Сяйнути

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 12:08, 17 листопада 2019; Ipmelnyk.fpmv19 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Сяйнути, -ну, -неш, гл. Однок. отъ сяти. Сяєвом сяйнула. К. ХП. 49. Блискавка по всьому небу сяйнула. Г. Барв. 190.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках 1. Однокр. до сяяти. Далеко за річкою блиснуло щось.. Поряд сяйнуло знов, а за ним у третьому місці сильно бухнув полумінь (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 349); Теплий сонячний промінь упав на Гордія, сяйнув йому просто в вічі (Борис Грінченко, II, 1963, 129); Десь далеко, в глибині темного подвір'я, сяйнуло світло, що вирвалося з хати (Сава Голованівський, Тополя.., 1965, 351); Засміявся Валерик, сяйнувши своїми дрібними, як білі іскри, зубенятами (Олесь Гончар, Таврія, 1952, 79); Генерал, усміхаючись, розстебнув своє шкіряне пальто, сяйнувши рясними орденами (Олесь Гончар, III, 1959, 251); — А чого це ви нас уникаєте? — лукаво сяйнула вона очима (Яків Баш, На.. дорозі, 1967, 156); На обличчі Наташиному сяйнула усмішка, затремтіли вії (Олександр Бойченко, Молодість, 1949, 22); // безос. Коли потрапив [Шафорост] в орбіту знатних, йому сяйнуло славою, почестями, а за славою прибуло і влади (Яків Баш, На.. дорозі, 1967, 67).

2. перен. Зненацька з'явитися, виникнути (про думку, здогад і т. ін.). Нова думка, як блискавка, сяйнула Даринці в голові: а що, як Лиску [козу] запрягти в возик! (Іван Вирган, В розповні літа, 1959, 260); Де вона її [пісню] чула? І не встигла додумати це, як щось уже сяйнуло в пам'яті, боляче вразило в саме серце (Олесь Гончар, II, 1959, 173).1. тільки 3 ос. Однокр. до блискати і блищати. — Де лісок? .. — Он як блисне блискавка, так від дороги на праву руку (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 412); Софія ще раз дивиться в дзеркало, очиці блиснули вогнем утіхи (Леся Українка, III, 1952, 499); В Мелашки блиснула в голові чудна думка (Нечуй-Левицький, II, 1956, 334); Уляна блиснула на Орисю: — Іди до хати. Без тебе обійдеться (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 455); * Образно. Іскра надії блиснула в серці бідної жінки (Іван Франко, V, 1951, 19).

2. чим, перен. Попишатися, похвалитися, похвастатися. Попов любив вишукувати хитромудрі словечка й факти, щоб блиснути ними (Олександр Бойченко, Молодість, 1949, 77).Блиснуло, гримнуло

Блиснуло, гримнуло, дощ як з відра, Виглянув, бачу народ утікає, Бо заховатися настала пора, Мокрим зробитись ніхто не бажає.

Можна промокнути і захворіть, Цього звичайно ніхто не бажає, Краще негоду цю перетерпіть, Нашу природу хай дощ напуває.

Блиснуло, гримнуло то вже війну Ворог із нами чомусь починає, В цю таку пишну красиву весну Він диверсантів до нас засилає.

Бачу народ не ховається вже, А поспішає служити у війську, Щоби у спеку, або й під дощем Ворогу силу відчуть українську.

Гримнуло, блиснуло, дощ чи війна, Вчинки народу від цього різняться, Хай би дощило на то і весна, Тільки би нам на війну не збираться. 17.05.14. ДОЩИКУ, ДОЩИКУ, ПОЛИНИ, ПОЛИНИ

Дощику, дощику, полини, полини, Щоб калюжі були. Дощику, дощику, перестань, перестань, Та поїдемо на Вордань. Дощику, дощику, я наварю борщику У синьому горщику, Та поставим на дубочку, Будем стріляти, дощик спиняти. Сонце блисне, яйце трісне, Дубочок хитнувся, дощик минувся.

Ілюстрації

Діамантик.jpg Роса блискіт.jpg Сонечко блискіт.jpg Photoicon.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання

http://sum.in.ua/s/sjajnuty

https://uk.wikipedia.org/wiki/Головна_сторінка