабеті, при статевому безсиллі та як гли­стогінний засіб. Ефективність дії Купини багатоквіткової при діабеті болгарські вчені ставлять під сумнів. У тібетській медицині кореневища Купини багатоквіткової ви­користовують при шлунково-киш­кових захворюваннях (очевидно, у зв'язку з наявністю в них знач­ної кількості слизистих речо­вин).

Зовнішньо відвар кореневищ ви­користовують як знеболюючий засіб при люмбаго, радикуліті, ревматизмі, подагрі, геморої та як засіб, що сприяє розсмокту­ванню синців. Як болетамуваль­ний засіб використовують і на­стойку кореневищ. Відваром ко­реневищ умивають обличчя для зменшення загару, а свіжим со­ком виводять на обличчі плями і веснянки (сильне натирання мо­же спричинити виразки!).

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D0%BF%D0%B8%D0%BD%D0%B0_%D0%B1%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%BA%D0%B2%D1%96%D1%82%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B0