Калап

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Сучасні словники

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.

Калап, па, м. Черная шляпа съ низкимъ круглымъ верхомъ и широкими полями, загнутыми внизъ. Угор. Гол. Од. 79. Лем мене спізнала моя фраєрочка, що мі закладам за калап пірочка. Гол.

Словник лемківскої говірки

калап -лапа, ч. Сб. Робочий капелюх, головний убор (рос. колпак).

Ілюстрації

Beechfield-Fedora.jpg 1000w 1000h 2646.jpg Portya cserkesz kalap bur 4 dent scouts bipi hat 9-1200x801.jpg P1540681.jpeg

Медіа

Див. також

Калап Кулсартов[1] (1899, Караагашская волость, Уральская губерния – 1938) – советский казахский политический и общественный деятель.

Цікаві факти

1. "Калапи" з закарпатського міста над Тисою були знамениті на увесь колишній Союз

Зроблені тут капелюхи із задоволенням носили компартійні генсеки Леонід Брежнєв і Михайло Горбачов.

Хустська фетрофільцева фабрика, котра має завершений цикл виготовлення капелюхів, одна з дев'яти виробництв у світі, у котрих процес виготовлення головних уборів починається від обробки заячого пуху до готової декорованої продукції Заснована ще у далекому 1947 році, фабрика зуміла пережити банкрутство у 90-их, стати на ноги і налагодити своє виробництво сьогодні – пів мільйона капелюхів у рік. Працює на фабриці близько 120-ти чоловік, багато з них – вже не один десяток років. Якість і впізнаваність головних уборів із Хуста на визначному рівні – Горбачов та Брежнєв носили їхні капелюхи, а велика кількість сучасних зірок замовляють тут свої сценічні головні убори, як і духовенство – православні, греко-католицькі служителі церкви та іудеї замовляють свої головні убори у Хусті, адже тутешня продукція – якісна, натуральна та дуже приємна на дотик.

2. Лемки голові носили чорні фетрові капелюхи (калап), який називався венгерським або носили також солом'яні капелюхи. Капелюхи були невеликі з підкоченими крисами і носились набакир (набік), такі капелюхи оздоблювались шкіряним паском з страусиним пір'ям або також чорним або червоним пір'ям.

Джерела та література

http://ukrlit.org/slovnyk/калап

https://ukrainian_lemko.academic.ru/5070/калап

https://ru.m.wikipedia.org/wiki/Кулсартов,_Калап

Зовнішні посилання