Пригода

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Пригода, -ди, ж. 1) Приключеніе; несчастіе, несчастный случай. Не дай, Боже, пригоди на тебе. Макс. Не втішайтеся, воріженьки, моїй пригоді. Мет. 42. Стати приго́ді. Приключиться несчастію. Ой на козаченьків, ой на запорожців та пригодонька стала: ой у середу та й у обідній час їх Москва забрала. ЗОЮР. І. 135. 2) Надобность, польза. Годувала собі дочку для своєй пригоди, щоб принесла із криниці холодної води. Макс. (1849) 111. 3) Стати у пригоді. Пригодиться, помочь. Не бий мене, чоловіче добрий, я тобі в великій пригоді стану. Рудч. Ск. І. 91. Ум. Пригодонька. Чуб. V. 346.

Сучасні словники

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, 1976.

ПРИГО́ДА, и, жін.

1. Те, що трапилось (часто непередбачене, несподіване); подія, випадок. Серед ночі, при місяці, при тяжкім болі тіла, всі денні пригоди вставали перед ним, як те страховище (Панас Мирний, I, 1949, 314); «Що ж то, сину, за пригода Така прилучилась?» «Та пригода — не пригода — Верства повалилась!» (Степан Руданський, Тв., 1959, 193); Ще на формуванні [взводу] сталася пригода, після якої ми з Оленченком подружили (Іван Багмут, Записки.., 1961, 83); // також у сполуч. із сл. лиха, тяжка, і т. ін. Небажана, неприємна або небезпечна для когось подія. В пригоді пізнавай приятеля (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 141); — Як не глядів [дервіш], як не старався, — сталась пригода: заслаб осел в пустині та й здох (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 150); Ходив собі Вовчик-братик по лісі, ходив, та й надибала його тяжкая пригода (Іван Франко, IV, 1950, 54); Через два дні після невдалого сватання з Тимком сталася пригода, яка трохи не коштувала йому життя (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 121). ♦ Бути (бувати, ставати, стати) у [великій] пригоді (рідко в пригоду) кому: а) приходити на допомогу в скрутну хвилину. — Будь добрий, одв'яжи мене від сього куща. Я тобі буду колись у пригоді (Андрій Калин, Закарп. казки, 1956, 79); — Слухай, Кириле, — каже чорт, знявши шапку і вклонившись, — поможи мені у моїм ділі, а я тобі у великій пригоді стану (Олекса Стороженко, I, 1957, 88); б) взагалі допомагати кому-небудь. — Рости, моя дитино, — було їй каже вона, — рости, та хоч у якій-небудь пригоді будеш мені, біля печі хоч (Архип Тесленко, З книги життя, 1949, 72); Невідомо, хто в цій дружбі двох дітей став більше кому у пригоді (Євген Кротевич, Сини.., 1948, 19); в) бути потрібним. Царівні буде він [килим-самоліт] в пригоду, І то найбільш для того году, Як замуж [заміж] прийдеться давать (Іван Котляревський, I, 1952, 172); [Олексій:] Зайвий розум не завжди бува в пригоді людині (Марко Кропивницький, V, 1959, 527); [Бедлі:] Його [пістолет] можна сховати навіть у вашій зачісці, ось так.. Можливо, ця річ стане вам у пригоді (Юрій Мокрієв, П'єси, 1959, 96); В (при) пригоді — при нагоді. [Чалий:] Війська маєм ми всього двісті чоловік і одну гармату. Це наші сили, це наш замок, куди в пригоді ми можем заховатись! (Карпенко-Карий, II, 1960, 241); Консерватизм — це така річ, котру треба підрізувати при всякій пригоді (Михайло Драгоманов, II, 1970, 362); Про [всяку] пригоду— на всякий випадок. Вхопивши обіруч дзюбак, я.. до кінця ручки прив'язав тонкий, а міцний шнур, що був у мене за поясом про всяку пригоду (Іван Франко, IV, 1950, 15).

2. перев. мн. Події, які трапляються під час подорожей, мандрівок і часто пов'язані з риском. Він розповів зміст поеми [«Одіссеї»], дитячим звичаєм підносячи більше чудесні та фантастичні пригоди, а минаючи побутові картини (Іван Франко, III, 1950, 34); Везучи наш вантаж, ми шукали пригод. Ми вже й здали вантаж, а цікавого нічого не зустріли (Юрій Яновський, II, 1958, 152); // перев. з означ. Дії, розраховані на досягнення успіху в коханні, залицянні. Ломицького встріла Христина і все дочиста випитала в його. Вона зацікавилась його романом, бо була дуже охоча й ласа до таких романів та романічних пригод (Нечуй-Левицький, VI, 1966, 32); Веселий, поранений в руку сержант хвалькувато розповідав товаришам про свої довоєнні ловеласівські пригоди (Олесь Гончар, III, 1959, 178).

Шукач пригод див. шукач.

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання