Пісок

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 12:48, 16 жовтня 2018; Mvpiddobrivna.fpmv18 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Пісок, -ску, м. Песокъ. Лучче ж буду в синім морі пісок їсти, ніж із нелюбом да вечеряти сісти. Мет. 101. Ум. Пісо́чок.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ПІСО́К, ску, чол.

1. Сипуча гірська порода, що складається з крупинок твердих мінералів, перев. кварцу. Проти вітру піском не посиплеш (Українські народні прислів'я та приказки, 1963, 46); Два човни м'яко шорхнули по прибережному піску (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 350); Фельдшер ..оглянув руку і плече, помастив йодом, зробив масаж і схвалив припарку з гарячого піску (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 321); * У порівняннях. Сніг трусився з стріхи, наче сухий пісок (Нечуй-Левицький, II, 1956, 70).

2. перев. мн. Простори, ділянки землі, покриті великими масами цієї породи. Позволив хан на пісках Новим кошем стати, Та заказав запорожцям Церкву будувати (Тарас Шевченко, II, 1963, 47); Нам прапор дано для ясної мети: В пісках, буревіях із ним пробираться, Щодня до нової усе висоти (Валентин Бичко, Вогнище, 1959, 17); // Ґрунт з великим вмістом цієї породи. — Чорнозем у вас? — Піски і болота. — Шкода. Пшениця, значить, не родить (Михайло Стельмах, II, 1962, 187).

Цукровий пісок; 

Цукор-пісок — цукор у вигляді дрібних крупинок, кристаликів. Торік було вироблено [в УРСР].. 72 проценти всього вироблюваного в країні цукрового піску (Наука і життя, 12, 1957, 2); Варення, компоти, повидло, приготовлені на рафінованому цукрі-піску, мають колір свіжих фруктів і довше зберігаються (Наука і життя, 8, 1970, 65). ♦ На піску будувати (побудувати) — ґрунтуватися на ненадійній, непевній основі. Соціалістичний реалізм — це передовсім погляд уперед, це передовсім служіння народові, це передовсім партійність. Отже, коли.. тягли [деякі критики] наше образотворче мистецтво до наслідування безживних візантійських зразків, то будували вони свою будову на піску (Максим Рильський, IX, 1962, 179).

Пісо́к, піски — осадова уламкова гірська порода і штучний матеріал, що складається із зерен гірських порід. Часто зерна піску представлені майже винятково кварцом.

Ілюстрації

Пісок1.jpg Пісок2.jpg Пісок3.jpg Пісок4.jpg

Медіа

Див. також

Цікаві факти

Джерела та література

Про пісок

Зовнішні посилання