Сірко

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Сірко, -ка, м. Собака сѣрой масти. Пожививсь, як сірко паски. Ном. № 1798. У сірка́ очей позичати. Прямой смыслъ: брать у собаки взаймы глаза, т. е.: своими будетъ стыдно смотрѣть (что-либо сдѣлалъ, чего должно стыдиться). Говорится преимущественно о безстыдныхъ людяхъ.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

СІРКО. Перша частина складних слів, що відповідає слову сірка у 1 знач., напр.: сірконосний, сірконосність, сіркоочищення, сіркопрофілактика і т. ін.


СІРКО, а, чол.

1. Собака, перев. сірої масті. Сірко, зібравшись [забравшись] на копицю, Від сіна відганяв телицю... На світі так скупий живе: І сам не пожива — і людям не дав (Левко Боровиковський, Тв., 1957, 169); * У порівняннях. [Сербин:] Що ж я там нашкодив, ану скажіть? [Іван:] Ага! Бач — забігали очі, як у сірка. Тобі уже, видно, лучче [краще] знати, що ти там наробив (Степан Васильченко, III, 1960, 24). ♦ Намотатися, як сірко на прив'язі — дуже напрацюватися, натомитися; набігатися. — Обов'язково буду завтрабо сьогодні намотався за день, як сірко на прив'язі, кості старечі щось ломить (Юрій Збанацький, Переджнив'я, 1960, 156); Позичати (позичити) очей у сірка див. око 1; Пропав, як сірко в базарі хто — хто-небудь потрапив у безвихідне становище. Не будеш тут ходить на парі, А підеш зараз чотирма. Пропали! Як сірко в базарі! Готовте шиї до ярма! (Іван Котляревський, I, 1952, 159); Тягти сірка за хвіст (за хвоста): а) говорити що-небудь одноманітно, нудно; б) робити що-небудь мляво, довго; Як сіркові (сірку) муху з'їсти див. муха; Як сіркові (сірку) на перелазі — те саме, що Як собаці на перелазі (див. перелаз); Як у сірка із зубів [не вирвати] — дуже важко взяти щось у кого-небудь. — Не турбуйтесь, мамо. Роздобуду щось [їсти] по дорозі — світ не без добрих людей. — Ой, сину, що воно є в тих людей? У добрих людей, у таких, щоб поділились, в самих нічого немає, а в тих, у кого є, — не вирвеш, як у сірка із зубів (Юрій Збанацький, Єдина, 1959, 32).

2. розм., рідко. Те саме, що горілка. — А вам, отець диякон? Наливочки! — припрохує Загнибіда. — Ет! свинячого пійла! — гукнув той. — Сірка! мені — сірка!.. Не терплю я отих заграничних пундиків.. Нема кращого зілля, як наш рідний сірко! чим більше його п'єш, тим смачніше здається! (Панас Мирний, III, 1954, 88).

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання