Капелян
Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 20:56, 14 листопада 2018; Vyfediuk.if18 (обговорення • внесок)
Капеля́н, -на, м. Капелланъ. -
Сучасні словники
Тлумачення слова у сучасних словниках
Капелян- капелан - у греко-католицькій, римо-католицькій і православній та протестантських церквах та в ряді інших конфесій різних держав світу:
- військовий священик в армії (посада, прирівняна до заступника командира полку або батальйону, якому надається особистий озброєний ад'ютант). Відповідальний за виховання рядових солдатів, матросів, офіцерів та їх родин. У його функції входить богослужіння серед військовослужбовців, контроль за їх моральним станом, відспівування померлих (загиблих) тощо. Кандидати від священиків відбираються серед магістрів наук і за рекомендацією єпископа. Проходять сертифіковану підготовку. У США і Франції капелани перебувають на державному забезпеченні, оскільки релігія визнається як чинник державної безпеки, що сформувала національну культуру і забезпечує психологічний комфорт суспільства, прищеплює громадянам високі моральні цінності, визначає характер економічного та політичного розвитку держави.
- священик у поліції (пенітенціарних установ), у пожежній охороні, лікарні (шпиталі), гауптвахті та в інших установах.
- священик, закріплений за якоюсь громадською (мирянською) організацією, який періодично здійснює відправи, сповідь, надає духовну опіку членам організації.
- священик при каплиці (капелі) чи домашній церкві, а також помічник парафіяльного священика (приходський вікарій).
- Звідси є слово капеланство (капелянство) — термін, що походить від слова капелан і означає службу капелана, таке історичне явище, інститут духівників в суспільстві тощо.
Медіа
- https://times.zt.ua/chy-potriben-armiyi-vijskovyj-kapelan/
- http://www.rkc.lviv.ua/category_4.php?cat_4=11&lang=1
- https://risu.org.ua/ua/index/all_news/community/faith_and_weapon/73464