Проскура Анна Вікторівна
Виробнича (за спеціалізацією «Управління електронним навчанням») практика
Зміст
- 1 Моніторинг впровадження ІКТ в освітній установі
- 2 Аналіз ІТ інфраструктури навчального закладу (апаратне, програмне, інформаційне, навчально-наукове забезпечення)
- 3 Електронний навчальний курс для підвищенння ІК-компетентності співробітників установи
- 4 Семінар(тренінг) для вчителів з використання ІКТ в освіті
- 5 Методичні рекомендації
Моніторинг впровадження ІКТ в освітній установі
Аналіз освітньої політики з питань впровадження ІКТ. Інтерв’ю з керівником навчального закладу
Гімназія “Цивілізатор” – приватна школа у Києві, Дарницький район, Осокорки, Позняки. Школа здійснює навчальну діяльність на рівні початкової і базової середньої освіти на підставі ліцензії відповідно до рішення КМДА №1702 від 18.09.2018.
Два роки тому школа переїхала в просторий світлий будинок з власною закритою територією у приватному секторі на Осокорках. Сьогодні у гімназії наявні сім класів (з 1-го по 7-й), і вони планують зростати до 9 класів (а згодом, і до 12)!
Місія школи: «Підвищити шанси дітей знайти себе і бути щасливим в дорослому житті».
Задачі школи:
- Знання та навички
- Мотивація вчитись і працювати
- Зв'язна картина світу
- Бажання зробити світ кращим
Щоб успішно реалізувати ці завдання необхідне впровадження ІКТ в навчання. Нині комп’ютеризація навчального процесу розглядається як один з найбільш перспективних напрямів підвищення якості освіти. У Гімназії «Цивілізатор» наявне обладнання:
- Ноутбуки – 12 шт. (Зважаючи, що у класах до 12 учнів, то ноутбуків вистачає на кожного учня). Позитивний бік використання ноутбуків в навчальному процесі, в тому що їх можна використовувати не тільки в кабінеті інформатики, а й переносити в інші кабінети на різні уроки;
- Проектор – 1 шт. ( проектор використовується на кожному уроці інформатики, це дозволяє шкільний розклад);
- 3-D – принтер;
- Колонки Bluetooth – 2 шт;
- Мережа Wi-fi покриває всю територію гімназії;
- Принтери, сканери, ксерокси – 3 шт..
Оскільки гімназія заснована нещодавно, то матеріально-технічне забезпечення постійно додається.
Також гімназія використовує електронні щоденники, обліки відвідуваності, журнал оцінок. Для цього використовується програма Microsoft Excel.
Використання комп’ютерних програм, електронних засобів навчального призначення значно підвищують якість навчання, але при використанні ІКТ в навчально-виховному процесі в «Гімназії «Цивілізатор» є такі проблеми:
- недостатня підготовка педагогічних кадрів до використання в навчальному процесі засобів сучасних інформаційно-комунікаційних технологій;
- недостатнє матеріально – технічне забезпечення ( воно вдосконалюється, але на даний час його недостатньо);
- не всі вчителі розуміють важливість впровадження ІКТ технологій в освіту.
Інтерв’ю з керівником закладу Лозіном Дмитром Едуардовичем
1. Як ви розумієте процес інформатизації школи в українському суспільстві?
Інформатизація – процес змін змісту, методів та організаційних форм навчальної роботи в сучасних умовах розвитку школи. Навчальні результати ХХІ століття Групова робота, навчальні проекти… Навчання за межами класної кімнати, Інтернет навчання, навички навчання протягом всього життя. Учитель, знайомий зі світом ІКТ, – ключова фігура школи, що оновлюється. Використання комп'ютерних програм на уроках породжує в учнів інтерес, якого так часто не вистачає під час навчання. Сама присутність комп'ютера робить урок незвичним та незабутнім, а значить, запам'ятається велика частина того, про що йшлося. Сучасній школі потрібні не тільки вчителі, які є звичайними носіями і трансляторами знань та вмінь, а й педагоги – мислителі, які можуть конструювати нові знання.
2. Яка мета впровадження ІКТ в вашому закладі?
Головна мета впровадження інформаційно-комунікаційних технологій в закладі - підготовка підростаючого покоління до повноцінної плідної життєдіяльності в інформаційному суспільстві, підвищення якості, доступності та ефективності навчально-виховного процесу.
На сьогоднішній день неможливо уявити навчальний процес у школі без використання інформаційних технологій і засобів навчання. Саме сучасні інформаційні технології зробили можливим доступ кожного фахівця до величезної кількості різних видів інформації. Застосування інформаційних технологій у системі управління освітою є особливо необхідним, оскільки саме управлінські рішення спроможні змінити всю систему в цілому, а від їх правильності та своєчасності залежить ефективність системи освіти.
