Дозорець Ольга Володимирівна
Виробнича (за спеціалізацією «Управління електронним навчанням») практика
Завдання 1
База практики Літківська ЗОШ I-IIIст ім.М.П.Стельмаха
Директор школи - Самойленко-Граждан Ганна Василівна
Заступник з навчальної частини - Олізар Ольга Михайлівна
Заступник з виховної частини - Денисенко Олена Василівна
Моніторинг впровадження ІКТ в освітній установі|
*ІК-компетентності науково-педагогічних працівників, вчителів та вихователів закладу. Створення анкети. Проведення анкетування. Аналіз результатів анкетування.
Анкета https://forms.gle/rBTCx4mB5zesmMJm7
Результати анкети https://forms.gle/FTA3d4xwJ4XR1rLH6
*Аналіз ІТ інфраструктури навчального закладу (апаратне, програмне, інформаційне, навчально-наукове забезпечення) Аналіз ІТ інфраструктури навчального закладу:
№ з/п Назва обладнання Кількість
1 Комп`ютерів - 1 кабінет інформатики + кабінети вчитлів 30
2 Комплект проекційного обладнання 8
3
4 Підсилбвач звуку 1
5 Колонка портативна 15
6 Мікрофонони 5
7 Проектор 8
8 Інтерактивна дошка 8
9 Телевізори 14
10 Принтери 7
11 Факс 1
Програмне забезпечення:
• Microsoft office
• Windows
• Антивірусні програми
• Програми для вчителів та учнів
• Дидактичні матеріали
• Збірники (електронні)
• Скарбниця знань
• Сходинки до інформатики
• Сервіси Google
Інформаційне забезпечення:
Інформаційно-освітнє середовище описане на сайті школи:
• Сайт школи
http://litky-zosh.kiev.sch.in.ua/
Школа в соціальних мережах:
https://www.facebook.com/groups/570870293079315/
Навчально-наукове забезпечення:
• навчальні плани;
• державні стандарти освіти;
• навчальні програми з усіх навчальних дисциплін;
• підручники та навчальні посібники;
• матеріали поточного та підсумкового контролю;
• методичні матеріали.
Завдання 2
- Гугл- календар для співробітників, керівників
https://calendar.google.com/calendar/r/month/2019/10/1?pli=1
Завдання 3
Провести семінар (тренінг) для співробітників / вчителів / вихователів з використання ІКТ в освіті або виступ на вченій раді / педраді щодо можливостей онлайн навчання.
Тренінг на тему: „Використання інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) під час навчально-виховного процесу в загальноосвітніх закладах” Мета: o Познайомити учасників один з одним, створити доброзичливу атмосферу для ефективної співпраці; o Прийняти правила для продуктивної роботи груп під час тренінгу; o Ознайомити учасників з поняттям „тренінг”; o Провести роботу в групах з проблеми: „Використання інформаційно-комунікаційних (ІКТ) під час навчально-виховного процесу в загальноосвітньому закладі” шляхом виконання ряду вправ; o Підвести підсумки заняття.
Методи роботи: робота в групах, „Мікрофон”, демонстрація, презентація, асоціативний рядок, колаж.
