Оксамитний
Оксамитний, -а, -е. Бархатный. ЗОЮР. І. 78. В червоних штанях оксамитних. Шевч.
Сучасні словники
Академічний тлумачний словник (1970—1980)
ОКСАМИ́ТНИЙ, а, е. Те саме, що оксамитовий. Нарядили Федора, мов того полковника з Січі: чоботи нові.., штани широкі — оксамитні, каптан із синього єдвабу (Панас Мирний, IV, 1955, 225); Із клубу зробили тимчасову спальню. Півтораста ліжок стояли, щільно присунуті одне до одного. Червона оксамитна завіса відділяла цю грандіозну спальню від сцени (Іван Микитенко, II, 1957, 501); Одна з артистичних кімнат у філармонії. М'які оксамитні канапи, драпування (Іван Кочерга, II, 1956, 119); На моху на оксамитному Розцвітеться срібний ряст (Агатангел Кримський, Вибр., 1965, 83); Корови обережно втягують темними оксамитними губами воду і ронять її голубими нитками додолу (Михайло Стельмах, I, 1962, 124); Поет, мимоволі вслухаючись в пронизливі висвисти вітру за вікном, тихо підспівував йому приємним оксамитним, трохи хрипким від кашлю, голосом (Василь Козаченко, Золота грамота, 1939, 16).
1. Зробл., зшитий з оксамиту. Між.. колонами .. стояв трон з кріслом, завішаний зверху аж до стелі червоним оксамитовим балдахіном (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 28); Перед очима стояла Марія в оксамитовій сукні з сліпучими камінчиками на пряжці пояса (Василь Кучер, Чорноморці, 1956, 410); * Образно. Зоряне небо низько припадало чорним оксамитовим лоном до мовчазної тайги (Олесь Донченко, II, 1956, 41); // Оббитий, обшитий або обтягнутий оксамитом. Жінки прибирали з столу, а які сиділи на оксамитовій канапі і щось собі гомоніли (Андрій Головко, II, 1957, 52); Коли сенатор наблизився до столу, Врангель хляпнув перед ним оксамитовою папкою (Олесь Гончар, II, 1959, 210).
2. перен. Який чимось нагадує оксамит, схожий на оксамит. Очі оксамитові, чорні, — здається, сам вогонь говорив ними... (Панас Мирний, I, 1949, 127); Піднесла [мишка] до мордочки свої дрібні оксамитові лапки (Іван Франко, VI, 1951, 149); Темно в лісі. Молода струнка яворина, вкривши коріння оксамитовим, мохом, вигоко сягає рябеньким стовбуром (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 35); Оксамитовий намул м'яко зашавкотів під шинами (Олесь Гончар, III, 1959, 358).
3. перен. Приємний, м'який (про голос, звук). Шевченко дійшов до Соборної площі, де, виповнюючи небо низьким оксамитовим басом, гув великий і важкий.. соборний дзвін (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 487); Ремствував [дядечко] не раз оксамитовим басом, Що через родичів, через мужву оту Він партію, мовляв, утратив золоту (Максим Рильський, Поеми, 1957, 220); Звичним оксамитовим гуготінням співала домна, низькі хмари злякано підносились вище, пропливаючи понад ніччю (Юрій Яновський, II, 1954, 112).
Ілюстрації
Цікаво
Оксамитний шов (хрестикування) Застосовують для оздоблення дитячого одягу, а також як декоративний шов. З лицевої боку він являє собою перехресні стібки, а вивороту — дві паралельні прямі з маленькими стібками.
Голку виводимо на лицевий бік тканин, з лівого боку ведемо по діагоналі вправо і набираємо на неї 2-3 нитки основи, витягуємо робочу нитку і ведемо по діагоналі вправо, набираємо знову 2 нитки основи і т. д.
Оксамитний сезон – умовна назва одного з найбільш сприятливих періодів для відпочинку і проведення часу людини в умовах субтропіків, зокрема, в умовах середземноморського клімату. Під час оксамитового сезону не так жарко, як, наприклад, влітку в липні, але ще досить тепло, в тому числі вночі. У більш північних широтах, де панує помірний клімат, аналогом оксамитового сезону є бабине літо. На початку XX століття оксамитовим сезоном називали кілька весняних тижнів, але вже до революції назва стала означати осінні місяці, вересень-жовтень.