Пильний

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Пильний, -а, -е. 1) Прилежный, усердный, рачительный, тщательный, старательный. 2) Безотлагательный, нужный, спѣшный. Скорим часом, пильною годиною до города Чигрина прибував. АД. II. 6. 3) Пристальный. Пильний погляд. 4) Внимательный. Ум. Пильне́нький, пильне́сенький.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках Який робить щось або ставиться до чого-небудь з увагою; уважний. Стояв коваль замислений у кузні, Вдивляючись в розплавлене залізо. Принишк підручний, пильний і тривожний, Світились очі блисками металу (Микола Гірник, Стартують.., 1963, 10); Завжди пильна до свого туалету, вона й тепер була розчесана, начисто вимита (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 424); Який діє постійно, безперервно або не знижується, не послаблюється. Зазнайте ж [діти] втіх, поки не пізно, Під пильним доглядом сім'ї, Та не розкидано вас різно З-під крилець неньчиних її (Павло Грабовський, I, 1959, 147); Про пильний інтерес Пушкіна до України знають усі: «Полтава» його написана на підставі серйозного вивчення джерел, з проникненням в дух історії українського народу (Максим Рильський, III, 1955, 21).

Який відзначається увагою, спостережливістю, здатний все помічати, підмічати. [Огнєв:] Хто ж це так орудує? Найшли? [Орлик:] Так, політрук був там дуже пильний товариш, надпильний, виявив зразу і доповів начальству (Олександр Корнійчук, II, 1955, 40); У старого було пильне око, і він помітив іскорки надії, які засяяли в очах Кіндрата, коли той побачив Стецюру (Любомир Дмитерко, Наречена, 1959, 210); Його пильне вухо насторожено ловило найтихіші звуки (Володимир Владко, Аргон. Всесв., 1947, 161);

// Який за певних обставин стає дуже настороженим, гострим і т. ін. (про погляд, увагу тощо). — Чого ти, тітко, обдивляєшся мене, як вовка? Я такий же, як і всі, — каже Чіпка, не видержавши її пильних оглядин (Панас Мирний, I, 1949, 330); Відчуваючи на собі пильний Дувидів погляд, Михайло працював так легко, ніби грався (Михайло Томчаній, Жменяки, 1964, 14).

. Який вимагає термінового, негайного виконання; нагальний. [Олеся:] Що у мене — робота яка чи діло пильне, котре примушує мене сидіти дома? (Марко Кропивницький, II, 1958, 266); В неділю я не мав пильної роботи, ходив по лісі, лежав у холодку та думки думав (Осип Маковей, Вибр., 1954, 141).

Дуже великий, настійний (про прохання, потребу і т. ін.). — Маю до вас пильне-пильне прохання. Обіщаєте [обіцяєте] зробити? (Степан Васильченко, II, 1959, 89); — При пильній та нагальній потребі не виключено, а навіть і слід чи то відвідати нас, чи повідомити (Василь Козаченко, Листи.., 1967, 214).
Який щиро, уважно ставиться до своїх обов'язків, роботи; старанний. Засумувала Зіна, яка завжди була пильною ученицею; для неї сама думка про можливу втрату року була нестерпно важкою (Володимир Гжицький, У світ.., 1960, 10); Діти ходили до школи, обоє були дуже пильні і чемні (Степан Ковалів, Світ.., 1960, 61);

// Який постійно впорядковує що-небудь; дбайливий. В салоні щось немов не так було, як би повинно. Не видно там було пильної руки господині (Леся Українка, III, 1952, 509).

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання

[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/{{{підрозділ}}}]]