Поняття і терміни: „інформатизація суспільства”, „інформатизація освіти”, ”комп’ютерні технології навчання”
Епіграф:
Урок – це дзеркало загальної і педагогічної
культури вчителя, мірило його інтелектуального багатства, показник його світогляду й ерудиції. В.О.Сухомлинський
Хід заняття:
Вступне слово: Суспільство і час ставлять перед школою нові завдання, вирішення яких вимагає нових підходів до навчання. Змінюються програми, з’являються нові підручники, технології, моделі навчання, що пред’являють до вчителя вимоги з оволодіння та застосування в своїй практиці інновацій. Поняття „інформаційне суспільство” та „інформаційний простір” пов’язують, здебільшого, з новим суспільним станом, який склався внаслідок розповсюдження персональних комп’ютерів та всесвітньої мережі Internet. Основою освітньої системи є високоякісне і високотехнологічне інформаційно-освітнє середовище. Його створення і розвиток – технічно складне завдання. Але саме воно дозволяє системі освіти докорінно модернізувати свою технологічну базу, перейти до освітньої технології в широкому значенні цього слова і здійснити прорив до відкритої освітньої системи, що відповідає сучасним вимогам. Ми зібралися в цій залі (аудиторії), щоб провести засідання творчої групи „Технологія моделювання уроку з використанням ІКТ” у формі тренінгу з проблеми: „Використання інформаційно-комунікаційних (ІКТ) та телекомунікаційних технологій (ТКТ) під час навчально-виховного процесу в загальноосвітньому закладі нового типу”. Отож почнімо!
Орієнтовані відповіді:
Ми тут зібралися, щоб обговорити проблему інформатизації освіти. Розширити свої знання з цієї теми.
Ми тут, щоб розширити свій кругозір, щоб глибше пізнати, що таке „ІКТ” та „ТКТ”, поділитися власним досвідом із запровадження даної методики.
Ми очікуємо від цього заняття свіжих думок, раціональних прикладів вирішення поставлених завдань та проблем.
Тренер пропонує правила роботи в малих групах (на окремих аркушах), які допоможуть працювати під час виконання завдань в таких групах:
Правила роботи в групах:
1. Необхідно швидко розподілити „ролі” (краще за бажанням кожного).
2. У процесі роботи групи кожен може виражати власну думку (наприклад, по черзі).
3. Коли один говорить – інші слухають.
4. Обговорюють ідеї, а не особистість.
5. Група прагне дійти спільної думки.
Ролі в групі:
Обов’язки спікера:
Зачитувати групові завдання.
Встановлювати порядок виконання.
Визначати того, хто буде стежити за часом.
Пропонувати членам групи виступати по черзі.
Стежити за записами, які робить секретар, допомагати йому чіткими формулюваннями; узагальнювати думки інших членів групи.
Активізувати роботу групи.
Якщо необхідно, підсумовувати роботу.
Визначати доповідача або самому відповідати про підсумки роботи групи.
Підтримувати дисципліну під час групової роботи.
Обов’язки секретаря:
Вести записи результатів групової роботи; чітко визначати відповіді групи на кожне питання.
Вимагати від групи або більшої її частини вироблення єдиної думки.
Вести записи чітко і розбірливо.
Бути готовим висловити думку групи під час підведення підсумків або допомогти тому, хто відповідає.
Інформаційне повідомлення (на окремому аркуші):
Термін „тренінг” походить від англійського „to train” – навчати, тренувати.
Тренінг – це запланований процес, призначений надати або поновити знання та навички і перевірити ставлення до проблеми, ідеї, поведінку з метою їхньої зміни чи оновлення.
Тренінг – це: o Ефективна форма роботи для засвоєння знань;
o Інструмент для формування умінь і навичок;
o Спілкування в довірчій атмосфері і неформальній обстановці;
o Пізнання себе і навколишнього світу.
Специфічні риси тренінгу:
Дотримання певних принципів групової роботи;
Наявність більш-менш постійної групи (переважно від 15 до 20 осіб, що періодично збираються на зустрічі чи працюють безперервно протягом двох-п’яти днів);
Певна просторова організація (частіше за все – робота у зручному ізольованому приміщенні, де учасники переважну частину часу сидять у колі);
Використання активних та інтерактивних методів роботи;
Об’єктивація суб’єктивних почуттів, емоцій, думок, знань учасників групи стосовно подій, які відбуваються в групі.
Тренінги бувають різних видів: соціально-просвітницькі, соціально-педагогічні, особистісного росту, комунікативні.
Тренер рекомендує учасникам самостійно ознайомитись з вищезазначеними матеріалами (Інформаційне повідомлення (на окремому аркуші)).
Запитання для обговорення:
Чим відрізняється тренінг від традиційного навчання? (метод „Мікрофон”)
Орієнтовані відповіді:
Тренінг відрізняється від традиційного навчання тим, що створюється неформальна обстановка, що дозволяє учасникам повністю розкритися, більше поглинути знань.
Тренінг – це певний вид діяльності, в процесі роботи якого покращуються якості спільної взаємодії. Розвивається якість мислити логічно, глобально, неординарно. Розвивається уява та творчі здібності. Підвищується рівень моральної самосвідомості. Основна особливість тренінгу – непідготовленість, що спонукає до власне мислення та розвитку власних ідей.
Це метод вдосконалення знань з певного предмету або теми. Тренінг має „суспільні риси” і поділяється на індивідуальний і колективний. Ми вважаємо, що відмінність тренінгу від звичайного уроку полягає в тому, що під час уроку учні більше спілкуються з вчителем, а під час тренінгу - один з одним.
Тренінг – це певні вправи, призначені для вдосконалення вмінь та навичок. Така форма роботи сприяє розвитку уяви, мислення, інтелекту. В тренінгах виділяються конкретні проблеми і питання. Тренінг – це спілкування в довірчій атмосфері та неформальній обстановці.
Тренінг – це практика з певного виду діяльності з метою її поглиблення та вдосконалення. Види: індивідуальний, колективний, практичний, теоретичний.
Інформатизація суспільства є процесом активного повсюдного використання інформаційної техніки для виробництва, переробки, збереження й поширення інформації, особливо знань.
Інформатизація освіти – це процес забезпечення сфери освіти теорією і практикою розробки й використання сучасних інформаційних технологій, орієнтованих на реалізацію психолого-педагогічної мети навчання та виховання.
Комп’ютерні технології навчання – це процеси підготовки і передачі інформації учневі, засобом здійснення яких є комп’ютер.
Після презентації спікерами думки групи, тренер узагальнює зміст поняття „мета НІТ” (підготовка учнів до повноцінної життєдіяльності в умовах інформаційного суспільства).
„Використання інформаційних технологій надає учням можливість заглянути в сутність науки...”
„Метод проектів стимулює самостійну пізнавальну думку учнів...”
„Нові інформаційні технології відкривають учням доступ до нетрадиційних джерел інформації, підвищують ефективність самостійної роботи...”
„Використання методу проектів, їх поєднання з інформаційними технологіями дає можливість організувати навчальний процес, орієнтований на особистість учня, з урахуванням його індивідуальних особливостей і здібностей...”
- Помилка створення мініатюри: Помилковий параметр мініатюри
Опис1
- Помилка створення мініатюри: Помилковий параметр мініатюри
Опис2
Асоціативний рядок:
Висновок: Основною професійно значимою якістю сучасного вчителя є інноваційний стиль науково-педагогічного мислення (зокрема використання ІКТ та ТКТ), готовність до створення нових цінностей і прийняття творчих рішень. Робота з епіграфом: Прокоментуйте вислів В.О.Сухомлинського
Обміркуйте та виконайте:
Завдання групам:
Звичайно, в сучасних педагогічних технологіях є як переваги, так і недоліки. Окресліть доцільність та недоліки використання інформаційних технологій в навчально-виховному процесі (3 хв. – обмірковування; 2 хв. – озвучення та коментарі) – ведучий робить записи на ватмані
ПЕРЕВАГИ НЕДОЛІКИ
Є можливість заощадити час (контрольні роботи, тестові програми)
Використання комп’ютерної техніки робить урок цікавим і по-справжньому сучасним
Індивідуалізація навчання
Контроль і підбиття підсумків проходять об’єктивно і своєчасно
Висновок: Отже, шановне товариство, суспільство, яке дбає про своє майбутнє, має усвідомити колосальні можливості ІКТ і навчитися грамотно застосовувати їх. Насамперед в освіті. Основним завданням впровадження ІКТ у навчально-виховний процес є підвищення зацікавленості учнів навчанням, зростання результативності і якості навчальних досягнень учнів, розвиток їх пізнавальних інтересів, підготовка покоління, спроможного активно включатися в якісно новий етап розвитку сучасного суспільства, пов’язаний з інформатизацією. Наше ж завдання – бути вчителями, яких чекають...
Завдання 4
Підготувати методичні рекомендації до
- проектування інформаційного освітнього середовища установи,
- модернізації ІТ інфраструктури.
- формування ІК- компетентності співробітників, вчителів, вихователів установи
Методичні рекомендації
проектування інформаційного освітнього середовища установи
З огляду на це принципово важливими освітніми та інформаційно-методичними ресурсами інформаційно-освітнього середовища сучасного навчального закладу мають стати:
• веб-сайт або портал;
• віртуальний методичний кабінет та мережеві методичні об’єднання педагогічних працівників, що дозволяє усім учасникам освітнього процесу обмінюватися актуальною інформацією, представляти свої власні методичні напрацювання та використовувати передовий досвід колег;
• електронні портфоліо керівників, педагогічних працівників і вихованців позашкільних навчальних закладів, що уможливлює презентацію професійних або особистісних досягнень суб’єктів освітньої взаємодії, визначення подальших перспектив їхнього творчого розвитку та вдосконалення;
• структурована медіатека – тематична колекція фото-, відео-, аудіоматеріалів, веб-ресурсів, друкованої продукції, що забезпечує максимальну візуалізацію навчально-виховної, науково-методичної, дозвіллєвої діяльності закладу, задовольняє інтереси реальних і потенційних споживачів освітніх послуг щодо змісту освітньої діяльності його гуртків, творчих об’єднань;
• віртуальна бібліотека – електронна бібліотека з навчальною, навчально-методичною, методичною літературою, каталогами інших електронних бібліотек;
• дистанційні навчальні курси або їх елементи як форма організації і реалізації освітньої діяльності та самоосвіти вихованців із використанням ІКТ.
модернізації ІТ інфраструктури.
Отже, єдине інформаційно-освітнє середовище навчального закладу – це відкрита система, у якій задіяні на інформаційному рівні та пов’язані між собою всі суб’єкти освітньої діяльності: адміністрація, методична служба, педагогічні працівники, вихованці та їхні батьки, педагогічна громадськість, органи управління освітою. Практично всі згадані учасники навчально-виховної взаємодії об’єднані між собою відповідними інформаційними потоками.
Тому ефективне функціонування ІОС позашкільного навчального закладу надає суттєві переваги його учасникам, оскільки єдиний освітній простір дозволяє:
• адміністрації – організувати раціональний електронний документообіг у межах закладу; використовувати автоматизовані системи управ¬ління персоналом, електронні бази даних педагогічних працівників і вихованців; здійснювати розгорнений моніторинг навчальної, науково-методичної, господарської діяльності закладу, фінансовий облік; забезпечити функціонування Веб-сайту (порталу) як засобу формування позитивного іміджу зак¬ла¬ду, інформаційної взаємодії та соціального партнерства;
• методичній службі – створити електронний банк нормативно-правових документів, навчаль¬них програм, сучасних технологій навчання та виховання; забезпечити функціонування інформаційного та редакційно-видавничого центру, багатофункціональної медіатеки та електронної бібліотеки, віртуального методичного кабінету, віртуальних методичних об’єднань; упроваджувати інтерактивні форми методичної роботи з педагогічними працівниками з використанням ІКТ (вебінари, веб-конференції, методичні веб-квести); отримати нову, активну форму фіксації процесу та результатів освітньої діяльності педагогічних працівників;
• педагогічним працівникам – забезпечити модернізацію власної освітньої діяльності на основі впровадження інформаційно-комунікаційних технологій у навчально-виховний процес гуртків, творчих об’єднань; отримати доступ до електронного банку нормативних документів, навчальних про¬грам, сучасних технологій і методик навчання, багатофункціональної медіатеки та електронної бібліо¬теки; створювати електронні портфоліо як ефективний засіб оцінювання й узагальнення власної освітньої діяльності та професійного розвитку; розробляти дидактичні матеріали (мультимедійні презентації, технологічні картки) для вихованців; використовувати електро¬нні конструктори навчальних занять, застосовувати нові форми й методи організації освітньої діяльності вихованців (дистанційне навчання, он-лайн-консультування, віртуальні лабораторії, Інтернет-проекти, веб-квести тощо);
• вихованцям – отримати вільний доступ до багатофункціональної медіатеки та електронної бібліотеки закладу, можливість створювати електронні портфоліо як засіб оцінювання власної освітньої діяльності та творчого розвитку; користуватися дистанційними навчальними курсами, віртуальними творчими лабораторіями, майстер-класами; отримувати інди¬відуальне та групове он-лайн консультування; користуватися дидактичними матеріалами для вихованців (мультимедійними презентаціями, технологічними картками); отримувати психологічні он-лайн консультації тощо;
• батькам дітей – ознайомитися з місією позашкільного навчального закладу, змістом та якістю його освітніх послуг; зробити віртуальні екскурсії закладом, ознайомитися з його матеріально-технічної базою та умовами навчання дітей; скористатися віртуальною он-лайн-приймальною адміністрації; побачити професійні здобутки педагогів і творчі досягнення вихованців; отримати психолого-педагогічні он-лайн консультації тощо.
формування ІК- компетентності співробітників, вчителів, вихователів установи Які саме можливості відкриваються перед навчальним закладом, якщо в ньому організований єдиний освітній навчальний простір:
1) керівництву навчального закладу це дозволить:
− створити єдине інформаційне освітнє середовище навчального закладу;
− організувати розумний і раціональний документообіг в межах однієї установи, впровадити інформаційно-комунікаційні технології управління навчальним закладом;
− впровадити систему збирання, переробки інформації з різних напрямів навчально-виховного процесу;
− здійснити розгорнутий моніторинг навчальної діяльності закладу;
− створити електронні бази даних педагогічних кадрів;
− створити електронні бази даних студентського колективу;
− підтримувати сайт навчального закладу, Веб-сторінки навчальних проектів;
− розширити інформаційну взаємодію з іншими навчальними закладами;
− розвинути контакти соціального партнерства з іншими навчальними закладами;
2) педагогічним працівникам це дозволить:
− організувати доступ до всієї нормативно-правової бази документів;
− використовувати програмне середовище, що формує інформаційний простір навчального закладу;
− здійснювати самостійне навчання;
− підвищувати кваліфікацію, брати участь у професійних об’єднаннях, семінарах, вебінарах, майстер-класах та ін.
− упроваджувати інформаційно-комунікаційні технології і ресурси мережі Інтернет на різних етапах традиційної системи навчання;
− створювати Інтернет-заняття, інтегровані уроки;
− розробляти і використовувати власне програмне забезпечення і цифрові освітні ресурси, формувати, використовувати медіатеки і т. ін.
3) учням навчального закладу це дозволить:
− використовувати Інтернет-технології в організації додаткової освіти;
− використовувати комп’ютерні технології для підготовки до занять;
− застосовувати тренувальне тестування;
− брати участь в Інтернет конкурсах і олімпіадах;
− обговорювати актуальні проблеми на форумі, в Skype, на сайті навчального закладу;
− інтелектуально і психологічно готуватися до подальшого продовження освіти;
− навчитися працювати з інформацією, представленою в різних формах, відбирати і систематизувати науковий матеріал, робити повідомлення, доповіді на задану тему, складати план і т. ін.
− брати участь у телекомунікаційних проектах.