Жидівка

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 23:42, 8 листопада 2018; Mmlozytska.fpmv18 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Словник Грінченка

Жидівка, -ки, ж. Еврейка, жидовка. А хто хоче меду пити ходім до жидівки, а в жидівки чорні брівки, високі підківки. Макс. (1849), 32. Ум. Жидівонька, жидівочка.

Сучасні словники

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЖИДІ́ВКА див. жиди. ЖИДИ́, ів, мн. (одн. жид, а, чол.; жидівка, и, жін.).

1. заст. Те саме, що євреї.А жид старий Ніби теє знає, Дочку свою одиноку В хаті замикає(Тарас Шевченко, II, 1953, 158).

2. Образлива назва євреїв. Словник української мови: в 11 томах. — Том 2, 1971. — Стор. 528.

Використання лексики

Політичні новини

Депутат від "Свободи" Ірина Фаріон вважає, що скандал, який виник навколо висловлювання її колеги Ігоря Мірошниченка про те, що актриса Міла Куніс є "жидівкою" і не має відношення до України, - це політична провокація.Про це депутат розповіла в коментарі "Главкому" ."Якщо говорити про політичні провокації, то для мене найбільш обурливим за останній час було абсурдне обговорення висловлювання на Facebook Ігоря Мірошниченка, де він позначив якусь пані як" жидівку ". Для нас це таке ж звичне слово як" табуретка "або" молоток ". Мене страшно обурило, що з цього зробили якусь трагедію", - заявила Фаріон."Також зазначу ті події, які відбуваються навколо Юлії Тимошенко та Юрія Луценка, зокрема здоров'я тих людей. Можна по різному ставитися до їх політичними переконаннями, їх поведінки в політиці, але те, що у цих людей забирають здоров'я - це факт", - зазначила депутат "Свободи".Також Фаріон вважає, що звернення Європарламенту до демократичних партій України із закликом не співпрацювати з партією "Свобода" організована "агентом Москви"."Мене обурила поправка в Європарламенті з подачі болгарина, цього агента Москви. Сумно, що Європа демонструє такий примітивізм і йде на поводу у шовіністів Росії", - заявила депутат.

Література

Тогобочній. Жидівка вихрестка (1922)

Опис:

Фреймовий аналіз мелодрами І.Тогобочного „Жидівка-вихрестка"дає змогу вирізнити авторську тему: нехтування родом (релігією), непошану до батьків та кару за цей гріх. Це дидактична основа теми вихрестки, яка, між іншим, закріплена й підсилена назвою. Стосунки Сари-Марії та Лейби все ж не поставлені автором у центр розгортання подій. Рушієм сюжету (сюжетної історії) виступають непостійність Степана (сільський джигун) та помста Пріськи (покинута дівчина, яка через пристрасть стає лиходійкою). Таким чином автору вдалося контамінувати два мотиви помсти, уже усталені на той час: жіночий варіант: підмовити чоловіка на вбивство дружини й дитини (аналогічно із „Безталанною" І.Тобілевича; гендерно обернений варіант до теми сербина), – та дівочий варіант: отруєння парубка, який ходить до двох дівчат (варіант „Чарів" К. Тополі).

Різдвяний вертеп

Дійові особи:

Звіздар, 4 Пастушки, 2 Ангели, 3 Царі, Ірод, 2 Воїни, Жид, Жидівка, Циган, Біда, Смерть, Чорт.

Ілюстрації

Жидівка1.jpg Жидівка2.jpg

Медіа