Коб
Зміст
Сучасні словники
Коб (Kobus kob) або болотяний козел — вид африканських антилоп роду з родини бикових. За величиною і морфологією тварина нагадує Пуку, через що обидва види іноді об'єднують в один. Слово «коб» походить з мови волоф. Коб зображений на гербі Уганди. Масивний самець з висотою 90 см у загривку може важити до 120 кг. У нього м'язиста шия і сильні ліроподібні роги, які відсутні у самиць. Залежно від забарвлення шерсті розрізняють кілька підвидів. Найчастіше коб забарвлений в червоно-коричневий колір і носить білу пляму на шиї, а також чорний малюнок на передній стороні ніг. На череві в нього біла шерсть.
Місце та середовище проживання
Коб зустрічається тільки в Західній і Центральній Африці, від Сенегалу до півдня Судану і заходу Уганди.
Коби жили на рівнинах, затоплюваних в періоди повені, а також у горбистих місцевостях. Вони прив'язані до постійних водойм. Харчуються травою. Самиці утворюють стада від 15 до 40 особин, самці живуть поодинці, захищаючи свою територію. Як і у родича лічі, території при високій щільності популяції дуже малі й іноді не перевищують у діаметрі 100 м. Самець, який охороняє таку територію, часто може втриматися на ньому не довше кількох днів.
Тлумачення слова у сучасних словниках
1. спол. Якби, коли б (див. коли 2 2). Ой коби я зозуленька, щоб я крильця мала, Я ж би тую Україну кругом облітала (Павло Чубинський, V, 1874, 5); Ой, пішла б я на музики, Коб дав батько п'ятака (Ганна Барвінок, Опов.., 1902, 445); — Коб знав, що за гості, знав би, як частувати (Василь Козаченко, Золота грамота, 1939, 78).
2. спол. Аби (у 1 знач.), тільки б. Коби зуби, то хліб буде (Словник Грінченка); За роботою діло не стало, коби здоров'я, о. воно в останні дні взяло та й схибило трохи (Леся Українка, V, 1956, 423).
3. у знач. част. Коли б (див. коли 1 4), хоч би. [Килина:] Коб ярмарок хутчій — куплю начиння (Леся Українка, III, 1952, 234); Коб швидше вже той Новий рік наставав! (Остап Вишня, II, 1956, 37).
Підвиди
Хоча різні експерти описали до тринадцяти підвидів, традиційно розрізняє три підвиди кобів:
Коб Буффона (K. k. kob) — Західна Африка від Сенегалу до Камеруна, Чада і ПАР. Біловухий коб (K. k. leucotis) — Судан, північно-західна Уганда. Угандський коб (K. k. thomasi) — північ ДР Конго, південно-західна Уганда.