Ясність

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Я́сність, -ности, ж. Свѣтлость, блескъ, сіяніе. Драг. 329. В костьолі така ясність. Драг. 269. Виходить кінь з місяцьом, така ясність від нього вдарила. Драг. 263.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Я́СНІСТЬ, ності, жін. Властивість за значенням ясний. Небо сіяло такою синьою ясністю, що годі було й очима на нього звести (Ольга Кобилянська, III, 1956, 155); Настині очі випромінювали стільки щастя і глибокої ясності, що в Оксани Остапівни занило серце від тривожного передчуття (Іван Цюпа, Вічний вогонь, 1960, 37); Підвела голову і стрілась з очима, в яких світилась теплота, ясність і сила (Натан Рибак, Зброя.., 1943, 42); Думка працювала з особливою ясністю.. Він встигав усе бачити, все чути і все розуміти, немов сприйнятливість його мозку раптом нечувано розширилась (Олесь Гончар, III, 1959, 117); Коли він заплющував очі, перед ним вимальовувалось минуле з такою ясністю, що Данило аж крутив головою (Петро Панч, Синів.., 1959, 13); Уперед! Годі скніти рабами, Час кормигу гидливу знести! Наші кубла нам стануть гробами, Швидко знівечать ясність мети (Павло Грабовський, I, 1959, 394); Сергій сподівався, що розмова з Ларисою внесе якусь ясність в його життя, а вийшло навпаки (Олекса Гуреїв, Друзі.., 1959, 163); М. Рильський високо цінив мовностилістичну майстерність творів літератури художнього реалізму, чистоту і ясність літературної мови (Народна творчість та етнографія, 2, 1965, 38); Маркс надзвичайно цінував ясність і точність вислову (Мовознавство, VII, 1949, 12); Незвичайна легкість, з якою Франко писав, була обумовлена ясністю думки, яку він міг так само легко висловити усно (Письменники зблизька, 1958, 16); Слухав я Володимира Ілліча не раз і завжди був вражений мудрістю, ясністю і дохідливістю його виступів, якими він підкоряв слухачів (Комуніст України, 4, 1970, 81). ♦ Вносити ясність див. вносити; Проливати (пролити) ясність див. проливати.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, 1980. — Стор. 656.


ЯСНЫЙ, oая, oое; ясен, ясна, ясно, ясны и ясны. 1. Яркий, сияющий.Ясная заря. Я. месяц. 2. Светлый, ничем не затемненный. Ясная ночь. Ясноенебо. Сегодня ясно (в знач. сказ.; хорошая погода). 3. Ничем не омраченный,спокойный. Я. взор. Ясные гмэа 4. Хорошо видимый, слышимый.

Словарь Ожегова.

Ілюстрації

Ясність1.jpg Ясність2.jpg Ясність3.jpg Ясність4.jpg

Медіа

світанок, ясність

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання