Москва

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Москва, -ви, ж. 1) Москва (городъ). 2) = Москаль. Москаль, що якесь старе залізо продавав... і не чує, що жвавий міщанин у чемерці штовха його: «Москва, москва, чи продаєш залізо?» МВ. І. 24.


Москва - столиця Російської Федерації, місто федерального значення, адміністративний центр Центрального федерального округу і центр Московської області, до складу якої не входить. Найбільший за чисельністю населення місто Росії і її суб'єкт - 12 506 468 чол. (2018), самий населений з міст, повністю розташованих в Європі, входить в першу десятку міст світу за чисельністю населення, найбільше російськомовне місто в світі. Центр Московської міської агломерації.

Історична столиця Великого князівства Московського, Російського царства, Російської імперії (в 1728-1730 роках), Радянської Росії і СРСР. Місто-герой. У Москві знаходяться федеральні органи державної влади Російської Федерації (за винятком Конституційного суду), посольства іноземних держав, штаб-квартири більшості найбільших російських комерційних організацій і громадських об'єднань.

Розташована на річці Москві в центрі Східно-Європейської рівнини, в межиріччі Оки і Волги. Як суб'єкт федерації Москва межує з Московською і Калузькою областями.

Москва - популярний туристичний центр Росії. Московський Кремль, Червона площа, Новодівочий монастир і Церква Вознесіння в Коломенському входять до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Вона є найважливішим транспортним вузлом. Місто обслуговують 6 аеропортів, 9 залізничних вокзалів, 3 річкових порти (є річкове сполучення з морями басейнів Атлантичного і Північного Льодовитого океанів). З 1935 року в Москві працює метрополітен. Москва - спортивний центр країни. У 1980 році в Москві пройшли XXII літні Олімпійські ігри, а в 2018 місто стало одним з господарів Чемпіонату світу з футболу 2018 року.


Географічне положення

Москва знаходиться в центрі Східно-Європейської рівнини, в межиріччі Оки і Волги, на стику Смоленско-Московської височини (на заході), Москворецько-Окськоъ рівнини (на сході) і Мещерської низовини (на південному сході). Місто розташовується на Російській плиті, що входить до складу Східно-Європейської платформи; на північ і північний схід від Москви знаходиться московська синеклиза - найбільша депресія центральної частини Східно-Європейської платформи. Територія міста за станом на 1 січня 2014 року становить 2561,5 км, приблизно третина цієї площі (близько 900 км²) знаходиться всередині кільцевої автомагістралі (МКАД).