ІКТ в управлінській діяльності відкриває нові можливості співпраці з працівниками: електронна пошта, хмарні ресурси, ведення шкільної документації, пошук та збір інформації через мережу Інтернет, у нашій Гімназії є навіть декілька Viber-чатів, що дуже зручно використовувати в роботі, тощо.
3.Як Ви впроваджуєте ІКТ в школі?
Ми розуміємо, що величезний потік інформації, яка старіє швидше, ніж учень закінчує школу, вже не можливо вмістити до шкільної програми. Втрачає сенс необхідність перенавантажувати пам’ять дитини додатковими знаннями, необхідно навчати дитину знаходити їх і користуватися ними. Тому дієвим інструментом поліпшення якості освіти визначають застосування компетентнісного підходу до освіти, який на перше місце ставить не поінформованість учня, а вміння на основі знань розв’язувати проблеми, які виникають у різних ситуаціях. Щоб навчити цього дітей, потрібно змінити технологію навчального процесу.
Одним з напрямків застосування ІКТ у нашій школі є використання мультимедійних засобів навчання, які дозволяють учням, педагогам, батькам спілкуватися з комп’ютером, використовуючи різноманітні, природні для себе середовища: графіку, гіпертексти, звук, анімацію, відео. Педагоги школи активно застосовують засоби мультимедіа в навчальному процесі.
4.Як Ви особисто використовуєте ІКТ технології?
Проведення засідань педради, методичної ради школи, засідань творчих та проблемних груп, методоб’єднань, батьківських зборів та інших заходів ми не уявляємо без мультимедійних презентацій, у яких представлені аналітичні дослідження, результати психологічних тестувань і тренінгів, індивідуальний досвід учителів та багато іншої інформації.
5.Як використовують ІКТ Ваші колеги у своїй роботі, шо ви можете сказати про це?
Всі вчителі нашої гімназії користуються електронним щоденником, обліком відвідуваності, журналом оцінок. Батьки можуть отримати зворотній зв’язок у журналі оцінок, де вчитель виставляє оцінки і обов’язково коментує роботу учня. Учні та батьки використовують електронний щоденник для домашнього завдання, вчитель може прикріпляти посилання на наукове відео, тести, малюнки тощо. Домашнє завдання стає не тільки цікавим, а й вчить працювати з ІКТ технологіями.
В кожному класі є Viber – чат, куди вчитель може швидко передати інформацію всім батькам не витрачаючи на це багато часу.
ІК-компетентності вчителів, вихователів закладу
Серед вчителів Гімназії "Цивілізатор" було проведено анкетування на тему "ІКТ - технології в освіті".
Для перегляду анкети перейдіть за посиланням https://forms.gle/AodRmRnhMbHDEyy26
Результати проведення анкетування Ви можете переглянути за посиланням
https://docs.google.com/presentation/d/15V9SwSYuRllz2KSZLcFgDoqVQlTdqwaoFMtPNzvnq6g/edit?usp=sharing
Сайт школи
Гімназія має цікавий та сучасний сайт. Він постійно оновлюється, має гарну навігацію. http://shkola-civilizator.com.ua/pryvatna-shkola/
Аналіз ІТ інфраструктури навчального закладу (апаратне, програмне, інформаційне, навчально-наукове забезпечення)
Апаратне забезпечення
У гімназії наявний кабінет інформатики, який обладнаний 12 - ма ноутбуками, проектором. У класах початкової школи (4 класи) на потрібний урок вчителі можуть користуватись ноутбуками та проектором (оскільки їх можна переносити з класу в клас). У класах наявні Bluеtooth - колонки, вчителі в роботі використовують свої гаджети.
Кабінет вчителів обладнаний периферійними пристроями.
Використання комп’ютерних технологій у гімназії можна розглядати за двома напрямками: інформаційно-комунікаційні технології в управлінській діяльності та інформаційно-комунікаційні технології в навчально-виховному процесі.
Програмне забезпечення
Гімназія використовує таке програмне забезпечення:
- Microsoft Word
- Microsoft Excel
- Microsoft Paint
- Google Таблиці
- Windows
- Сходинки до інформатики
Інформаційне забезпечення
Інформаційно-освітнє середовище школи представлено сайтом школи, який реалізує освітню політику школи. Навчання інформатики починається з 2 класу і активно продовжується до 9 класу.
Вчителі гімназії використовують на своїх уроках YouTube для пошуку пізнавальних відео - роликів.
Електронний навчальний курс для підвищенння ІК-компетентності співробітників установи
Для підвищення ІКТ - компетентності вчителів ми розробили електронний посібник щодо використання сервісу "StoryJumper" в навчальній діяльності. Для перегляду посібника перейдіть за посиланням https://www.storyjumper.com/book/index/66425895/5c8eb15436890